BÖYLE BİR KARAR YOK

BÖYLE BİR KARAR YOK

Sosyal medyada paylaşılan bazı gönderilerde Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF), sahaya giren köpeği çıkardığı için Zeki Yıldırım’a iki maç men, Karagümrük’e üç maç saha kapatma, sahaya giren köpeğe ise 6222 sayılı kanuna istinaden seyirden men cezası verdiği iddia edildi. 17 Şubat 2020’de Twitter’da paylaşılan gönderi, yaklaşık 9 bin beğeni aldı ve bin kez retweet edildi.
Ancak iddia doğru değil. TFF’nin maçla ilgili açıkladığı disiplin kurulu kararlarında böyle yaptırımlar yok. Ayrıca 6222 sayılı kanuna dayanarak hayvanlara ceza vermek hukuken mümkün değil.
TFF böyle
bir karar almadı
Türkiye Futbol Federasyonu Birinci Lig’de yer alan iki takım, Fatih Karagümrük Spor ile Giresunspor 16 Şubat 2020 tarihinde Vefa Stadyumu’nda karşı karşıya geldi. Ancak maçta yaşanan ilginç bir olay, karşılaşmanın önüne geçti. Maç boyunca bir köpek birkaç kez sahaya girerek oyunun durmasına neden oldu. Köpek sahadan çıkarıldı ve karşılaşma Karagümrük Spor’un 2-1 üstünlüğüyle sona erdi.
Maçlarda yaşanan olaylarla ilgili disiplin cezalarını verme yetkisi Türkiye Futbol Federasyonu’na ait. Federasyon, o hafta sonu oynanan maçlar sonrası disiplin kuruluna sevk edilen takımları, oyuncuları ve yöneticileri 18 Şubat 2020 tarihinde web sitesinden duyurdu. Listede Karagümrüklü herhangi bir oyuncu veya yöneticinin adı görülmüyor. Son yayınlanan kararda, bu maç için yalnızca “kural dışı hareketi” nedeniyle Giresunspor Kulübü futbolcusu Guy Lucien Michel Landel’in disiplin kuruluna sevk edileceği yazıyor.
Kulübe tebliğ edilen bir ceza yok
Karagümrük Spor Kulübü yetkilileri 16 Şubat’ta oynanan maçla ilgili kendilerine tebliğ edilen bir disiplin cezası olmadığını söyledi. TFF yetkililerinin ifadeleri de bu bilgiyi doğrular nitelikteydi. Yetkililer sistemde böyle bir ceza kararı görünmediğini, böyle bir ceza kararı alınmış olsa internet sitesinden ulaşılabileceğini belirtti.
6222 sayılı kanun hayvanlara uygulanamaz
6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun’a göre, kişi kanunda tanımlı suçlardan birini işlerse, hakkında güvenlik tedbiri olarak spor müsabakalarını izleme yasağı kararı verilebiliyor.
Sonuç olarak iddia doğru değil. Ne TFF’nin açıklamasında böyle bir bilgi var ne de kulübe tebliğ edilmiş bir ceza. Hayvanlara hukuki cezalar verilmesi ise zaten mümkün değil. Paylaşım bu haliyle çarpıtmaya örnek gösterilebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?