Bu kadarına da pes..

Bu kadarına da pes..

Muhammed Ali’nin tabutu ile çektirdiği resim ile dünya spor ve siyaset tarihine geçen Pirizizli Milletvekili Turan’ın, bu resmi birilerini ürkütmüşe benziyor..

Taraflı tarafsız herkesin gurur duyduğu bu resmi eleştiren Vahdet Gazetesi Yazarı Kerime Yıldız’ın ,Turan’ın yükselişini kıskanmasının nedeni ise merak ediliyor.

 

AK Parti İstanbul Milletvekili Hasan Turan’ın kısa sürede Erdoğan’ın gözüne girmesi ve parti içindeki muhalif çevreleri rahatsız etmişe benziyor…

Turan’ın Giresun’da temayüle dahi sokulmamasının ardından İstanbul’dan siyasete hızlı bir giriş yapması ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “A” TAKIMINA girmesi ilimizde büyük memnunluk yaratırken, Turan’ın son olarak Dünya boksunun efsane isimlerinden Muhammet ALİ’nin tabutunu taşıması bazı çevreleri ciddi şekilde rahatsız etmişe benziyor.

GEREKÇE ÇOK KOMİK

Bu arada Vahdet Gazetesi yazarlarından Kerime Yıldız,Turan’ın bu başarısı ile gurur duyması gerekirken,tam tersi bir tavırla Turan’ı eleştirdi.Yıldız yazısında Öyle komik gerekçeler ortaya koydu ki akıl alır gibi değil..Yıldız’ın yazısını okuyanlar ,Turan’ın suçunun ne olduğunu merak ederken,tabutu  Turan’ın taşıyıp taşıyamadığını Yıldız’ın bir resim karesine bakarak nasıl çözdüğü ve bir resim ile bu kadar zorlama yorumlara niye ihtiyaç duyduğu merak ediliyor.

 

YILDIZ NE YAZDI?

Yıldız, “Eylem Kardeşliği böyle olmalı” başlıklı yazısında;Turan’ın tarihe geçen resmini övmek yerine adeta alay etti

Yıldız özetle şu tespitleri yaptı:

”… Şimdi gündeme gelelim. Ak Parti milletvekili Hasan Turan, Muhammed Ali’nin cenâze törenine katıldı. Turan, eski bir kick boksçuymuş. Muhammed Ali’yle bütün alâkası bu. Bizim oralarda bir söz var: Bal tatlıymış. Nereden biliyorsun? Tuzla Konağı’nda yemişler; kardeşime demişler. Muhammed Ali’nin tabutuna tören sırasında kimlerin refâkat edeceği önceden belliydi. İsim listesinde, Hasan Turan yoktu. Nasıl olmuş bilmiyorum ama tabut tören alanına getirilirken Hasan Turan da arkadan tabuta dokunuyor. Yani tabuta refâkat etmiyor.  Dikkatinizi çekiyorum. Taşıma veya omuzlama demiyorum; refâkat diyorum. Çünkü tabut tekerlekli bir sistemle tören alanına getirildi. Taşıma olmadı. Şimdi Hasan Turan’ın twitter’daki açıklamalarına bakalım:  “Muhammed Ali’nin tabutunu taşımayı bahşeden Rabbime hamd ediyor, bu fırsatı sunan Cumhurbaşkanımız Sayın R. T. Erdoğan’a şükranlarımı sunuyorum.” “Dinimi, halkımı ve kendimi küçük düşüremem, diyen Muhammed Ali’nin tabutunu taşımayı bahşeden Allah’a hamd olsun.” Ortada tabut taşıma falan yok. Tabuta refâkat edecekler listesinde isim de yok. (Sonradan ekleme var mı bilmiyorum) Zâten tabutun ortaya gelişinde ve tören esnâsında Hasan Turan yok. Kısa bir dokunma var. Ayıptır, gerçekten ayıptır. Hani rengi tutsa, “Çekilin çekilin, ben akrabasıyım!” durumu yani. Muhammed Ali isteseydi siyâsete girerdi. Vekil, senatör, her şey olurdu. Siyâsetten uzak durmuş bir eylem adamının cenazesini siyasete malzeme yapmak gerçekten ayıptır. Hasan Turan’a sormak istiyorum: Bir olimpiyatta ikinci olsanız ve tören sırasında spor hayatınızı bitirecek bir eyleme destek olmanız istenseydi ne yapardınız? Peter Norman’ın yaptığını yapar mıydınız?

Not: Nevzat Yalçıntaş’ın Muhammed Ali’ye sarılmasının tarihi bir önemi daha var. Malkolm X, Elijah Muhammed ve Amerika’daki ırkçı İslâm meselesiyle alâkalı. Muhammed Ali’nin arkasından, 7/24 yanındaymış ve kalbini okumuşçasına “Zannettiğiniz gibi Müslüman değildi” söylemleri başladı da…”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?