Bozalioğlu’nun bu sesi duyulur mu?

Bozalioğlu’nun bu sesi duyulur mu?

Atatürk Stadının yerinin ne olacağı konusunda şehrin bileşenlerine fikir sorulmaması manidar karşılanıyor. İleride milletvekili olabilecek potansiyele sahip genç isimlerden Bozalioğlu ise bu soruna dikkat çekerek taktir topladı.

 

Giresun Belediye Meclis Üyesi ve İnşaat Mühendisi Gökhan BOZALİOĞLU, Karadeniz sahil yolunun hemen yanı başında kentin merkezinde bulunan şehir stadyumu, kapalı spor salonu ve yüzme havuzunun aksu bölgesine taşınmasından sonra yerinde kalacak boş alanın Kent Park olmasını önerdi. Dünyada bunun birçok örneğinin olduğunu belirten Bozalioğlu, Barcelona, Münih, New York, San Paulo, Londra, Tokyo, Amsterdam ve İstanbul (Gülhane Parkı) gibi örnekler bulunmakta, betonlaşmaya yüz tutmuş ve şehrin stresinden biraz olsun insanları uzaklaştırmak ve sosyal yaşam alanları oluşturmak maksadıyla bu tip projeler şehirlere hayat vermekte ve şehrin imaj noktası haline geleceğini belirtti.

Bugün kentlerde açık yeşil park alanlarının korunması ve geliştirilmesi gittikçe daha fazla önem kazanmaktadır. Yapılan araştırmalara göre, kent yoğunluğunun getirdiği olumsuz gelişmeler sonucu bunalan insanın, açık yeşil alanlarda ruhsal ve bedensel olarak huzura kavuşacağı, güçleneceği ve yaşama isteği kazanacağı kanıtlanmıştır.  Kentsel açık alanlar, bol güneş, temiz hava ve serbest hareket yapmaya imkan tanıyarak, insana dolayısıyla topluma daha sağlıklı, dengeli, yenileyici ve yararlı bir ortam oluşturur.

Turizm açısından bu tip bölgelerin şehirlere canlılık kazandıracağını belirten Bozalioğlu, böyle yüzölçümü büyük ve denize yakın olan alanın kent park olması ile bu bölgenin Giresun kentinin kalbi olacağını, sahil kısmından geçen insanların uğrak yeri olacağını, şehrin nefes alacağı bir bölge olacağını belirtti. Bununla ilgili olarak bu bölgeye, yürüyüş yolları, yapay göller, dinlenme ve seyir alanları, yeşil alanlar ve botanik bahçeler gibi bol ağaçlı ve peyzaj yönünden bol yeşilli alanların olması gerektiğini de belirtti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?