BU AYIP KİMİN?

BU AYIP KİMİN?

Eski Bakan Burhan Kara’nın kanser tanı ve tedavi merkezi için attığı adımlar, ANAP’ın iktidardan düşmesiyle adeta unutuldu..Yazarımız Satgun ise hastaların perişan olduğunu belirterek;  “Günde 3 dakikalık ışın için her gün ve bir buçuk ay süre ile gidip gelirse, hastanın ve yakınlarının hem sağlık hem moral hem de bedensel maddi manevi kaybı ne durumda olacaktır?”diye sordu. Özel İdare bütçesi ile 5 yıldızlı otel yapanlar acaba fakir halk için hangi çareyi aradılar..

Köşe yazarlarımızdan Hatice Satgun, meme kanseri olan bayanların 3 dakikalık bir işlem için Ordu veya Trabzon’a haftada birkaç kez gitmek zorunda olduklarını belirterek bu soruna çözüm bulunmasını istedi

Satgun” Giresun’da Kanser Tedavi Yerleri Neden Yok”diye sordu

Günümüzde sokaktaki her 8 kişiden birinin kanser olduğu şeklinde bilimsel açıklamalarda bulunan sağlık bilimcilere göre önümüzdeki yıllarda bu oranın artacağı ve neredeyse her iki kişiden birinin kanser olacağını bildirilmiştir.

Buna göre Giresun’da da kanser vakalarının yüksek oluşu ve bu nedenle ağırlıklı olarak ameliyat sonrasındaki tedaviler için ya İstanbul gibi büyük şehirlere ya da en yakındaki iller olan Trabzon, Samsun, Ordu illerine gidilmektedir.

Kadınlarda yaygın olan meme ve rahim kanseri vakalarında da aynı yollara başvurulmaktadır. Bu durum hem maliyet hem de hasta ve yakınlarında zorluklar sıkıntılar oluşturmaktadır.

Bir örnek vereyim. Kendimden geçtim, en yakın bir qkrabam meme kanseri oldu ve Trabzon da KTÜ’de ameliyat olup sonrasında kemoterapi aldı. Şimdi de bir buçuk ay sürecek olan günde 3dakikalık ışın tedavisi sürecine başlandı.

İki küçük çocuğu olan hasta, günde 3 dakikalık ışın için her gün ve bir buçuk ay süre ile gidip gelirse, hastanın ve yakınlarının hem sağlık hem moral hem de bedensel maddi manevi kaybı ne durumda olacaktır?

Bu gibi durumlar göz önünde tutularak en kısa zamanda bu Tedavi ortamının Giresun ‘da sağlanması gerekmektedir.”dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?