Bu il, Kara’nın “Yaylakent” projesini sahiplenir mi?

Bu il, Kara’nın “Yaylakent” projesini sahiplenir mi?

GESOB Başkanı Kara’nın, yayla turizmi için gündeme taşıdığı 2 proje büyük heyecan yarattı.24 Haziran’da yeni bir sayfa açan Giresun’un,bu tür projeleri sahiplenip Ankara’ya taşıması halinde, ilin makus talihinin değişeceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Giresun Turizmi için 2 önemli proje hazırlayan GESOB Başkanı Ali KARA’nın, bu projelerinin Ankara’ya taşınması için milletvekilleri ve Siyasi Parti teşkilatlarının ne tür bir çalışma yapacağı merak konusu olmaya başladı. Bu il için üretilen projelerin sahiplenilmemesi üzüntü yaratırken, Limanın girişine bir kavşak dahi niye yapılmadığı sorusu yanıt arıyor.

İşte Kara’nın o projeleri..

1-Yayla turizmini geliştirmek için özel sektörü teşvik etmek öncü ve örnek olmak açısından kümbet yaylamızın yayla kent ilan ederek bu yönde hızlı bir çalışma başlatmalıyız.

2-Giresun ve bölge için çok önemli bir konumda olan kümbet yaylasına üniversitemizin de yarattığı hareketliliğin yanı sıra bir kongre merkezi yaparak ulusal ve uluslararası panel ve sempozyumlara ev sahipliği yapabilecek bir program uygulamalıyız.

3-Turizm için ana sorun olan yollarımızın standartını süratle yükseltmeliyiz.

4-Kümbet yaylası merkezinde yeterli yol olmaması nedeniyle özellikle Cuma,Cumartesi ,Pazar günleri trafik sorunu çileye dönüşmekte ve bu durum yaylalarımız için çok olumsuz sonuçları doğurmaktadır.Kümbet’in merkezinde mutlak suretle alternatif yol çalışması yapılmalı bu süre içinde özellikle Cuma,Cumartesi ,Pazar günleri tır ve ağır tonajlı araçlar Dereli-Ş.karahisar arasını kestirme yol nedeni ile kümbet üzerinden kullanılmasının trafik rahatlığı açısından yasaklanmalı.

5-Diğer yaylalarımızda da olduğu gibi özellikle yazın nüfusun beşe altıya katladığı yaylalarımızda merkez konumunda olan başta Kümbet yaylamıza insan sağlığı açısından mutlak suretle sağlık ocağı ve emsali bir Sağlık kurumu oluşturmalı.

6-Kümbet başta olmak üzere turizmin hizmetine sunulan yörelerin çöp sorunu ,wc ve su sorunu çözüme kavuşturmalıdır.

7-Kümbet yaylasındaki Gsm telefon kapsama alanı altyapı verimsizliği mutlaka çözüme kavuşturulmalıdır.

8-Kümbet yaylamız başta olmak üzere imar sorununun açıklığa kavuşturulmamış olması nedeniyle yatırımcı müteşebbisler yeni tesis ve restorasyon yapmamaları sonucu çevre illerdeki yaylalarla rekabet edemez duruma düşmekte ayrıca restorasyon yapılmayınca yeniliklere de kapalı olması nedeniyle müşteri memnuniyetsizliği çeşitli şikayetlere sebep olmaktadır.

9-Kümbet yaylasındaki  işyerlerine ücretsiz malzeme ve proje desteği sağlanması, işyerlerinin projeye uygun olarak işyeri sahibi tarafından tadilatının yaptırılması sağlanmalı.

10-Et Balık Kurumu tarafından Kümbet’e mezbahane ve soğuk hava deposu , et satış reyonu kurulmasının sağlanması.

11-Yaylalarımızın ve turistik alanlarımızın isim ve kilometreleri’nin turistlerin ve vatandaşların bilgilendirileceği şekilde konuçlandırılması.

12-Yine başta kümbet yaylamız olmak üzere yerli ve yabancı turistler için otopark yeri olmaması yaylalarımız için önemli bir dezavantaj oluşturmaktadır.

13-Kümbet yaylamızda ve diğer yaylalarımızda fiyat tarifelerinin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları ve Özel İdare Müdürlüklerimizce koordineli bir şekilde denetlenerek fiyat istikrarının sağlanarak müşteri memnuniyeti gerçekleştirilmelidir.

14-Turizm hizmetinde olan yer ve yörelerimizde özellikle iyi ve eğitimli elemanlar yetiştirmemiz gerekmektedir.Bu elemanlar gelecek olan yerli ve yabancı turiste buraları ilk tanıtacak ve turistlerde ilk izlemi bırakacak kişiler olacaktır.

15-Yaylalarımızda turistik tesislerimizi moderne ve konforlu hale getirmeliyiz ki gelen ziyaretçiler rahat etsin, doğa ve tabiat zenginlikleri ile bu örtüşürse daha sonraki tercihleri de yine bu yöreler olsun .

16-Önemli yaylalarımızın bağlı bulunduğu Dereli ilçemizde çok sık kaymakam değişikliği hedef projeleri olumsuz etkilemesi nedeniyle özel konumu dikkate alınarak bu ilçemize yapılacak programları hayata geçirecek sürece göre Kaymakam atanmasının yapılması Turizm için kaçınılmaz durumdadır.

Sonu Olarak;

Turizm bölgemizde karşılaştırmalı rekabet üstünlüğünün bulunduğun sektörlerin başında yer alması nedeniyle  yukarıda özetle arz etmeye çalıştığımız hususların turizmden beklentilerimizin karşılanması adına öncelik sırasına göre kamu ve özel sektörün çözüm üretmesi sivil toplum kuruluşları ve tüm kuruluşların konuya hassasiyet göstererek inançlı desteklerinin şart olduğunu saygı ile arz ederiz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?