Berat Gecesi’ni Anlamak

Berat Gecesi’ni Anlamak

Kur’an ve Oruç ayı mübarek Ramazan’ın gölgesi üzerimize düştü. Şaban ayının ortasında bulunan Berat Gecesini( 30 Nisan 2018 Pazartesi) idrak edecek olmamız Ramazan’a 15 gün kaldığını gösteriyor.

Yüce yaratıcımızın kullarına şefkat ve merhameti sonsuzdur. Bunun için bazı zaman dilimlerini kullarının bağışlanması için ayırmıştır. İşte Berat Gecesi de bunlardandır. Bu kutsal gün ve geceler aslında promosyonlu zaman dilimidir bizler için. Yüce Rabbimizin de rahmeti bağışlaması her zaman olmasına rağmen bu gibi özel zaman dilimlerinde çok daha fazla tezahür ediyor. Önemli olan bu gibi zaman dilimlerini akıllıca değerlendirmek.Ancak uyanık olup ibadet ,dua ve tevbe ile geçirilirse fayda hasıl olacaktır. Bu zamanlarda kılını bile kıpırdatmayan, vur patlasın çal oynasın havasında olanlar için sıradan bir zaman olacaktır elbetteBakınız idrak edeceğimiz Berat gecesi Hadis-i Şeriflerde nasıl anlatılıyor:

Şaban ayının yarısı (Beraat gecesi) gelince, gecesini namazla, gündüzünü oruçla geçiriniz. Şüphesiz ki Allah, o gece güneşin batmasıyla dünya semasında tecelli eder ve şöyle der: Benden af dileyen yok mu? Onu affedeyim! Rızık isteyen yok mu? Rızık vereyim! Şifa dileyen yok mu? Şifa vereyim! Yok mu şöyle, yok mu böyle der(İbn Mace, ikame, 191)

Allah Teala Şaban’ın 15. gecesi dünya semasında tecelli eder ve Kelb kabilesinin koyunlarının kıllarının sayısından daha fazla kişiyi bağışlar. (Tirmizi, Şavm, 39; İbn Mace, ikame, 191)

Hadislerde de görüldüğü gibi gecenin odağında biz kulların af dilemesi ve Rabbimizin biz kullarını bağışlaması var. Demek ki bu gibi zamanlar ibadetle, dua ile, göz yaşıyla, tevbe ile geçirilmelidir.

Bunlar yapılırken şu yanlışa da düşülmemelidir. “Nasıl olsa bu gecenin kıymeti büyük, Allah nasıl olsa bol-bol veriyor ve affediyor ,  öyleyse bu gece günahlara ara vereyim dua ve niyazda bulunayım , namaz kılayım sonra da günahlara kaldığım yerden devam” düşüncesiyle ihya edilen gece yanlış değerlendirilen gecedir.Bu gece hatalarımızdan dönmek için bir milad olmalıdır halbuki.

Bu gece koordinatlarımızı düzeltme gecesi olmalı değil mi? Mesela beş vakit namazı kılmıyorsak artık tam bir tevbe ile bu gecede namaza başlamalıyız ve bir daha bırakmamalıyız. Söz vermeliyiz Rabbimize. Yoksa sadece bu gecede camiye gelerek Mevlid-Kur an dinleyip yatsı namazını da cemaatle kılarak geceyi değerlendirmiş olmayız. Elbette bunların karşılığı vardır sevap olarak. Ama ertesi güne bakmak lazım. Sabah namazına kalkıldı mı mesela? Beş vakit namaz hayatımıza girdi mi girmedi mi? Girmemişse demek ki bu gibi geceler bize doğru bir koordinat vermemiş demektir.

Bu gece affedileceklerden olmak için çaba içinde olmalıyız. Tabi ki affedilmek diye bir derdimiz varsa. Bu arada bu gecenin genel af gecesi olduğunu da hatırlatalım. Her genel affın bir istisnası olduğu gibi bu geceki affın istisnaları vardır.

İşte genel af dışında kalanlar:  Allah a şirk koşanlar, ana-babalarına isyan eden, onlara asi olanlar. İçki içmede ısrar edenler, büyücüler, Müslümana karşı kin ve düşmanlık besleyenler, adam öldürüp pişmanlık duymayanlar, gururlu- kibirli olanlar ve akrabayla ilişkisini kesenler.

Sözün özü: Beratımızı almak için bir fırsat olan bu kutsal zaman diliminde iyi bir muhasebe yapılmalı. Hz.Ömer(ra), “Hesaba çekilmeden önce kendinizi hesaba çekiniz”  buyuruyor. Günahlar önümüze listelenip bir- bir kalem çekilmeli. Farz olan ibadetler hayatımızda yoksa acilen girmeli. Allah’a diriyken dönülmeli. Yoksa ölünce mecburen Ona döneceğiz. İşte böyle olursa Berat gecesinde Beratımızı almış oluruz inşallah.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?