BERAAT KARARINA TIĞLI’DAN İSYAN

BERAAT KARARINA TIĞLI’DAN İSYAN

CHP Giresun milletvekili Necati Tığlı, 2016 yılında Giresun’da iki kişinin tecavüzüne uğrayan, hamile kalan ve doğum yapan zihinsel engelli Havva K. için Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün yanıtlaması istemiyle TBMM’ne soru önergesi verdi. Tığlı basın kuruluşlarına şu açıklamayı gönderdi:
Tığlı: “2016 yılında Giresun’da % 75 zihinsel engelli bir kadına tecavüz ettikleri için Giresun 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 3 yıl boyunca tutuksuz olarak yargılanan ve karar duruşmasında verilen beraat kararı ile sanıkların korunmak istendiğini, toplumda ki ahlak ve namus kavramını ayaklar altına altığını” söyledi.
Mahkeme heyetinin “mağdurun cinsel saldırıya direnmemesi” ve “somut delil yetersizliği” gibi gerek-çelerle beraat kararı vermesini sert bir dille eleştiren ve bu konuyu mec-lis gündemine taşıyan Tığlı, “Çapa Tıp Fakültesi, Karadeniz Teknik Üni-versitesi Tıp Fakültesi ve Giresun Üniversitesi Araştırma Hastanesi’n-den Havva’nın engelli olduğunu belirleyen ve kendi iradesiyle karar veremeyeceğini ispat eden onca rapor olmasına rağmen, mahkemenin karar duruşmasında “mukavemet edebilirdi, rızası var” demesi ibret verici bir durumdur” diyerek tepki gösterdi.
CHP milletvekili Tığlı, verdiği önergede şu sorulara yanıt aradı;
1. Biri 65 yaşında, diğeri akraba iki kişinin engelli bir kadına tecavüz etmesi ve engelli kişinin hamile kalmasını somut delil saymayan mahkeme heyeti, acaba hangi delille engelli kişinin tecavüze rıza gösterdiği kanaatine varmıştır? Mahkeme heyeti zihinsel engelli bir kadının cinsel ilişkiye rızası olup olmadığı nasıl anlıyor?
2. Ağır zekâ engelli bir vatandaşın iradesi olamayacağına göre nasıl rıza gösterdiği izah edilebilir mi? Kaldı ki; zihinsel engeli olmayan 40-45 kg ağırlığında bir kadının, 80-85 kg ağırlığında ki tecavüz zanlılarına direnebilmesi mümkün müdür?
3. Tecavüz mağdurunun ağır zihinsel engeli olduğunu belgeleyen Çapa Tıp Fakültesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi, Giresun Üniversitesi Araştırma Hastanesi Raporları ile Özel Eğitim Raporu ve Eğitim Gördüğü Okulun Raporları dava dosyasında olmasına rağmen, “mukavemet edebilirdi, rızası var” diyerek beraat kararı alan mahkeme heyetinin Türk Adalet Sistemine zarar verdiğini düşünüyor musunuz?
4. Engelli, savunmasız bireylerimize karşı işlenen suçlarda yargı sisteminin vicdanen engelli olan suçlulara daha merhametli davrandığı görüntüsü her vatandaşın kendi adaletini sağlama arayışının ortaya çıkmasına hizmet etmez mi? Bu davalarda rıza aranması öncelik olarak gözetilirse tecavüz suçunu işleme potansiyeline sahip kişilerin özgüvenini tazeleyecek vakalara davetiye çıkarılmış olmaz mı?
5. Zihinsel engelli kadına tecavüz eden 2 kişiye mağdurun karşı koymadığı gerekçesiyle beraat kararı verilmesi adalete olan inancın sarsılması anlamına gelmez mi?
6. Nitelikli Cinsel Saldırı ve Konut Dokunulmazlığı İhlali suçlarını işlediklerine dair yeterli somut delil olduğu halde, beraat kararı verilmesi kadına yönelik şiddet, tecavüz ve istismar davalarında buna benzer cezasızlık kararlarının verilmesi, oluşabilecek başka vakalarda örnek teşkil etmez mi?

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar