Bektaşoğlu’ndan, Cemal Öztürk’e Sert Tepki

Bektaşoğlu’ndan, Cemal Öztürk’e Sert Tepki

CHP Gurubu Adına TBMM genel Kurulu’nda konuşan CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu’nun “AKP iktidarında fındık üreticisinin yüzü hiç gülmedi” Sözüne AKP Milletvekili Cemal Öztürk, ”İnsaf…1,5’dan 11,5 Tl’ye Çıktı” diye laf attı.

 

CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, TBMM kürsüsünden “yabancı firmanın fındık piyasasında yaptığı maniplasyonu önleyin, Fiskobirlik’i devreye sokarak fiyata müdahale edin” çağrısı yaptı. MHP’nin verdiği araştırma önergesinin görüşülmesi sırasında CHP TBMM gurubu adına konuşan Bektaşoğlu, “AKP geldiğinden beri, 14 yıldır fındık üreticisinin yüzü hiç gülmedi” dedi.

“AKP İLE TEKELLEŞEN FERRARO FINDIK PAZARINI ELİNDE OYNATIYOR”

Fındığın, 502 bin üreticiyi, 8 milyon nüfusu ilgilendiren çok önemli bir tarımsal ürün olduğunu söyleyen Bektaşoğlu, konuşmasında” fındık baştacımız; 49 tarım ürünü içinde, İthalat katkısı olmadan direkt olarak, saf olarak yılda 2,5 milyar döviz getiriyor. Ama AKP’yle tekelleşen Ferrero, Türkiye’de hem alıcı hem satıcı konumuna geldi; aldığı fabrikalarla fındık pazarını istediği gibi elinde oynatıyor ve bundan da tabii hem ülkemiz hem üreticilerimiz maalesef çok çok zarar görüyor. Fındıkta pazar üstünlüğümüzü kaybediyoruz” ifadesini kullandı.

“HASAN ÜRETİYOR, HANS KAZANIYOR”

Bülent Bektaşoğlu, Fındık fiyatlarının bu sezon10-11 lira arasında gidip değiştiğini belirterek, şunları söyledi: “Fındık zor coğrafyanın bir ürünü, aynı zamanda sosyolojik de bir ürün. Olmadığı takdirde, Karadeniz Bölgesi maalesef çok göç veren bir bölge. Tek ürünümüz, başka bir gelir kaynağımız yok, Sırf Hanslar kazansın diye Hasan dayının emeğini heba etmeye, gelirinin en az yarısını çalmaya ne hakkımız var? Yazık değil mi, ayıp değil mi, günah değil mi?”

“MANİPLASYONA GÖZ YUMMAYIN, FKB’Yİ DEVREYE SOKUN”

Bektaşoğlu “6 ilde yaşayan 8 milyon üreticinin tek geçim kaynağı fındığın hak ettiği değere ulaşmasının yolu devlet müdahalesinden geçiyor. Sizleri, Ferrero’nun değil, üreticinin Bakanı olmaya davet ediyorum. Bu manipülasyona daha fazla göz yummamız mümkün değil. Yapacağınız tek şey, FİSKOBİRLİK’i yeniden devreye sokmaktır” çağrısı yaptıktan sonra “bu, dünyanın neresinde görülmüş? Türkiye, gidip mesela Amerika Birleşik Devletleri’nde badem, İtalya’da üzüm, Akdeniz’de zeytin fiyatlarını belirleyebiliyor mu?”diye sordu.

AKP’Lİ ÖZTÜRK, “FINDIK 1,5 LİRADAN 11,5 LİRAYA ÇIKTI” DİYE LAF ATTI

Bülent Bektaşoğlu’nun “fındık fiyatları maliyetleri kurtarmıyor. AKP yönetimi geldiğinden bu yana Karadeniz’deki fındık üreticisinin yüzü 14 yıldır hiç mi hiç gülmedi” sözlerine AKP Milletvekili Cemal Öztürk,”Bülent Ağabey, insaf, insaf ya! 1,5 liradan 11,5 liraya çıktı”diye laf attı..

“Yönetim, üretim, tüketim, ticaret odaklı kalıcı bir fındık politikası şart” diyen CHP milletvekili Bektaşoğlu, konuşmasında, ayrıca; alana değil, ürüne devlet desteği, fındık bahçelerinin gençleştirilmesi, HES’lerin zararları, gibi konulara dikkat çektikten sonra “kalitesi tescilli Giresun kalite fındığın iç piyasada farklı fiyattan alınması için düzenleme istedi.

Bektaşoğlu sözlerini ”fındıkta yabancı sermayenin tekelleşmesine izin verilmemeli. Bunun yerine, yerli yatırımcıyı özendiren iş, istihdam, katma değer yaratan fındık ekonomisi politikalarımızın mutlaka uygulanması lazım” cümleleriyle tamamladı.

MHP’nin fındık üreticilerinin sorunlarının araştırılması önergesi üstünde Samsun Milletvekili Gurup Başkanvekili AKP’den ise Giresun Milletvekili Cemal Öztürk konuştu.

Önerge AKP’nin oylarıyla reddedildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?