Bektaşoğlu: “Hukuk Husumete Alet Edilmemeli” 

Bektaşoğlu: “Hukuk Husumete Alet Edilmemeli” 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, hükümetin yerel yöneticilere, adli ve güvenlik birimlerine ‘delilsiz ihbarlarla kişiler suçlanmasın’ uyarısı yapmasını istedi.

CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, Türkiye’de yürütülen soruşturmaları mercek altına aldıklarını söyledi. CHP tarafından 15 Temmuz darbe girişiminin neden ve sonuçlarını araştırmak ve soruşturmaların hukuk kuralları içinde yapılmasını sağlamak için bir komisyon kurulduğunu belirten Bektaşoğlu, komisyona Giresunla ilgili bilgiler de aktardıklarını söyledi.

TBMM’de konuşan CHP Milletvekili,  Giresun Üniversitesi eski Rektörü Prof.Dr. Aygün Attar’ın da FETÖ soruşturmasını dahil edildiğini hatırlatarak, “hukuk kişisel öfkelere, husumetlere alet edilmemeli” dedi ve ilgili bakanların, ihbarlarla yapılan delilsiz suçlamaların dikkate alınmamasını sağlamalarını istedi.

“HUKUK KİŞİSEL ÖFKELERE, GEÇMİŞTEN GELEN HUSUMETLERE ALET EDİLMEMELİ”

Bektaşoğlu TBMM Genel Kurulu’nun son oturumunda yaptığı konuşmada, şunları söyledi:“   Buradan sık sık uyarıyoruz. Fethullah Gülen Cemaati’ne yönelik soruşturmalar hukukun evrensel değerlerine bağlı kalarak, adil yargılanma ve kişileri lekelememe, haklarına saygıyla yürütülmelidir. Özellikle bu süreçte hukukun kişisel öfkelere ve geçmişten gelen husumetlere alet edilmesi halinde gelecekte giderilmesi mümkün olmayan sonuçlar ve mağduriyetler doğacaktır”.

ESKİ REKTÖR ATTAR’I ÖRNEK GÖSTERDİ

Bektaşoğlu, konuşmasında, üniversite yürütülen soruşturmaya ve eski Rektör Attar hakkındaki suçlamalara da değinerek “Hukuk komisyonumuza ilettiğim ve gerekli çalışmaları yaptığımız Giresun Üniversitesi ekseninde de yaşananlar bu dediklerime örnek teşkil etmektedir. Üniversitede kurulan ve objektifliği tartışılan bir komisyon marifetiyle eski rektör Profesör Doktor Aygün Attar FETÖ soruşturmasına dâhil edilmiş, idari soruşturma adli soruşturmaya dönüştürülerek hakkında işlem yapılmış, ifadesi alınarak serbest bırakılmıştır.

“DELİLSİZ İHBARLAR KİŞİLERİ SUÇLAMA ARACI YAPILMAMALI”

Bülent Bektaşoğlu konuşmasında, “Bir kere daha uyarıyorum: Güvenlik ve adli makamlara gelen ihbarlar delillendirilmeden kişileri suçlama aracı yapılmamalıdır. İlgili bakanlıklar yerel yöneticilere süratle bu konuda uyarı içeren genelgeler göndermelidir” çağrısı yaptı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?