BİLGE VE EROĞLU’NDAN DERELİ TEPKİSİ

BİLGE VE EROĞLU’NDAN DERELİ TEPKİSİ

CHP ve İyi Parti İl Başkanları Dereli’de incelemelerde bulundu.CHP İl Başkanı Fikri Bilge ve İyi Parti İl Başkanı Abdülkadir Eroğlu,ilçe halkının dertlerini dinledi

Ziyaret sonrası yazılı bir açıklama yapan Bilge” Bugün bölgemizde yaşanan sel felaketinin üzerinden 1 yıl geçti. 5’i asker 11 kişi hayatını kaybetti, 4 kişinin bedeni ise bulunamadı ve ailelerin acıları hiç hafiflemedi. Felakette hayatını yitiren şehit askerlerimiz ve insanlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine ve yakınlarına sabırlar diliyorum.

Yaşanan felakette Tirebolu-Doğankent’te Muttat köprüsü yıkılmış, Espiye Gelivera’da HES kapağı patlamış, dere yatağında cami minaresi kalmak üzere yıkılmış, Doğankent’te bir köydeki evler heyelandan oturulamaz hale gelmiş, Dereli ilçemizde 19 bina yıkılmış, 361 yapı hasar görmüştür.

Bundan 1 yıl önce felaketin yaşandığı gün sabahleyin erken saatlerde Sayın Genel Başkanımız ile yapılan görüşmelerde durumun vahameti kendilerine aktarılmış, aynı gün 13 milletvekilimiz saat 15:30’da Dereli ilçemize ulaşmışlardır. İBB Başkanı Sn.Ekrem İmamoğlu ile yine aynı sabah görüşmeler sağladık ve bölgeye iş makineleri aynı gün ulaştırılmıştır. Ancak gönderilen iş makineleri Giresun Valiliği tarafından ilçeye sokulmamıştır. Ertesi gün valiliğe yazılı izin için belge gönderilmiş ancak valilik tarafından olumsuz cevap verilmiştir. Halbuki valiliğin bilmesi gerekirdi ki “bu vatan bu devlet bu Giresun hepimizindir.”

Şimdi devletin yapımına başladığı iş yerleri ve konutların sahiplerine teslim edileceği günü hep birlikte bekliyoruz.

Binaların yıkımı için maalesef planlı bir çalışma yürütülmedi, çok acele karar alındı, şimdi binaların tesliminde vatandaşlarımızın mağduriyetinin takipçisi olacağız. Kura çekimi, binaların fiyatlandırılması ve yer tespiti konularını hassasiyetle izleyeceğiz.

Dereli ilçemizde 1 yılın sonunda kamu binaları yapımına başlanmadığını görüyoruz.

Doğankent yolunda çöken köprünün yerine yapılan Muttat köprüsünde, yine yaşananlardan ders alınmadığını, köprünün yetersiz ve teknik donatı eksikleri olarak hizmete açıldığını gözlemlemiş bulunuyoruz.

Espiye-Ericek hattında yeterli çalışmalara başlanmadığını izliyoruz. Dereli Akkaya köprüsünde yine aceleye getirilmiş bir köprünün yapıldığını görüyoruz. Altyapı ve drenajlamada eksikleri gözlüyoruz.

CHP İl Başkanı olarak mesleki konumumuz gereği 22 Ağustos’ta meydana gelen sel felaketini iklim değişikliğine bağlı şiddetli yağışla ilişkilendirmek yanılgılara yol açacaktır.

Bölgede yaşanan sel taşkınlarına kader diyemeyiz. Suçlu olarak Cenab-ı Allah’ı haşa gösteremeyiz. Allah hepimize kullanmamız için akıl fikir vermiştir. Dereli, Espiye, Doğankent’te yaşanan felakette, dere yataklarının daraltıldığı, HES kapaklarının patladığı, dere yataklarında konut, resmi bina, cami gibi yapılaşmalara izin verildiği, düzensiz yapılaşmanın gerçekleştiği, hafriyat molozlarının derelere atıldığı, köprü ayaklarının dere yataklarına atıldığı, köprü yükselti kodlarının bilimsellikten uzak yapıldığı, dere güzergahının beton kanal ile kaplandığı açık olarak gözlemlenmiştir.

Elbette küresel ısınmaya bağlı iklimsel yağış miktarı, uzun yıllar ortalaması üzerine çıkmıştır ve bundan sonra da devam edecektir. Bölgemizde öncelikle doğru yerleşim planlamasına dikkat edilmelidir. Bölgemizde topoğrafyanın dik yamaçlardan oluşması, eğimin yüksek olması, zeminin suya doygun olması afetlerin boyutunu artırmıştır.

Tekrar ediyoruz; bilimsel olarak dere yatağı son yüzyıl içinde suyun ulaştığı en uç noktadır. Dere yatakları ile oynamayınız. Suyu yönetemiyoruz.

Afetin oluşumunu doğrudan iklim değişikliğine bağlamak yanlıştır, doğru yerleşim planlaması derhal uygulamaya konulmalıdır.”dedi

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar