BİR AYDIN ÖLDÜ

BİR AYDIN ÖLDÜ

Adnan Menderes’in küçük oğlu Aydın Menderes,23 Aralık 2011 Hayatını kayıp etti.
Aydın Menderes kimdir?
Türkiye sevdasıyla dolu çok kıymetli bir münevverdir.
Başvekil Adnan Menderes’in küçük oğlu 5 Mayıs 1946 tarihinde Ankara’da doğdu. 23.12.2011 ‘de Ankara Atatürk Hastanesi’nde hayatını kaybetti.
Aydın Menderes, Türk Siyasetine damgasını vurmuş, önemli bir siyasetçiydi..
Nur içinde yat aziz Menderes…
Ne mutlu Adnan Menderese ki Türkiye’ye böyle olağanüstü bir insan bıraktı.
Merhum Aydın Menderes, 1946 yılında doğanlar, Türkiye’nin Tek Parti Mütegallibe’nin sonlandırılması ve demokrasiye geçiş sancılarının bütün hızıyla yaşandığı yıl doğmuş. Aydın Menderes, biraz da “Zoraki Siyâsî” birisi olarak Ankara’ya gelmiş bir siyasetçinin, üçüncü çocuğu olarak Ankara’da dünyaya gelmişti.
Türk siyasetçi… Aydın Menderes kimdir?
İşte Aydın Menderes’in biyografisi 12 Mart 1960 Askeri darbesiyle idam edilen Adnan Menderes’in oğlu olan Aydın Menderes 5 Mayıs 1946’da Ankara’da dünyaya geldi. TED Ankara Koleji’nde öğrenim gören Menderes, Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nde yüksek lisans yaptı. Kısa bir süre serbest ticaret ile uğraştı ve 1970 senesinde Demokratik Parti’den Aydın İl Başkanı oldu.
1977 senesinde Adalet Partisi Konya milletvekili,12 Eylül 1980 Askeri Darbesi’nde 10 sene boyunca siyasetten uzaklaştırıldı.
Sonrasında 1991 senesinde Ümran Polat ile nikah masasına oturdu. 1993 senesinde kurucusu olduğu Büyük Değişim Partisi’nin genel başkanı oldu. 1994 senesinde Demokrat Parti genel başkanlık makamına getirildi. 1995’de yapılan Türkiye genel seçimlerinde Refah Partisi’nden İstanbul milletvekili seçildi. 15 Mart 1996’da Afyon’un Sandıklı ilçesi yakınlarında geçirdiği trafik kazası sonucu boynundan aşağısı felç oldu.
23 Aralık 2011’de Ankara Atatürk Hastanesi’nde yaşamını yitirdi. Cenazesi İstanbul Topkapı’da bulunan Anıtmezar’da babası Adnan Menderes’in yanına defnedildi ‘
Menderes ailesi siyasetin zulmüne uğramış bir aile olmakla birlikte “Menderes” ismi Türkiye siyasetinde her zaman geçerli olmuştur.
Adnan Menderes’in küçük oğlu Aydın Menderes, kendini iyi yetiştirmiş, çok yönlü kültüre sahip, tarih bilen, hafızası kuvvetli, analiz gücü yüksek, çok kitap okuyan, memleket meseleleri üzerine düşünen biridir.
“Ben siyasetten ve toprak (ziraat)tan anlarım. (…) Hayatımın on yılını çıkarın gerisi siyasetle dolu geçti. Bilye oynamadım, hükümet nedir, siyaset nasıl olur buna akıl erdirmeye çalıştım. (…) Su ile balık gibi siyasetin içindeyim” diyen, Anadolu’da bir umudun, hasretin peşinde koşan,’Türk siyasetinin Kerbelası,” Aydın Menderes 65 yaşında hayatını kaybeden Aydın Menderes acılarla dolu bir ailenin en küçük ferdiydi.
Aydın Menderes’in babası Adnan Menderesi, küçük yaşta annesini ve ağabeylerini kaybetti, hayata tek başına tutundu. Şairin dediği gibi “İyi insanlar iyi atlara binip gidiyorlar”.
Onu ebedi dünyaya uğurlayalı 8 yıl oldu. Aydın Menderes sadece Türk milletinin sevgili başvekili Adnan Menderes’in hayatta kalan son oğlu değildi, o aynı zamanda milletin Aydın Bey’i idi. Birinci sınıf bir entelektüel, birinci sınıf bir aydındı.
Benim kafamdaki Aydın Menderes babası idam edilmiş, bir çocuk için böylesine dünyadaki en ağır, travma yaşamış ama bir insan olarak hayatını hiçbir döneminde kan davasını ve intikamcılığı benimsememiş bir insandır.
Menderes ailesinin dramı, kelimenin tam anlamıyla modern zamanların Kerbelası’dır.
Rabbim onun ve muhterem ailesinin çektiklerini kimseye yaşatmasın.
Devletine hiç küsmedi’. Aydın Menderes’in milletin geniş teveccühüne mazhar olmuş bir devlet adamının evladıydı “Bunun yanı sıra kendi şahsiyetiyle de bizim için değerli bir insan. Onu şu yönleriyle hatırlayacağız; yaşadığı zorluklara rağmen devletine küsmemiş, milletine darılmamıştır. Ayakta kalmayı ve siyaset yapmayı başarmıştır”
Bir lideri, önderi, bir ağabeyi, öğrenmeye ve öğretmeye olan arzusunu son ana kadar koruyan bir mektebi kaybetti, milletimiz.
Ruhu şad olsun
Nur içinde yat aziz Menderes…
Ne mutlu Adnan Menderese ki Türkiye’ye böyle olağanüstü bir insan bıraktı.
Mekanı Cennet olsun.
Kendi internet sitesinde (aydinmenderes.org) seçip yayınladığı çok güzel şiirler var. Ruhi’den seçtiği dizeler ne kadar anlamlı:
‘Hak ol ki Huda mertebeni eyleye ali
Tac-i ser-i alemdir o kim hak-i kademdir.’
(Toprak ol ki Allah mertebeni yükseltsin. Ayaklar altında toprak olan, alemin baş tacıdır.)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?