BİLGE’DEN AK PARTİ’YE SERT SÖZLER

BİLGE’DEN AK PARTİ’YE SERT SÖZLER

CHP Giresun İl Başkanı Fikri Bilge,Giresun’un ekonomik yönden Türkiye sonuncusu noktasına gelmesini eleştirdi.
AK Parti’nin kurmaylarından Nurettin Canikli ve ekibini eleştiren Bilge”Giresun bizlerin doğup büyüdüğü, yaşamımızı sürdürdüğümüz gözbebeğimiz memleketimizdir.
Hepimizin Giresun’a karşı sorumluluğu ve ödevi vardır.”dedi
Bilge,”Sizlerin de bildiği üzere geçen hafta Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Bölgesel yurt içi hâsıla verilerinde acı gerçek ortaya çıkmıştır.
Bizler bunu defalarca gündeme getirmemize karşı, iktidar temsilcileri pembe tablo çizmeyi tercih ettiler.
Bu tabloyu muhalefet olarak bizler hazırlamadık. İktidarın etkisi altında çalışan, bazen sipariş üzerine veriler yayınladığı iddia edilen TUİK açıkladı. Giresun nere de ? İlk sırada. Maalesef sondan ilk sırada. Yurt içi hasıla verilerine göre 81 il arasında son sırada. Ekonomisi küçülen iller arasında yine Giresun ilk sırada. Fakirleşmede Türkiye 3.olduk.”dedi
Bilge şöyle konuştu: “Bize göre işsizlikte en kötü veriye sahip il yine Giresun.
Şunu gerçekten merak ediyorum.
İktidar partisinin milletvekilleri, birilerine göre Cumhurbaşkanı’nın 4 yakınından biri olarak gösterilen Sayın Canikli, AKP İl Başkanı, İlçe Başkanları, belediye başkanları, iktidar partisinin sözcülüğüne soyunan STK temsileri, bu tablo karşısında vicdanınızda hiç sızlama oldu mu?
Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu seçim öncesi verdiği sözleri unutup , hukuki dayanaktan yoksun, siyasi bir yaklaşımla ekonomisi dibe vurmuş, işsizliğin en fazla olduğu Giresun’da çalışanları işten çıkarıyor. İl Başkanı Kenan Tatlı , “ Belediye Başkanımızın kararlarının arkasındayız …“ şeklinde açıklama yapıyor.
İktidarınız döneminde Giresun’u getirdiğiniz bu utanç tablosu karşısında ne yapacaksınız ? Savunmasız, sadece Belediye Başkanı Kerim Aksu tarafından işe alındığı için işsiz bırakılan Giresun çocuklarına yaptığınız haksızlıklar sizin yakanızı bırakmayacak.
Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Hasan Çakırmelikoğlu’nun ; “ Bu tablonun sorumlusu sadece ben miyim …“ çıkışı gerçekten çok anlamlıdır. Bu acı itiraf, gerçeğin kabulü ve sorumluların gereğini yapma çağrısıdır.
Giresun bir zamanlar bölgenin istihdam yıldızı durumundaydı. AKP iktidarları döneminde bölgemizin ve ülkemizin ekonomisi dibe vurmuş, işsizliğin en fazla olduğu il konumuna düşmüştür.
SEKA; FİSKOBİRLİK, SUNTA, SÜT FABRİKASI, ADEL 10 bin kişiyi istihdam ediyordu. Bugün Giresun Belediyesi en büyük, işveren haline gelmiştir. Bunun sorumlusu işten çıkardığınız insanlar değil, AKP İktidarının başarısızlığı, beceriksizliğidir.
Sizin anlayışınız, iş imkanı sağlamak yerine, işte olan kendi anlayışınızdan kabul etmediğiniz Giresun çocuklarını işsiz bırakmaktır. Vicdanınız kurusun.
Tekrar gelelim Giresun’un ekonomi gündemine; Ey AKP’li sorumluluk makamında olanlar; Özel idareyi batırdınız. Partinize mensup başkanlar tarafından yönetilen belediyeler batakta. Esnafları, işadamlarını batırdınız. Partizanlık yapmaktan, memleket meselelerine fırsat bulamadınız. Giresun’u mahvettiniz.
Esnaflar kan ağlıyor, kirasını, vergisini, çalışanının maaşını ödeyemiyor. Esnaflarımızın Başkanına şunu sormak istiyorum; Kiralık işyerlerinden, devren satılık, kepenk indirmiş, icraya düşmüş esnaflardan haberiniz var mı? TUİK verileri sizi ilgilendirmiyor mu? Bu tablonun sorumlusu kim?
Değerli Basın mensubu arkadaşlar, iktidar partisinin temsilcilerinin bir söylemi var; “ Biz Türkiye’yi uçurduk. Biz Giresun’u uçurduk. “ Giresun gerçekten uçtu mu? yoksa düştü mü? bunun cevabını AKP’liler Giresun halkına vermek zorundadır. “

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?