Bektaşoğlu: “Giresun engelliler için yaşanabilir kent değil”

Bektaşoğlu: “Giresun engelliler için yaşanabilir kent değil”

Bektaşoğlu: “Giresun engelliler için yaşanabilir kent değil”

 

CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, “Ne yazık ki Giresun, engelliler açısından yaşanabilir bir kent değil. Giresun Belediyesi’nin bu kardeşlerimiz için hayatı kolaylaştıran uygulamaları ve projeleri dışında genel yönetimin katkı ve desteği yok” dedi.

Bektaşoğlu, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, toplumun engellilerin yaşamlarına dikkat çekmek ve duyarlılığı artırmak için bugün çeşitli etkinlikler düzenlendiğini belirtti.

“Bunlar iyi güzel ama engeli kardeşlerimizi sadece bugün değil, bugünden sonraki 364 günde hatırlamalıyız” diyen Bektaşoğlu, şöyle konuştu:

“Onları engellerle dolu olan kendi yaşamlarıyla baş başa bırakmamalıyız. Ne yazık ki Giresun, engelliler açısından yaşanabilir bir kent değil. Giresun Belediyesi’nin bu kardeşlerimiz için hayatı kolaylaştıran uygulamaları ve projeleri dışında genel yönetimin katkı ve desteği yok.  Özellikle bu kentte yaşayan engelli yurttaşlarımız için kendi olanaklarıyla bir yerden bir yere ulaşım oldukça güç. Örneğin, kavşakları geçmek, sahil yolunu aşarak deniz kenarına veya yolun öbür tarafındaki kaldırımlara ulaşmak oldukça güç. Ucube gibi her tarafa diktikleri demir yığınlarıyla üst geçitler yaptılar. Engelli kardeşlerimiz aracıyla o geçitlerden uzun yollar kat ederek karşıya geçmek zorunda kalıyorlar. Üst geçitlerinde asansör olmayan tek kentiz”

Bektaşoğlu, şunları kaydetti:

“Engelli vatandaşlarımızın sorunlarını, ailelerinin, çevrenin, toplumun, kısacası tüm insanların ortak sorunu olarak görmeliyiz. Engellilerimiz de herkes gibi sağlık, çalışma ve eğitim gibi temek hak ve özgürlüklerden yararlanma ve normal bir hayat sürme hakkına sahiptirler. Bu haklar, uluslar arası sözleşmelerde ve Anayasamızda tanımlanmış bir haktır. Gerek merkezi yönetim, gerekse yerel yönetimlerimiz bu vatandaşlarımızın hayatın her alanında var olmalarını sağlayacak yasal ve fiziki düzenlemeleri hızla hayata geçirmelidirler.

Ancak o zaman çağdaş, mutlu, huzurlu ve refah seviyesini yakalamış bir ülke olabiliriz. Cumhuriyet Halk Partisi olarak bizler; siyasi iktidardan, BM Engelliler Hakkı Sözleşmesi’nin tüm sorumluluklarını yerine getirmesini, engellilere yönelik meslek edindirme programlarının etkinleştirilmesini, özellikle kamu ve özel sektörde daha fazla engelli yurttaşımızın iş sahibi olmalarının kolaylaştırmasını bekliyoruz. Bu bağlamda; engelli vatandaşlarımıza hizmet götüren kamu, özel sektör ve gönüllü sivil toplum örgütlerine her aşamada destek verilmelidir.

Bu duygu ve düşüncelerimle 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü’ kutluyorum.

Her zaman TBMM’de onların sorunlarını dile getireceğim.

Onların sesi olacağımın bilinmesini istiyorum”

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?