Ben Ne Yaptım Dememek İçin Son Şans…

Ben Ne Yaptım Dememek İçin Son Şans…

Bu hafta sonu TÜRMOB genel kurulu yapılacak. Genel kurula 81 odadan 1765 delege katılacak. SMMM ve YMM oda üyeleri arasında nispi temsille seçilen delegeler kendi özgür iradesi ile oylarını kullanarak önümüzdeki üç yıl için TÜRMOB’u yönetecek adayları seçecekler. Özgür iradesi ile diyoruz ama delegelerin %90’ına yakını kendi aralarında oluşturdukları gruplar vasıtasıyla seçildiklerinden bunların büyük oranda seçildikleri grubun adayına oy vermeleri bekleniyor. Bu delegelerin 89’u Yeminli Mali Müşavir, 1676’sı da SMMM odalarından seçildiler. Bunca delege arasından 9 YMM ve 8 SMMM meslektaşlarını temsil etmek için kurullarda görev alacaklar. 1989 yılında konan bu sistem üyeler arasında tam 30 yıldır eleştirilmekte ancak bugüne kadar değişme imkânı bulamamıştır. Toplam üye sayısının ve delege sayısının %5’ine denk gelen bir sayının diğer %95 üzerinde bu denli hâkimiyetine nereden bakarsanız bakın demokrasi denmez. Bunun mutlaka düzeltilmesi gereken bir konu olduğuna inanıyorum, inşallah en kısa zamanda değişir.
Seçime katılacak gruplar oda seçimlerinin yapıldığı Mayıs-Haziran aylarından çok önceleri bu seçimlere hazırlandılar. Her grup hem odalarda kendi arkadaşlarının seçimi kazanması hem de gelecek TÜRMOB seçimleri için delege listelerini özenle hazırladılar. Bu arkadaşlarının seçilmesi için yerel bazda ve ulusal bazda çalışmalar yaptılar. Bu çalışmalardan bazılarına bizler de katıldık. Arkadaşlarımızın seçilmesi için elimizden geleni yaptık. Ancak gelinen noktada bu hazırlıkların çok acemice yapıldığı hatta yapılamadığı da ortaya çıkıyor. TÜRMOB’u 30 yıldır yöneten ve kendilerine Türkiye Çağdaş Demokrat Muhasebeciler Platformu diyenler iktidarın nimetlerinden de faydalanarak çeşitli vesilelerle bu ilişkiyi hep sağlam tuttular. Bugün yapılacak seçimlerin favorisi yine onlar. Yönetimde 5 kişi ile temsil ediliyorlar. Sayılı görevler onlarda; başkan, başkan yardımcısı, sekreter ve muhasip gibi görevler yanında TESMER başkanlığını da onlar yaptılar. İcra denilen bu organ vasıtasıyla yönetimin diğer dört üyesini bypass ettiler. Yapılan her işi kendi hanelerine yazarlarken yapılmayan işleri de muhalefetin engellemesi diye takdim ettiler.
Seçimlerin bir diğer grubu eski bakan ve DSP eski başkanı Masum Türker’in başkanlığında temsil edilen Türkiye Muhasebeciler Denetçiler Platformu adındaki gruptur. Bu grup 2016 seçimlerine bu ad altında girmese de bu seçimlerde yönetimde 2, denetleme ve disiplin kurullarında birer üyelik alarak rüştünü ispatladı. Bu üç seneyi çok iyi değerlendiren Masum Türker ve ekibi bu seçimde de bu başarıyı sürdürmeyi hedefliyor. Bu dönem iktidar grubundan Rıfat Nalbantoğlu’nu da transfer eden Türker bu başarıyı sürdürecek gibi görünüyor.
Seçimin diğer bir önemli grubu olan Türkiye Meslekte Birlik Platformu bu dönem paramparça bir görüntü veriyor. TÜRMOB yönetiminde Eray Mercan ve Hayri Öztürk tarafından temsil edilen grubun denetleme kurulu ve disiplin kurulunda da birer temsilcisi var. Grup, her dönem karşılaştığı bizi kim temsil edecek sorusuna bu dönem de doğru cevaplar veremediği için şu satırların yazıldığı saatlere kadar üç ayrı liste çalışması sürdürüyordu. Ankara’dan TÜRMOB Denetleme Kurulu üyesi Nevzat Akkaya bu dönem yönetim kurulu üyesi olarak platformun adayı olmak istiyor. İstanbul’dan da geçen dönem İSMMMO Disiplin Kurulu üyeliği yapan Alim Karataş aynı yere talip. TÜRMOB eski disiplin kurulu üyesi YMM Selahattin Şenliler de platformun başkan adayı olmak istiyor ve çalışmasını oda seçimlerinden beri sürdürüyor. Bu adaylar arasında sürdürülen uzlaştırma çabaları da hem İstanbul hem de Ankara nezdinde şu ana kadar sonuç vermiş değil.
Görünen o ki Türkiye Meslekte Birlik Platformu seçimlere üç beş gün kala bu üç adayı bir listede birleştiremezse üç ayrı liste ile seçimlere girecekler. Oysa “az olsun benim olsun değil çok olsun hepimizin olsun” demek gerekir. 13 Ekim günü saat 17’de sandıklar açıldığında TÜRMOB yönetiminde Meslekte Birlik’i temsil edecek birini göremezsek bu bizi şaşırtmaz ama bazıları “ben ne yaptım” diye başlarını duvarlara vurabilir. O zaman da iş işten geçmiş ve 20 yıllık emek başa gitmiş olur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?