BÖLGEMİZDE  2023  STRATEJİSİ

BÖLGEMİZDE  2023  STRATEJİSİ

2000 li yıllarda yapılan çalışma sonunda Doğu kara deniz illerinde yayla turizmi başlatılmıştır. Doğu Kara deniz 2023 Stratejisi Bölge’nin doğal ve kültürel değerlerin özelliğini yitirmeden turizme kazandırılması ve turizm sektörünün uzun vadede devamlılığını sağlama bakımından zaruridir Yine 2023 Stratejisinin Katılımcılık kısmında Bölge’de turizmin gelişmesine yönelik alınacak      her kararın sivil toplum örgütleri, özel sektör ve kamu kurumları tarafından ortak bir çalışma neticesinde belirlenmesi, ileriki dönemlerde yapılacak olan çalışmaların tutarlılığı ve sahiplenilmesi açısından önem arz etmektedir.

Doğu Karadeniz Turizm Master Planı, 6 ili kapsamaktadır. Doğu Karadeniz  Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın hazırlamış olduğu Türkiye Turizm 2023 Stratejisi’nde biyolojik çeşitlilik ve doğal kaynaklar açısından oldukça zengin olan bölge, yeni yapılan yayla koridoru çalışma sonrası ARTVİN ve GİRESUN koridoru SAMSUN a kadar yani orta kara denizin bir kısmı dahil edildi ve ORDU nun da yayla kısmı dahil oldu. ORDU dan Hopa’ya kadar olan alanda yayla turizminin geliştirilmesi ve alternatif turizm türleri ile birleştirilerek turistler için daha cazip hale getirilmesi önerilmiştir. Eylem Planı hazırlanırken faaliyetlerde yaylalar arası paralel koridora öncelik verilmiş, olmasına rağmen bu koridorun güvenlik, iller ve İlçeler den kopmayı sağlayacağı için ve sahilde kalan turizm işletmelerinin işlevini kaybedeceğine inanıyorum. 2003 yılında Bakanlıkta yaptığımız çalışmada şahsen uygun bulmamıştım ve bu günde doğruluğuna inanmıyorum, bu gün yapılan ( YEŞİL YOL ) projesine bir tarafı yapıp diğer tarafı yıkmak gibi.

Doğu kara deniz bölgesi genelde doğa ve kültür turizmi ile ön plana çıkmaktadır yıllık güneşli gün sayısı 45—ile 65 gün arasındadır o yüzden deniz turizmi geri planda kalmaktadır.

ARTVİN ülkemizin doğal güzelliklerinin en nadidelerinden bazılarına ev sahipliği yapıyor. Bu güzellikler arasında koruma altındaki milli parklar da var. Karagöl Sahara Milli Parkı, Camili Gorgit Tabiatı Koruma Alanı ve Çam burnu Tabiat Koruma Alanı Artvin’de gezilecek yerler arasında ilk sıralarda yer almalı.

Yaylalar, Vadiler: Artvin, Karadeniz’deki önemli yayla turizmi merkezlerinden biri. Küçük büyük pek çok yaylanın bulunduğu Artvin’de Arsiyan Yaylası, Beyaz su Yaylası, Bilbilan Yaylası, Kafkasör Yaylası, Papart Vadisi, Hatila Vadisi görmeye değer olanlar arasında bulunuyor

Kaleler: Doğal güzellikleri ile olduğu kadar tarihi yapıları ile de gezginleri  kendine çeken Artvin’de özellikle tarihi kaleler görülmesi gereken tarihi yapılar arasında bulunuyor. Artvin Kalesi, Şavşat Kalesi, Gevhernik Kalesi, Satlel Kalesi, Ferhatlı Kalesi, Ardanuç Kalesi gezebileceğiniz Artvin kaleleri

Kilise ve Manastırlar: Artvin’de gezmenizi önerdiğimiz bir diğer tarihi yapı da Artvin’deki kilise ve manastırlar. Tekkale Manastırı, Porta Manastırı, Opiza Manastırı, Tibeti Kilisesi, İbrikli Kilisesi, Yeni Rabat Kilisesi, Dolishane Kilisesi, Barhal Kilisesi Artvin geziniz sırasında görebileceğiniz Hristiyan kültürüne ait yapılar.

RİZE Yaylalar: Rize denince akla ilk gelen görüntüler elbette yemyeşil doğası ve eşsiz güzellikleri ile yaylalar. Rize’de yayla turizmi de oldukça gelişmiş; burada onlarca yayla var. Dünyaca ünlü Ayder Yaylası Rize’de ilk görülen yerlerden biri. Ayder’in yanı sıra Çağrankaya Yaylası, Ovit Yaylası, Hazindak Yaylası, Gito Yaylası, Polakcur Yaylası, Çeymakçur Yaylası, Avusor Yaylası, Kavrun Yaylası, Samistal Yaylası, Kale Yaylası, Sal Yaylası, Pokut Yaylası, Palovit Yaylası, Elevit Yaylası, Anzer Yaylası Rize’de gezebileceğiniz yaylalardan.

Kaleler: Rize’de tarihi yapılar da doğanın kalbinde yer alıyor.  Muhteşem      vadiler  arasında  bulunan  Rize kaleleri de bu tarihi yapılar arasında. Rize Kalesi, Ciha Kalesi, Zil Kalesi, Bozuk Kale ve Yukarı Kale Rize geziniz sırasında görmenizi tavsiye ettiğimiz tarih duraklarından.

Kaçkar Dağı Milli Parkı: Rize’nin dünyaca ünlü bir diğer doğal güzelliği de Kaçkar Dağları Milli Parkı. Dünyanın başka hiçbir yerinde bulunmayan bitki ve hayvan türlerine ev sahipliği yapan Kaçkar Dağları Milli Parkı, Ayder Yaylası sınırları içinde bulunuyor.

Turizm bütün olarak düşündüğümüz zaman anlam ifade eder hiç kimse kalkıp sade bir ilin güzelliklerini gezmek ve görmek için gelmez. O yüzden Doğu kara denizi tüm güzelliği ile tanıtmayı uygun buldum. Yazım diğer illerimizin tanıtımı ile devam edecektir, siz okuyucularımla buluşmak şahsıma mutluluk veriyor saygılarımı sunuyorum.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?