BİTCOİN NEDİR

BİTCOİN NEDİR

Bankasız ve devletsiz para birimi Bitcoin, yüksek ihtimal ileri yıllarda doların yerini alabilme ihtimali çok yüksek.  Trump’un Beyaz Saray’daki ilk ayında yüzde 30 yükselerek adeta şaha kalktı. Bitcoin’in değeri ilk kez ons altını geçti . Bitcoin, ilk kez 2008’de anonim bilişim uzmanı ya da uzmanlarınca, internet kullanıcıları arasında para alışverişi sağlamak için geliştirilmiş bir ödeme ve havale sistemi olarak, mail grubunda duyuruldu.

Bitcoin, 2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından deneysel olarak başlatılmış, herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş, vs. ile ilişiği olmayan, ancak ülkelerin para birimleriyle alınıp satılabilen, herhangi bir üçüncü parti hizmetine aracı kurumuna gerek kalmadan transferi yapılabilen bir tür dijital para birimidir. Küresel piyasalarda, Dolar ve Euro’ya alternatif olarak lanse edilen Bitcoin’in sembolü ฿, kısaltma ise BTC‘dir.

Bitcoin, 2009 yılında toplamda dünya üzerinde 21 milyon adet üretilmesi planlanan dijital bir para birimi olarak kimliği bilinmeyen kişi veya kişiler tarafından tasarlandı. Finansal krizle kullanımı küresel bazda rağbet görse de maddesel, fiziki bir karşılığı bulunmayan Bitcoin, kullanıcıları arasında “kripto para” olarak da adlandırılıyor. Herhangi bir merkezi olmamasının yanı sıra kimlik bilgileri gizli tutularak A kişisinden B kişisine ya da kurumuna dijital para transferi sağlanırken, birçok farklı web sitesi üzerinden komisyon karşılığı farklı para birimlerine dönüştürme işlemi yapılıyor.

Bitcoin ile ilk ticari işlem ise 2010’da gerçekleşti. 2010 yılında 1 dolarla bin Bitcoin alınabiliyordu. Bitcoinde 2013’te 70 dolarlı seviyelere kadar düşüş yaşandı. 2014’te hızlı yükselişe geçen sanal para birimi Bitcoin, büyük dalgalanmaların ardından 2016 yılı sonunda bin dolar sınırını aştı. ABD’deki sürpriz seçim sonuçları, İngiltere’nin AB’den çıkma kararı (Brexit) ve Ortadoğu’daki gelişmelerin meydana getirdiği kaos ortamı Bitcoin’e olan talebi daha da arttırdı. Siber parada 2016 yılı sonunda gerçekleşen hızlı yükselişin 2017 yılında da devam edeceğinin tahmin ediliyor.                                                                                                                             Aslında para temel olarak, vatandaşların merkez bankalarındaki altın rezervi karşılığında ellerinde tuttukları rakamsal ve likidite değişim aracıdır. Yani paranın değerini aslında altın rezervleri belirler. Fakat Bitcoin’de durum daha farklı. Bitcoin’in değerini, günlük hayattaki kullanım oranı ve piyasadaki miktarı belirliyor. Hiç kimse… Bitcoin, fiziksel olarak hiçbir merkez bankası tarafından basılmamaktadır. Bankalar paranın değerini düşürmek veya ülkenin borcunu kapatmak için para basabilirler. Fakat sistemde böyle bir uygulama mevcut olamaz, çünkü Bitcoin bağımsız bir para birimi. Bitcoin, bilgisayarlar ile, bir iletişim ağı yardımıyla üretilebilir.  Bugün biz Bitcoin para birimini kullanmıyoruz ama ilerleyen zamanda nelerin olacağını zaman gösterecektir..

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?