BEKTAŞOĞLU: “AKP ESNAFLIĞI BİTİRDİ”

BEKTAŞOĞLU: “AKP ESNAFLIĞI BİTİRDİ”

BEKTAŞOĞLU: “BUNA GÖRE, BAŞBAKANIN AÇIKLADIĞI ‘ESNAFA 30 BİN LİRA FAİZSİZ KREDİ’ BALON ÇIKTI. ÇÜNKÜ ‘BORÇSUZLUK’ KOŞULUNA TÜRKİYE’DE DE, GİRESUN’DA DA UYAN ESNAF YOK  ” DEDİ.

 

CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından 2016 Acil Eylem Planı programı kapsamında açıklanan esnafa 30 bin lira faizsiz kredi’nin borçsuz, sadece; icra takibine uğramamış, banka kredisi kullanmamış esnafa verileceğini belirterek ‘böyle esnaf mı kaldı’ diye tepki gösterdi. Açıklanan koşullar nedeniyle söz konusu krediden esnafların büyük bölümünün yararlanamayacağını ve yönetmeliğin yeniden düzenlenmesini isteyen Bektaşoğlu, “AKP’nin uyguladığı ekonomi politikaları esnafı bitirdi. Bu koşullara uyan esnaf yok. O zaman bu krediyi kim için çıkardınız” diye sordu.

CHP milletvekili yaptığı açıklamada, “uygulamadaki durum hiç de Başbakanın dediği, gazetelerin yazdığı gibi değildir. Çünkü krediden yararlanma koşullarına göre, başvuruda bulunacak esnaflarda; vergi, kredi, stopaj gibi borçları bulunmama, hakkında icra takibi başlatılmamış olma, 1 yıl içinde bankalardan ve  KOSGEB’den kredi kullanmamış olma şartı aranmaktadır. Dolayısıyla esnaflarımızın başvuruları bu koşullara uymadıkları gerekçesiyle ret edilmektedir” dedi.

“GİRESUN ESNAFI FAİZSİZ KREDİ ALAMIYOR”

“Esnafa kredi” konusunu TBMM’ye de taşıyan CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, Giresun’daki esnaflarla ilgili bilgilere de yer verdi.

Bakanlar Kurulu kararnamesiyle başlayan uygulamanın gerekçesinde, sağlanan krediyle, esnaf ve sanatkarların makine, ekipman ve demirbaş alımları, iş yeri modernizasyonu veya ham madde ve döner sermaye ihtiyaçlarının karşılanmasının amaçlandığı belirtildiğini hatırlatan Bektaşoğlu, şunları söyledi: “Medyada kredi konusu geniş yer bulmuş, “esnafa can suyu”,”esnafa müjde”, “esnafı kurtaracak kredi” gibi başlıklarla haber olarak değerlendirilmesiyle de esnaf kesimi ve toplumuzda da olumlu bir algı yaratılmıştır.

Oysa bu gerçek değildir. Kredi alma koşullarına uyan esnaf yok denecek kadar az.

Örneğin, temsil ettiğim ilim Giresun’da da durum Türkiye’dekinden farklı değildir. Kayıtlara göre ilimizde, sadece bu yıl içinde esnaf odasına kayıtlı 512 esnaf işyerini kapatıp kepenk indirmiş ve şu anda 33 bin esnaf için icra takibi sürmektedir.

7 bin dolayındaki esnafın da henüz icraya intikal etmemiş ödenmemiş çek-senetleri bulunduğu kayıtlarda yer almaktadır.

Dolayısıyla; Esnaf Odası’na kayıtlı 13 bin esnaftan sadece 2 bin kadarı, yani %3-4’ü,tabiri caizse ‘sicili temiz’ olduğundan Başbakanın açıkladığı krediden yararlanabilecektir”.

İŞTE BEKTAŞOĞLU’NUN ESNAFA FAİZSİZ

KREDİ İLE İLGİLİ BAKANA SORULARI…

1-Ülkemizde hükümetleriniz döneminde uygulanan ekonomi politikalar gereğince kredi kullanma özelliklerinde, yani ‘borçsuz’, ‘icra takibine uğramamış’, “banka kredisi kullanmamış esnaf kalmadığı, hatta esnaflığın tamamen bitme noktasına geldiği bilinmekte iken, 30 bin TL’lik kredi yönetmeliği hangi esnaf için çıkarılmıştır?

2-Borçsuz esnafın yararlanacağı bu krediler bir haksız rekabeti de beraberinde getireceği ve mağdur esnafımızın daha da mağdur olmasına yol açacağı tarafınızdan da kabul edilecek midir?

3-Yönetmelik yayımlandıktan sonra kaç esnaf kredi talebinde bulunmuş ve kaç esnafın başvurusu koşullara uymadığı gerekçesiyle ret edilmiştir?

4- ‘Esnafa 35 bin lira faizsiz kredi’ kararnamesi, aslında ihtiyacı bulunmayan, işleri iyi giden esnaf için çıkarılmış gibi göründüğünden; bu kararnamenin kapsamını genişleterek, kredi miktarını artırmayı ve mutlaka vergi mükellefi olan bütün esnafların yararlanacağı hale getirilmeyi düşünmekte misiniz?

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?