BELEDİYE  & KATEDRAL

BELEDİYE  & KATEDRAL

Şehrimize yapılan her hizmet bu şehrin insanlarına yapılır. Tabi birde ilimizi ziyarete gelen ve gelmeleriyle ilimiz ekonomisine katkı sağlayan yerli ve yabancı konuklarımızın rahat ve zevk duyarak gezmelerini sağlamak içindir.

Osman Ağa Meydanı (Keşap durağı) ve kazancılar yokuşu aslına uygun düzenleniyor. İlimizde bulunan, Kale, Meryem Ana Kaya Kilisesi, Ada, Müze, Çocuk Kütüphanesi ve Katedral gibi farklı kültür eserleri Gayri Müslimlere ait kültür varlığıdır.

İl merkezinde bulunması kültür turizminin yapılmasına neden oluyor. Bunların tamamı geçmişte yaşayan medeniyetin kalıntısıdır.

Atalarımızın, özlü sözü,  ulaşamadığın yer senin değildir.  Özellikle yaz aylarında Giresun Kalesi’ne ulaşım çok zor olduğu için profesyonel Tur Operatörleri, Giresun ilini programa almak istemiyorlar ve ilimize uğramadan geçiyorlar.

Bu nedenle mutlaka kazancılar caddesi yapılıp o güzergâhın tur otobüslerine hizmet verir hale getirilmesi zorunluluk oldu. Rektörlük binasından kaleye kadar Haziran başı ile Eylül sonuna kadar saat 08 ile 19,00 saatleri arasında park yasağı konması ve denetlenmesi lazım.

Gelen yabancı konukların şehrimizde bir gece konaklamasını sağlamak istiyorsak, bahse konu kültür varlıklarının korunmasını sağlamalıyız Meryemana Kaya Kilisesi’nin çevre düzenlemesi yapılıp hizmete açılmalıdır.

Adada yaklaşık 3 yıldır kazı yapılıyor ödenek kısıtlı olduğu için geç başlayıp erken bitiyor. İlimiz için hayati öneme sahip olan ada için çok söz söyleniyor ama eylem yapılmıyor.

Kalede ve Adada iki konuyu belirtmek isterim, Kalede araç trafiğinin yoğunluğu ve iş yeri sahiplerinin yüksek fiyat uygulamaları yerli ve yabancı konuklar tarafından şikâyete neden olmaktadır. Yetkili merciler bunlara dikkat ederlerse gelen konuklar memnun ayrılır.  Ada için  sıkıntı, giden konular gidince oturup aperatif bir şeyler yemek, dinlenmek ve o farklı ortamı teneffüs etmek istiyor.. Yatın imkanları  sınırlı ve ticari düşünüldüğü için gidiş ve dönüş mecburi oluyor başka alternatif olmayınca kısa sürede çok gezmek bilgi edinmek ve yorulup geri dönmek pek mutlu etmiyor, onun için uzun süre kalmak isteyenler için alternatif aranmalıdır.

Bence düşünce hürdür ama doğru bilgi verildiği sürece, ilimizde Ada, Kale, Meryem Ana Kaya Kilisesi, Katedral, Çocuk Kütüphanesi ve Müze Bunların tamamı RUM medeniyetinin kalıntısı bunları korumalıyız. Yerli ve yabancı turistler bu kültür varlıklarını görmek için geliyorlar. Bizim kültür varlıklarımız olan cami ve türbeyi az sayıda kişi ziyaret ediyor. Kilise ve çocuk kütüphanesi restore yapılarak ihtiyaca göre kullanılmaktadır. Osman ağa meydanına (Keşap durağına) yerleştirilen katedralde saat kulesi olarak kullanılacaktır. Ne yapmalıyız lütfen aleyhte olan yazarlarımız bir çözüm üretsinler. Bunların tamamını yok mu saymalıyız, bunlar geçmişte olan bir medeniyetin kalıntıları. MOĞOLİSTAN’da ORHUN ANITLARI bulundu ve TÜRKİYE restore yaptı.

Her Millet geçmişini arar ve Ülkeler bundan ekonomik gelir elde eder. Şimdiki Emniyet ve Defterdarlığın olduğu kısımda kayalık üzerinde bulunan kültür eseri Katedral vardı. Limanın taş ihtiyacını karşılamak ve sahil yolunun geçmesini sağlamak için; o gün yıkıldı.

Bahse konu kültür varlığı, müze ve çocuk kütüphanesi gibi değişime uğratılarak saat kulesi olarak hizmet vermesi için; diğer bahse konu kültür varlıklarında olduğu gibi tadilat yapılıp, Osman Ağa Meydanına (Keşap durağı) Katedral yerleştirildi. Ben emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Sayın Belediye başkanını savunmak için; bunları yazmıyorum, savunmak benim için doğru yaklaşım olmaz.  Eski kültür ve turizm müdürü olduğum için; yapılan tartışmaya katkı sağlamayı uygun gördüm ve yazmak ihtiyacını hissettim. Farklı yorumlara meydan verilmesin sadece şehrimizde bulunan kültür eserlerinin korunmasını sağlayan ve sonraki kuşaklarında bilgi sahibi olması için, gün yüzüne çıkartanlara minnet ve şükranlarımı sunup teşekkür etmek istiyorum.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?