BEKTAŞOĞLU’NDAN BAKANA” ADR” SORUSU

BEKTAŞOĞLU’NDAN BAKANA” ADR” SORUSU

“TEHLİKELİ MADDE TAŞIYAN TIR’LARIN %80’NİN UYGUNLUK BELGESİ YOK. BAŞVURU SÜRESİ BİTTİ, UZATACAK MISINIZ?”

CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu,  31 Aralıkta sona eren  tehlikeli madde taşımacılığının ve naklinin daha güvenli yapılabilmesi amacıyla standartların belirlendiği ADR uygulamasının süresinin uzatılmasını istedi. Bu konuda TBMM’de bir konuşma yağan ve soru önergesi veren Bektaşoğlu, ülkemizde tehlikeli madde taşımacılığı yapan mevcut tankerlerin henüz % 20’sinin ADR Uygunluk Belgesi’ne sahip olduğunu belirterek,”diğerlerinin ADR standartlarına dönüşümünün henüz yapılmadığı da bir gerçektir. Süre uzatımı yapılmadığı takdirde sektörü büyük bir kriz ve mağduriyet beklemektedir” dedi.

“SÜRE UZATIMI İÇİN MEVZUAT DEĞİŞİKLİĞİ YAPACAK MISINIZ?”

CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Binali Yıldırım tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını istediği önergesinde, şu taleplerde bulundu:

1Belirtilen süre içinde araçların ADR uygunluk belgesine sahip olması mümkün olmadığına göre başta akaryakıt nakliyesi yapan firmalar olmak üzere büyük bir mağduriyet yaşanması söz konusu mudur?

2.Mevcut tankerlerin ADR’ye uygun hale getirilmesi için TSE’den yetki almış ADR dönüşümü yapacak firma sayısı kaçtır? Bu sayı yeterli midir?

3.Bu yetersizliğin rekabet ortamının sınırlı kalmasına ve dönüşüm bedellerinin oldukça yüksek olmasına sebep olduğu hususunda görüşünüz nedir? Bu hususta hangi tedbirleri almayı düşünüyorsunuz?

4.Tankerlerin ADR’ye uygun hale getirilmesi için ne kadar süre gerekmektedir?

5.ADR uygunluk belgesinin süresini uzatacak mevzuat değişikliği yapacak mısınız?

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?