Bektaşoğlu:  “Hocalı’ya adalet, soykırıma lanet”

Bektaşoğlu:  “Hocalı’ya adalet, soykırıma lanet”

CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, Azerbaycan’ın hocalı kasabasında 25 yıl önce yaşanan katliamı TBMM’nin Türk soykırımı olarak kabul etmesini ve dünyaya duyurmasını istedi.

CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, 25 yıl önce Azerbaycan’ın Hocalı kasabasında Ermeniler tarafından gerçekleştirilen katliamın ‘Türk Soykırımı’ olduğunu söyledi. “Sadece kınama, acıları paylaşma yetmez” diyen Bektaşoğlu, “TBMM bu yönde karar alarak dünyaya duyursun” çağrısı yaptı.

“613 TÜRK ACIMASIZCA, İNSANLIK DIŞI, CANAVARCA YÖNTEMLERLE KATLEDİLDİ”
Bektaşoğlu TBMM’de konuya ilişkin olarak yaptığı konuşmada, Hocalı’da gerçekleşen katliamı şu cümlelerle anlattı:” Bundan yirmi beş yıl önce Azerbaycan’da yüzyılın en büyük soykırımı yaşandı. 25 Şubatı 26 Şubata bağlayan gecede Rus birliklerinin desteğiyle Hocalı kasabasına giren silahlı Ermeni teröristler 83’ü çocuk, aralarında hamilelerin de bulunduğu 106 kadın ve 70’den fazla yaşlı olmak üzere toplam 613 kişiyi katlettiler, kafalarını kestiler, gözlerini oynadılar, acımasızca, insanlık dışı, canavarca yöntemlerle katlettiler. Bu saldırıda 487 kişi ağır olmak üzere 1.275 kişi rehin alındı, 150 kişi de kayboldu, 1 milyonu aşkın Karabağlı o bölgeden göç etmek zorunda kaldı. Dramları hâlâ sürüyor, doğdukları yerlere gidemiyorlar, yakınlarının mezarlarında dua edemiyorlar. Kardeşlerimizin tek suçu Türk ve Müslüman olmaktı. Onlara Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum”.

“İNKAR EDİLMEYEN BİLGİ VE BELGELERLE DÜNTAYA SOYKIRIM OLARAK DUYURMALIYIZ”

Bugüne kadar bu katliamın sadece kınandığını belirten CHP Milletvekili Bektaşoğlu, TBMM’ye çağrıda bulunarak “ Ancak, Türkiye Cumhuriyeti olarak bugüne kadar katliamı kınamak, acılarını paylaşmak ve iyi dileklerimizi bildirmekten başka şey yapamadık ama hâlâ geç değil. Hocalı’nın 25’inci yıl dönümünde Türkiye Büyük Millet Meclisi olarak orada yaşananları bir soykırım ve insanlık suçu olarak kabul edip inkâr edilmeyen bilgi ve belgelerle bütün dünyaya duyurmalıyız. Hocalı’ya adalet, soykırıma lanet!”diye konuşmasını tamamladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?