BEKTAŞOĞLU, BAKAN ÇELİK’E İTİRAZ ETTİ

BEKTAŞOĞLU, BAKAN ÇELİK’E İTİRAZ ETTİ

Bektaşoğlu fındık için bastırıyor.

CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu sordu, Bakan Çelik cevap verdi: “TMO emanet fındık alacak, rekolteyi Bakanlık belirleyecek. Fiyat düşüşüne müdahale yok…”

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, TBMM’de Bakanlığının bütçesi görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada, fındıktan bahsetmeyince, CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu ile polemik yaşadı. Fındık fiyatlarının 9-10 TL civarında oluşmasına daha önce müdahale edecekleri yönünde açıklamaları olan Çelik, bu konuya değinmedi. Bakan yaptığı açıklamada, FİSKOBİRLİK yerine TMO’yu emanet fındık alımı için devreye sokacaklarını ve yeni ürünün rekoltesini Bakanlığın belirleyeceğini söyledi.

FİYAT DÜŞÜŞÜNE MÜDAHELE YOK

Bakan Faruk Çelik, yaklaşık yarım saat süren konuşmasında, Bakanlığının 2016 yılı bütçesi hakkında Genel Kurul’a bilgi verdi. Çelik’e; “Fındığa gel” diye önce laf atan CHP Milletvekili Bülent Bektaşoğlu konuşma bittiğinde, yerinden söz aldı. Önce Giresun’un göç gerçeği ile ilgili konuşan Bektaşoğlu konuşmasının sonunda Bakan’a; “Fındık üreticisi sizden haber bekliyor. Fındıktan bahsetmemenizi üzüntüyle karşıladım” dedi. Bakan ise Bektaşoğlu’na; “Genel bir konuşma yaptım” diye yanıt verdikten sonra, yine fındık fiyatlarındaki düşüşe müdahale ile ilgili bir şey söylemedi. Ancak önemli açıklamalar yaptı.

Fındıkta rekolte tespitini 3 kurumun yapmasını ve aralarında tutarsızlıklar bulunduğuna dikkat çeken Bakan Faruk Çelik; “Bu yüzden pazarı sarsıcı oyunlar oynanıyor. Bundan sonra, aldığımız karar, fındığın rekoltesi 1-Haziran tarihleri arasında Bakanlık tarafından yapılacak.

İkincisi TMO etkin hale getirilecek. ‘Ben emanet fındık bırakmak istiyorum’ diyenlere fındığı TMO’ya bırakma imkânı getiriyoruz” dedi.

Çelik, ‘Fındıkta tekelleşme var’ iddialarını ve kendilerine gelen şikâyetleri Rekabet Kurumu’na taşıdıklarını ve sonuca göre hareket edeceklerini ifade ederek; “Üreticinin aleyhine atılacak adımların karşısında oluruz” şeklinde konuştu.

Bülent Bektaşoğlu fındığın asıl derdinin şu andaki fiyat düşüşü ve üretici ve sektörde yaşanan mağduriyet olduğunu belirterek; “Bakan Faruk Çelik’in açıklamaları fındık tekellerini rahatlattı” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?