Bu Projeye Tam Puan

Bu Projeye Tam Puan

Görme engelli öğrenciler özel sınıf eğitimi ile ortaokul ve liseye hazırlanıyor.

Giresun’da, görme engelli öğrenciler oluşturulan özel sınıfla bu öğrencilerin okullara adaptasyonlarının sağlanarak,  ortaokul, lise ve üniversitelerde normal eğitim öğretim görmeleri hedefleniyor.

Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından bir kaç yıl önce merkez Mithat Paşa Ortaokulu bünyesinde Giresun’da bulunan görme engelli öğrenciler için özel bir sınıf oluşturuldu. Belli seviyelerde görme sorunu yaşayan öğrencilerin yeraldığı sınıfta bugüne kadar eğitim alan toplam 4 öğrencinin ortaokul ve liselere geçiş yapmaları sağlandı.

Mithat Paşa Ortaokulu Müdürü Mehmet Usta, yaptığı açıklamada, özel sınıfta halen 5 öğrencinin eğitim gördüğünü, görme engelliler sınıfını başarı ile tamamlayan iki öğrencinin de okullarındaki normal sınıflarda eğitimlerine devam ettiğini söyledi.

Usta, görme engelli öğrencilere özel sınıfta ilkokul müfredatına göre eğitim verildiğini kaydederek,”Bir kaç yıl önce bu sınıf açıldı. Giresun genelinde tek bizim okulumuzda bu sınıf bulunmakta. Öğrencilerimiz ilkokul müfredatına göre eğitim almaktalar. Burada eğitim alan öğrencilerimiz daha sonra ortaokul ve liselerde normal eğitimlerine devam etmekteler” dedi.

Öğrencilerin aldıkları eğitimlerin yanı sıra uyguladıkları özel programlarla okullara adaptasyonlarını da sağlamayı hedeflediklerini ifade eden Usta,”Giresun merkezin yanı sıra çevre ilçelerden de öğrencilerimiz sınıfımızda eğitim almaktalar. Burada müfredat eğitimlerinin yanı sıra kendilerinin okullara adaptasyonlarını da sağlamayı hedefliyoruz. Normal sınıflarda bulunan öğrencilerimizle kaynaşmalarını, sosyal hayatın daha fazla içerisinde olmaları için gereken tüm çalışmaları gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

-Hedeflenen başarılar yakalanıyor

Görme engelliler sınıfı öğretmeni Züleyha Baştürk Güven ise, yaptığı açıklamada, sınıfta verilen eğitimlerle öğrencileri daha üst seviyelerdeki okullarda eğitim imkanına kavuşmalarını sağlamayı hedeflediklerini söyledi.

 

Sınıfta öğrencilerin düzeylerine göre eğitim verildiğini dile getiren Güven, şunları kaydetti:

“Buradaki öğrencilerimiz ilkokul düzeyinde. Hedefimiz onlara burada iyi bir eğitim vererek ortaokul ve lisedeki kaynaştırma eğitiminde başarılı olmalarını sağlamak. Çocuklara günlük yaşam, ön bakım ver akademik beceriler kazandırmaya çalışıyoruz. Yani normal bir çocuğun, normal bir sınıfta alabileceği tüm eğitimleri veriyoruz. Yine bu öğrencilerimiz nerede geri kalmışlarsa o yönde de eğitim çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Bireysel olarak hangi alanda geri kalmışlarsa ona uygun çalışmalar yapıyoruz. Ayrıca Türkçe, matematik, din kültürü ve sosyal bilgiler gibi dersler de işliyoruz. Normal sınıflarda işlenen hangi dersler varsa bunlarla ilgili eğitimler veriyoruz. Yine bilgisayar kullanımının yanı sıra braille alfabesi öğretimi de gerçekleştirmekteyiz”

Güven, sınıfta hedeflenen başarıların hızla yakalandığına işaret ederek,”Bu sınıfta eğitim alan 4 öğrencimiz şuanda ortaokul ve lise düzeyine geçiş yaptı ve kaynaştırma sınıflarında eğitim almaktalar. Şuanda 5 öğrencimizle eğitim çalışmalarımız devam ediyor. Yavaş yavaş da istenilen başarılar yakalanmaya başlanıldı. Öğrencilerimiz arasında anlama anlatım becerileri zayıf olanlar da var. Onlarla da özel bir program uyguluyoruz. Bugüne kadar da eğitimlerimizde önemli yol katettik. İleri ki zamanlarda bu öğrencilerimizin de ortaokullara geçiş yapacaklarına inancımız tam” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?