BU SESE KULAK VERİN

BU SESE KULAK VERİN

Haber : Fırat AKYOL
Bir kızı zihinsel engelli olan (doğuştan geç tanıdan, fenilketonüri) Anne Rabia Akkuş, Yetkililere seslenerek daha fazla zaman kaybı yaşanmadan Engelsiz Yaşam Merkezi açılmasını istiyor.
Akkuş yaptığı açıklamada “İlimizde bulunan Engellilerimizin yaşam kalitesini artırmak, onların sosyalleşmesi, eğitilmesi, spor, oyun, folklor gibi eğlendirici faaliyetlerde bulunması atölye çalışmalarına katılması ve öz bakım ihtiyaçlarının giderilmesi için Engelli bireylerin ailelerinin de günde 3-5 saatliğine de olsa kendilerine zaman ayırmaları, onlarında biraz olsun tereddüt etmeden evlatlarını teslim edecekleri bir merkeze ihtiyaç vardır.
Çünkü engelliler için yapılmış düzenlemeler yeterli değil, rahatça gezemiyor, işlerini halledemiyorlar ve daha çok evlere kapanmak zo-runda kalıyorlar.
“Ben tek başıma ne yapabilirim ki?” düşüncesiyle hareket edersek hiçbir yere varamayız. Biz bir toplumuz ve koordine olarak hareket etmemiz gerekiyor. Bireyler olarak bu toplumu oluşturuyoruz ve ona karşı sorumluluklarımız var. Yani her bireyin diğer bireylere karşı sorumluluğu var.
İlimiz merkezinde Engellilere yönelik “ Engelsiz Yaşam Merkezi” kurulması için gerekli çalışmaların başlatılmasını istiyoruz.” İfadelerini kullandı.
NELER YAPILIYOR?
Bu merkezlerde engelliler, gündüz bakım ve rehabilitasyon hizmeti alıyor, engelli aileleri kendilerine vakit ayırabiliyor, sosyal hayata daha aktif katılabiliyor. Gündüzlü bakım hizmetleri çerçevesinde, ailesi yanında bakılan engelli çocuklar, servislerle sabah evlerinden alınarak merkezlere götürülüyor. Çocuklar, bu merkezlerde engel gruplarına, cinsiyetlerine ve yaş gruplarına göre etkinlik salonlarında vakit geçiriyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?