Bu liseleri kim seçiyor?

Bu liseleri kim seçiyor?

CHP Giresun Milletvekili Milli Eğitim Kültür Gençlik ve Spor Komisyonu  üyesi Bülent Bektaşoğlu, TEOG yerine getirilen sınav ve tercih sisteminin pek çok olumsuzluğu ve karmaşayı da beraberinde getireceğini, eğitim-öğretimde yeni sorunlar yaratacağını ifade etti.

Yaptığı basın açıklamasıyla, Giresun’dan örnekler vererek sistemi değerlendiren Bektaşoğlu, “bu sistemle 1 milyon 200 bin öğrencinin sadece yüzde 10’u, MEB tarafında nitelikli olarak değerlendirilmiş 1367 okula yerleşecektir. Bu okulların 298’i imam hatiplerden seçilmiştir Benzer bir durum Giresun için de söz konusudur. İlimizde kontenjanı 780 kişi olan ikisi imam hatip olmak üzere sadece 11 okul nitelikli okul kapsamına alınmıştır” dedi.

“AMAÇ NİTELİKSİZ BİR EĞİTİM”

CHP Milletvekili Bektaşoğlu, şunları söyledi: “Giresun’da sekizinci sınıflardaki öğrenci sayısı oldukça fazla olduğunu, nitelikli okullara başka illerden de tercihler yapılacağından öğrencilerin pek çoğu ‘niteliksiz’ bir eğitime mecbur edilecek ve eğitim hakkı, fırsat eşitliği açısından ciddi bir sorun oluşacaktır.  Amaç ilimiz öğrencilerini ‘niteliksiz’ bir eğitime mahkûm etmektir. Önceki yıllarda puan sıralamasında üstlerde yer alan birçok başarılı okulun listede yer bulamaması, düşük puanlarla öğrenci alan okulların ‘nitelikli’ ilan edilmesi bunun kanıtıdır.

Örneğin, il merkezinde başarıları ile isim yapmış, sosyal kültürel alanda da başarılı olmuş Hamdi Bozbağ Anadolu Lisesi ve Mimar Sinan Anadolu Lisesi kapsam dışında tutulmuştur. Bu art niyetli bir tutumdur”.

“İLÇELERDE NİTELİKLİ LİSE YOK”

Açıklanan listede ilçelerin büyük bölümünde tercih edilecek lise olmamasına tepki gösteren Bektaşoğlu “dolayısıyla kendi ilçesinde tercih yapacak okul bulunmayan öğrenciler, başka ilçelerden tercih yapmak zorunda kalacaklar, bu durum barınma sorununu gündeme getirecek, öğrenciler tarikat ve cemaat yurtlarına mecbur kalacaklardır. Sonuç olarak bu sistemle, eğitimde fırsat eşitliği ortadan kalkmaktadır. Laik- demokratik, bilimsel, çağdaş eğitime, anayasada yer alan eğitim hakkına darbe vurulmaktadır.

Konunun takipçisi olacağını önergelerle, konuşmalarla, TBMM gündemine taşıyacağını söyleyen Bektaşoğlu” ülkemizin geleceği olan çocuklarımızın eğitim ve öğretimine engel olan bu sisteme karşı her türlü mücadeleyi, veliler, eğitimciler ve sendikalarla birlikte vereceğiz” dedi.

Bülent Bektaşoğlu, TBMM Başkanlığına Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın yanıtlaması istemiyle 9 sorudan oluşan bir önerge verdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?