Bektaşoğlu,Tıp Fakültesi’ne Hastane İstedi

Bektaşoğlu,Tıp Fakültesi’ne Hastane İstedi

CHP Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, TBMM kürsüsünden Giresun’un, yoksulluk, işsizlik, göç ve diğer  sorunlarını anlattı ve Milletvekili Sabri Öztürk’ü eleştirdi.                       

TBMM Genel Kurulu’nda Giresun ilinin sorunlarını anlatmak için gündem dışı söz alan CHP Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, AKP’nin iktidarı döneminde ilimizde yaşananları anlattı.

Bektaşoğlu, yoksulumuz, işsizimiz, gurbetçimiz fazla. 15 yıldır bütçe imkanlarından çok az yararlanıyoruz. Giresun’da, AKP’nin övüneceği, kalkınma ve gelişmemize katkı sağlayan bir proje maalesef yok” dedi

GİRESUN’A ŞEREF MADALYASINI HATIRLATTI

Konuşmasının giriş bölümünde, Giresun’un kendine özgü ve başka illerde olmayan özelliklerini sıralayan Milletvekili Bektaşoğlu, Kurtuluş Savaşı için Osman Ağa ve Hüseyin Alparslan tarafından kurulan gönüllü alayları buna örnek gösterdi ve “Ulu Önder Atatürk’ün dediği gibi, Çanakkale’de, Sakarya’da, Dumlupınar’da, Afyon’da, Polatlı’da, Sarıkamış’ta, hatta Kafkasya’da, Azerbaycan’da hep Giresunlular vardı; cumhuriyete yönelik bütün tehditlerin ve ayaklanmaların bastırılmasında onlar vardı. Atatürk’ün 15 muhafızı Giresunluydu. İlinin ismiyle başka başka ilde, Afyon da şehitliği bulunan tek ilimiz Giresun’dur. Bu nedenlerle, ilimize şeref madalyası verilmesini kanun teklifi olarak talep ettiğimi bu kez buradan dile getirmek istiyorum” diye konuştu.

“KAPANAN FABRİKALARLA 15 BİN KİŞİ ÇALIŞMA HAKKINI KAYBETTİ”

Doğu Karadeniz’in tek adasıyla, 3 yayla turizm merkezinin Giresun’da olduğunu belirten Bektaşoğlu, “1’inci Lig’e çıkan ve 1’inci Lig’de ilk oynayan Doğu Karadeniz takımı Giresun’dur. Kirazın ana vatanıyız; fındığın başkentiyiz, dünya fındık ihracatının üçte 1’ini yapıyoruz.  TÜİK verilerine göre Giresun, Türkiye’de insan ömrünün en uzun olduğu illerimizden bir tanesidir. Tüm bu özelliklerimizle övünüyoruz, gurur duyuyoruz. Ancak, AKP döneminde ne yazık ki çok ihmal edilmiş bir il olduk, Giresunlular olarak hiç de mutlu değiliz” dedi.

Giresun’un işsizlik ve buna bağlı olarak işsizlik sorununa da değinen Bektaşoğlu buna neden olarak kapanan fabrika ve işletmeleri göstererek, şöyle konuştu: “3 bin kişi çalıştırma kapasiteli SEKA Aksu Kâğıt Fabrikası “özelleştirme” adıyla yandaşlara peşkeş çekilerek maalesef kapatılmak durumunda kaldı. Oraya şimdi konut yapılıyor. Sanayi tesisini kapatarak arsasına TOKİ konutu yapılan tek il Türkiye’de maalesef Giresun. Kapanan tüm bu fabrika ve tesislerde çalışanlar işsiz kaldı, 15 bine yakın kişi de çalışma olanağından yoksun bırakıldı.  Giresun, yoksulu, işsizi en çok olan il sıralamasında ön sıralarda yer almaktadır. Şu anda 97 bin kişi devletten ayni ve nakdî yardım almaktadır. Nüfusunun üçte 1’i işsiz olan tek şehir Giresun’dur”.

“ESNAFIMIZ DA MUTSUZ,33 BİN İCRA DOSYASI VAR”

Bektaşoğlu, “kayıtlara göre sadece bu yıl içinde, esnaf odasına kayıtlı 512 esnaf iş yerini kapatarak kepenk indirmiş; geçen yıl bu sayı 670’lerdeydi. Şu anda Giresun’da 33 bini aşkın esnaf için icra takibi başlamış, 8 bin dolayında esnafımızın da henüz icraya intikal etmemiş, ödenmemiş çek ve senetleri bulunmaktadır. İkinci icra mahkemesi açılmıştır” dedi.

Giresun’un enerji, iletişim, ulaşım, eğitim, sağlık gibi alanlarda ciddi sorunları olduğunu, Karadeniz’de sadece Giresun’a doğal gaz getirilmediğini de hatırlatan CHP milletvekili  “komşu illerimizde, Ordu ve Trabzon’da dört yıldır doğal gaz kullanılmaktayken 112 bin nüfuslu şehir merkezinde 4 binleri bile bulamayan doğal gaz abonesi vardır. AKSA on üç yıldır şehre bir türlü iletişim hattı kuramamıştır” diye konuştu.

Bektaşoğlu, Giresun Limanının özelleştirilerek atıl ve işlevsiz hâle dönüştürüldüğünü,  Tirebolu bağlanacak demiryolu projesinin değiştirildiğini Tıp Fakültesi hastanesinin olmadığın söyledi.

“GİRESUN, VALİSİ OLAN KÖY, DENİZİN KENARINDAKİ HAKKARİ GİBİ” 

Sorunları, hizmet eksikleri, hizmet beklentileri saymakla bitmeyecek kadar çok olan Giresun buna rağmen, AKP’ye azımsanmayacak oranda oy vermesini eleştiren Bülent Bektaşoğlu, “bu oylar on dört yıldır hizmete dönüşmedi. Kısaca, AKP döneminde Giresun, valisi olan köye dönüştü, sanki denizin kenarında bir Hakkâri gibiyiz. Giresunlu bunları hak etmiyor, ayıptır, yazıktır”.

Bülent Bektaşoğlu, konuşmasını” 16 Nisanda yapılacak olan referandumda inşallah halkımız parlamenter sistemin, cumhuriyet ve demokrasinin devamı yönünde oy kullanacaktır ve bizler de ilimizin sorunlarını buradan her fırsatta dile getirmeye, mağduriyet ve mahrumiyetimizin hesabını sormaya çalışacağız” diye bitirdi.

AKP Giresun Milletvekili Sabri Öztürk ise, yerinden yaptığı konuşmada sadece Bektaşoğlu’nun saydığı fabrikaların bazılarının ve SEKA’nın kendi dönemlerinde kapanmadığını söyledi.

Bektaşoğlu ise, SEKA fabrikasının işine girersek AKP burada çok mahcubiyet yaşar. Dünyada eşi ve benzeri olmayan bir özelleştirme yapıldı, ne olduğu belli olmadı, 3 milyona satılan fabrika 67 trilyona geri alındı; böyle bir özelleştirme yapıldı” diye cevaplandırdı.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?