BU NASIL BİR YARIŞMA?

BU NASIL BİR YARIŞMA?

2019 Türkiye’sinde insanlık birbirini düşünmeyen bencil insanlar olmaya doğru yönlendiriliyor. Artık öyle bir noktaya geldi ki bu, yarışma programı şeklinde kamuoyuna sunulur oldu.
Bahsettiğim program ATV’de yayınlanan ve Müge Anlı’nın sunduğu “Güven Bana” isimli yarışma programı. Aynı yarışma programı 2013 yılında da yayınlanmıştı.
Programın ismi “Güvenme Bana” olmalıdır aslında. Çünkü bilgi yarışması adı altında insanlara bencil olmak, birbirlerine tabir-i caizse kazık atmak, para uğruna yalanlar söylemek aşılanıyor. İnsanlar arasındaki güvenin kırılmasına ve yok olmasına sebep oluyor.
Yarışmanın formatı insanları para ile sınamak üzerine kurulu. Yarışmacı sonuna kadar gitmek konusunda partnerine söz veriyor, güven veriyor; sonra yarışmanın ortasında butona basıyor ve paylaşması gereken parayı tek başına alıyor. Daha sonra da “Yarışmanın formatı böyle; benim de bilmem kaç çocuğum var, onları düşünmek zorundayım” deyip vicdanını rahatlatmaya çalışıyor. Bu da toplumun kabul edebileceği bir format değildir. Şeytanın temsilcisi haline gelmektir.
Oysaki insanlar arasında en önemli manevi değerlerden biridir “güven”. Yıllar geçtikçe azaldı bu değer ve insanlar birbirine güvenmemeye, sadece kendilerini düşünmeye başladılar.
SONSÖZ:
İnsanlara olan güvenin azalmaya başladığı günümüzde bu durumu daha da körükleyen bir yarışma programının ekranlarda olması toplumun daha da güven fukarası olmasına yol açıyor. “Güven Bana” programı sanki ahlaki aşınmaya sebebiyet verici misyon üstleniyor. Ayrıca ahlaki zedelenmenin yanı sıra vicdan katline de neden oluyor. Programda insanların birbirine güvenmemesinin ve paranın insandan daha değerli olduğu izleniminin topluma yansıması da vicdanlarda büyük tahribata yol açıyor.
BURADAN RTÜK’E ÇAĞRI YAPIYOR, PROGRAMIN İNCELENMESİNİ VE KALDIRILMASINI TALEP EDİYORUM.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?