Bilge, Şenlikoğlu’nu istifaya çağırdı

Bilge, Şenlikoğlu’nu istifaya çağırdı

Plajdaki kumun Karabulduk’a taşındığını iddia eden Bektaş,toplantıda köpek ölülerinin bulunduğu toplu kuyunun videoasunu gösterdi ve “Bu köpekleri kim öldürdü?.Şayet barınakta öldü ise ölüm sebepleri nedir?.Sayın Berrin Aydın ve sayın Şenlikoğlu olaya açıklık getirmelidir”dedi

CHP Giresun İl Başkanı Fikri Bilge,Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu’nun DAL-ÇIK projesinde tarihi hata yaptığını iddia ederek “Gelin bu projeden vazgeçin.Kaynak hazır olsa bile bu inşaat en az 1 yıl Giresun’da trafik felç olacak.1 yıl boyunca bu ilde araç trafiğini nasıl yürüteceğinizi önce planlayın”dedi

Merkez İlçe Başkanı Murat Bektaş ile birlikte ortak bir basın toplantısı düzenleyen Bilge”Birileri sayın Şenlikoğlu’na doğru bilgi vermiyorlar.Bu ısrar devam ederse,sahilde trafik 1 yıl kapanınca bu ilin hali ne olacak?.AKSU-Batlama arasına güney çevre yapalım ve halkı rahat ettirelim.Gerekirse bir heyet kuralım ,birlikte Ankara’ya gidelim “dedi

Bilge,Giresun Belediye Başkan yardımcılarından biri ile Belediye Binasındaki market sahipleri arasında kavga iddialarına  üzüldüklerini anlatan Bilge “Bu firmaya ne söz verdiniz?.Şimdi o vaadinizi niye yerine getirmiyorsunuz?.O Binanın en üst katındaki sosyal tesis bu firmaya söz verildi ise şimdi ne değişti?.EGA ile derdiniz nedir?”diye sordu

BEKTAŞ’TAN İLGİNÇ İDDİALAR

Merkez İlçe Başkanı Murat Bektaş ise ilginç iddialar ortaya attı..

Bektaş şu noktalara dikkat çekti;

1) BULANCAK DURAĞI

Sayın Şenlikoğlu “Bulancak durağındaki trafik problemini çözerek işe başladık” dedi.

Gerçekten trafik problemi çözüldü mü? 10 dakikalık yağmurda trafik allak bullak oluyor. Akşam iş çıkışı saatlerinde gözlem yapıyor musunuz? Eğer trafik problemi çözüldüyse dal-çık sevdanız neden kaynaklanıyor?

2) KALE

Sayın Şenlikoğlu  “Kalemiz şehrimizin en nadide noktalarından birisi ancak şöyle arada bir parlatmak gerekiyor”  dedi.

Gerçekten de Giresun Kalesi şehrin hem tarihi hem de sembolik noktalarından birisi ancak oraya sırf güvenlik noktası diye tuğladan yapı mı yaparak parlatacaksınız?

Bakın biz o noktada bu yapının yapıldığını fark ettiğimiz anda hukuki girişimlerimize başladık. Trabzon Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’na başvuru yaptık.

Yapılan yapının mevzuata aykırı olduğu için yıkılması gerektiği elektronik yolla hem belediyeye hem de Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’ne gönderildi. Yapının yıkılmasını beklerken arkadaşlar ne yaptılar? Aceleyle tuğlanın etrafını tahtalarla kaplamaya başladılar ki kamufle edelim.

Tekrar bastırdık ve akşam saatlerinde yıkımı gerçekleşti. Biz de biraz da mizahi olarak Onurcan Piri kadar olmasa da kalemizi savunduk dedik.

Şimdi diyorlar ki biz oraya tekrardan ahşap yapı yapacağız. Neden inatlaşıyorsunuz? Eğer gerçekten ihtiyaç varsa aşağıda otopark olarak kullanılan alana aynı büyüklükte güvenlik kulübesi yapılabilir.

Sürekli muhalefet her şeye karşı diye algı yapıyorsunuz. Alın öneri de getiriyoruz, buyurun bu öneriyi değerlendirin eğer samimiyseniz.

3) PLAJLAR BÖLGESİ

Sayın Şenlikoğlu “sizin 10 yılda yapamadığınızı biz 2.5 yılda yapıyoruz.” cümlesini gerçekten anlamak mümkün değil. Tekrar tekrar söylemekten biz yorulduk ancak arkadaşlar bu konuda algı çalışması yapmaktan sıkılmadılar. O bölgede bizim çivi çakmamıza müsaade etmeyenler şimdi marifet gibi bunu anlatıyorlar. Muhalefet belediyesine iş yaptırmama politikasını hiç üstlendikleri yok.

Dikilen direklere gelince, hakem halk olacak diyorsunuz da o direkleri kendi taraftarlarınız bile eleştiriyor bundan da mı haberdar değilsiniz.  Plaj aydınlatması değil ek saha aydınlatmasına benzeyen estetikten uzak, şehrin silüetini bozan şu yapıya bile sahip çıkabiliyorsunuz.

Ayrıca Giresun’un en pahalı projesi diyorsunuz. 150 günde yapılacağı ve 08.08.2021 de bitirileceği ilan edilen projenin hala bitirilmemesi konusunda ne düşünüyorsunuz? Bu konuda denetim yapmıyor musunuz? Plajdaki kumları kamyonlarla Keşap’ta Karabulduk’ta nereye götürdüler hiç denetliyor musunuz?

4) TELEFERİK

Sayın Şenlikoğlu “Teleferik konusunda CHP destek verdi şimdi yok yapmayın diyorlar, CHP grubu aleyhe oy verdi niyeyse, istemiyor musunuz diye soruyorum net cevap veremediler. Zaten hep karşısınız

Yani şu ayrımı yapmaktan bile aciz bir algıyı pazarlamaya çalışıyorsunuz. Yap işlet devret modeline karşı çıktı meclis üyelerimiz. Sanki hiçbir gerekçesi olmadan itiraz edilmiş gibi basın açıklaması yapıyorsunuz.

Direkleri nereye kurulacak, teknik altyapısı nedir? Yap işlet devret modeli hangi usullerle yapılacak bilgi yok. Sonra oy vermediler.

Afyonkarahisar Belediyesi. Sizin partinizde. Teleferik projesi yapıldı yıllık 140 bin yolcu garantisi ile ihale edilmesi kararı alındı. Siz kaç yolcu garantisi vereceksiniz? Bunlara cevap yok ama muhalefet niye oy vermedi. İşte bu yüzden oy vermedi.

5) DAL-ÇIK PROJESİ

En başından beri trafik sorunundan kurtuluşun yolunun Güney Çevre Yolu olduğunu ifade etmiştik. Şehir odaları ile birlikleri ile de bu konuda ortak bir mutabakat sağlamış durumda.

Getirdiniz bir dal-çık projesi diye inatla yapacağız diye tutturdunuz. Maliyeti geçen sene 1 milyar diye açıklandı.

Avam projesi ilk defa meclise getirildi. 1 metre kadar mevcut seviyeden yükseleceğini açıklandı. Şehrin önünü silolarla kapattık, şimdi siloların önünü kapatacağız.

Geçen ay 1 saatlik yağmurda meydana önünde deniz oluştu. Buna ilişkin herhangi bir altyapısal açıklama yok. Mete Bahadır Yılmaz yağmur suyu birikmesinin önleneceğini söyledi tek taahhüdümüz bunun üzerine.

Bakın Mimarlar Odası Valilik önünden şehir girişi önerisi vardı. Biz de geçen mecliste de üyelerimiz eliyle bir öneride bulunduk. Madem ki dal-çık projesinde liman sahasından da 10 metre kadar projeye dahil edilecek bu halde 1 veya 2 yeni şerit ihdas edilerek ve yine Mimarlar odasının önerisi de hayata geçirilerek daha az maliyetle, yarın Güney Çevre Yolu hayata geçirildiğinde gerektiğinde vazgeçilerek proje üretilebilir.

Güney çevre yolu konusunda ortak akıl oluştu. Dal-çık projesi ise ortak aklın değil şahsi emellerin ürünü olarak şehirde yeterince kabul görmeden altyapısı oluşmadan yapılan bir proje olarak hayata geçirilmeye çalışılmaktadır.

Buyrun öneriyoruz. İnceleyin değerlendirin.

6) 7,5 MİLYON YATIRIM KONUSU

2009 yılında sel yaşandı. Unuttunuz mu 2 yıl altyapı çalışması yapıldı. Benzer hadiseler uzun süre yaşanmadı. Neyle yapıldı bu çalışmalar?

Atatürk Meydanı yapıldı. 25-30 milyon İtfaiye Binası yapıldı.

14 adet muhtar evi yapıldı.  37 park yapıldı. Bir sürü iş makinası belediyeye kazandırıldı. 20 ye yakın su kuyusu açıldı. Keşap durağı, kazancılar yokuşu, Doğalgaz çalışması yapıldı. Önceden yapılan asfalt yıkıldı, tekrar yapıldı. Neyle yapıldı. Mezarlık alanları yapıldı, Cami yapıldı.

Teyyaredüzü’nde, Aksuda, Gaziler Mahallesinde, Yeniyol, Fındıkpazarı Topal sokakta, Gazi Caddesinde çalışmalar yapıldı. Bunlar neyle yapıldı. Parayla yapıldı.

DOKAP o tarihte yok muydu? Spor Toto yokmuydu? Vardı ama belediyeye destekleri yoktu..

Bunlar 7,5 milyon lirayla yapıldıysa iyi yapmışız ucuza yapmışız deriz ama öyle değil ciddi maliyetler harcandı. Şehrin geçmişine, emek verenlere saygısızca davranmayın.

7) SAAT KULESİ

Bi yalan atmış. Bu saat kulesi kaç liraya mal olmuş diye soruyorlar” dedi.

Saat kulesi tartışmalarını bitirdik sanıyorduk. Görsel olarak hiç güzel olmadığında toplumsal bir mutabakat oluşmuş. Önceki saat kulesinin fiyatını söylerken bugünkü fiyatını söylüyor 1 milyon diye. Bizim dönemdeki yapılan işleri eksi zamanın parasıyla yazmak kolay.

2011 de yapılan itfaiye binası 1.450 bin lira… Aynısı, aynı parayla yapabiliyor musunuz bugün? O tarihte dolar 1,50 lira bugün 9 lira.

Çevirirken işine gelince dolara vurup işine gelince Türk Lirası anlatıyorsunuz.

Saat kulesine 18.620 TL ye seramik sipariş ediyorsunuz. Sonra mavi diye değiştirip 17.065 TL ye yeşil yapıyorsunuz. Su geçirmez diye sormayacak mıyız? Eleştirilmeyecek misiniz?

Dağa taşa, dağıttığınız fındık paketine bile resminizi koyup kimse beni eleştirmesin diye beklemek biraz mantıksız değil mi?

8) HAYVAN HAKLARI

Dün basın açıklaması öncesi gözlem için dolgu alanına gittiğimizde tesadüfen derin bir çukur içerisinde onlarca hayvanın bir kısmı çöp poşetinde bir kısmı dışarı çıkmış halde rastladık. Sahil yolu kaldırımına çok yakın bölgedeki çukurdan yayılan koku ve etrafını saran sinek yoğunluğunu tarif etmek mümkün değil. Çukura daha önce de hayvan atıldığı açıkça görülmekteydi.

Kimseyi zan altında bırakmak istemem ancak bu bir toplu zehirleme işlemi ise Hayvan Haklarına aykırıdır. Yok eğer doğal ölüm nedeniyle gömme işlemi ise hayvan cesetlerinin toplum sağlığını tehdit edecek şekilde hiçbir dezenfekte işlemi yapılmadan çukura atılıp ağzının açık bırakılması ise açıklanamaz bir durumdur. Biz çöp dökülüyor mu diye gittiğimiz yerde havyan cesedi döküldüğünü görüyoruz. Belediye Başkanını Hayvanları Koruma Gününde resim paylaşmaya değil gerçek manada hassasiyet göstermeye davet ediyoruz.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar