Biokütle Yakıt ve Yenilebilir Enerji İstişare Toplantısı yapıldı

Biokütle Yakıt ve Yenilebilir Enerji İstişare Toplantısı yapıldı

Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları, Türkiye Bio Yakıt Pelet ve Isı Cihazları Üreticileri Derneği tarafından düzenlenen, biokütle yakıt (pelet) ve yenilebilir enerji istişare toplantısına katıldı.
Piraziz İlçesinde bulunan Ramada Otel’de 25 Eylül Salı günü Bio Yakıt Pelet ve Isı Cihazları Üreticiler Derneği Kurucu Başkanı Atakan Ayvaz’ın ev sahipliğinde, ülke genelinde sektörün önde gelen firmaları ve paydaşlarının katılımı ile gerçekleştirilen istişare toplantısında; sektörün gidişatı, sorunları ve çözüm önerileri ile dernek üyelerinin üretimde hammadde tedariki ve pazarlama konusunda yaşadıkları sorunlara değinildi. Vali Sarıfakıoğulları’nın davetli olarak katıldığı toplantıya; TÜBİTAK, DOKA, TKDK, KOSGEB, Giresun TSO, Giresun. 2. OSB, Karadeniz Tarım Araştırmalar Enstitü Müdürlüğü temsilcileri ile sektörün paydaşları ve önde gelen temsilcileri katıldı.
Toplantıya katılan Vali Sarıfakıoğulları, bu kadar önemli bir sektörün, ulusal ölçekte ki bir toplantıyı Giresun’da yapmalarından büyük bir memnuniyet duyduğunu söyleyerek, sektörün yaşadığı sorunlarla ilgili gerekli kolaylığın sağlanması noktasında, mevzuattan kaynaklı veya teşvik konusunda yaşanan sorunların üst kurullarda gündeme getirilmesinde gerekli desteğin verileceğini belirterek, katılımcılara teşekkür etti.
Dernek Başkanı Atakan Ayvaz, ülkemizdeki enerji tüketiminin yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılanması, enerjinin verimli kullanılması, atıkların değerlendirilmesi ve sera gazı salımlarının istenen değerlere getirilmesi için Türkiye’de yerli ve milli bir yakıt olan pelet bio kütle yakıtının özellikle cari açığa destek verdiğini söyleyerek, yenilebilir enerjinin ülkeyi kısmen dışa bağımlılıktan kurtarma potansiyeli olduğuna dikkat çekti.
Toplantıya katılan kamu kurum ve kuruluş temsilcileri tarafından mevcut destek ve hibeler hakkında bilgi sunumu yapılırken, katılımcılar tarafından sektörün güçlü, zayıf, fırsatlar, tehditler analizi yapılarak, Sektör eylem planı hazırlanarak, ilgili bakanlıklara arz edilmesi kararı alındı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?