“Bir şey olmaz abi”

“Bir şey olmaz abi”

 

Dün sabah evden çıkmadan şöyle bir sabah haberlerine bakmak için TV’ye baktım. Haberde Ankara da bir ana yolda yolun kenarında yapılan inşaat sebebiyle yolda göçük olmuş. Tehlikeli bir durum ortaya çıkmış. Haberi yapan muhabir çöken yoldan geçen iki kişiye “bu yoldan niye geçiyorsunuz tehlikeli değil mi” diye soruyor. Soru sorulan kişilerden biri “bir şey olmaz abi” diye cevap verince beni hafif bir gülümseme aldı.

O gülümseme ile evden çıktım ve gazeteye geldim. “Allah Allah” dedim kendi kendime “ne kadarda rahatız” diye epeyce bir zaman düşündüm. ‘Olacak şey mi bu’ derseniz; biz de zaman zaman böyle akla hayale gelmeyecek durumlar olur.

Ha, bizde afetti felakettin olduğu anlarda daha garip cevaplarda olmuştur geçmişte. Niye böyle olur onu da kimse bilmez doğrusu. İnsanın aklına ilk anda bu mu gelir, bilmiyorum.

Gerçi bizler toplum olarak şerbetliyizdiriz. “Bize bişi olmaz,” “Allah korusun,” “atın ölümü arpadan olsun” gibi güzel nice deyim ve deyiş üretmiş bir toplumuz. Bu kadar candan vazgeçilmenin de bir sınırı olmalı derim.

Tamam her şeye dört dörtlük bakmayalım, az buçuk serin olalım sıkıntı olmaz.

Fakat, ağzımızın dibinde olan biten sıkıntılı bir durumda da dikkatli olmakta fayda vardır. Kazadır bu aniden olur, birden içinden çıkamaz insan, başımıza onca şey gelir beklemeden, cevap bile veremeden hop ahiret yolculuğu başlamış olur.

Gazeteci olarak bende böyle birkaç garip durumla karşı karşıya da geldim önceleri ve geleceğim de.

Ama ne olursa olsun tedbiri elden bırakmanın bir anlamı yok. Her işimizi Allah’a havale ederken de, kaderimizi çokta zorlamayalım.

“Bir şey olmaz abi” değil, “olur abi” demek te önemlidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?