Bu vefasızlık değildir de nedir? Topal Osman’ın adı neden yok!

Bu vefasızlık değildir de nedir? Topal Osman’ın adı neden yok!

ÖZEL HABER: SEDAT KARAKAYA

KAMERA:ALİ MADEN

Topal Osman Ağa 1883 yılında Giresun’un Hacıhüseyin Mahallesinde doğmuştu. Babası Hacı Mehmet Efendi Giresun ilinin tanınmış kişilerinden biriydi. Oğluna 3.Halife’nin ismi olan; Osman, ismini koymuştu.

Küçük Topal Osman Ağa, 10-12 yaşlarında mahallede oyun oynarken, 20-30 kişilik arkadaşlarını o yönetir ve hep savaş oyununu seçerdi. Her zaman kumandanları o olurdu. Bluğ çağını 1-2 yaş geçmişti ki Giresun’da ağırbaşlığı, efendiliğiyle tanındı. Bu yüzden 15 yaşlarında ona “Ağa” denmeye başlandı. 17 Yaşına geldiğinde Rum çocukların korkulu rüyası olmaya başladı. Rum çocuklarını sokak ortasında tokatlıyor ve “En büyük Osmanlı!” dedirttiriyordu.

Delikanlılık yaşlarında Balkan Harbine katıldı. Oysa ki buna hiç gerek yoktu. Çünkü ailesi gerekli olan bedeli ödemişti. Fakat onun vücudundaki vatanseverlik, damarı hiç bir zaman kesilmeyecekti. İşte bu harpte dediğimiz hadise meydana geldi. Çorluda sağ bacağına bir şarapnel parçası indi ve Osman Ağa yaralandı. Şişli Hastanesine götürülerek orada 8 ay boyunca kaldı ancak bacağı eski haline döndürülemedi. Bu yüzden ona Topal Osman Ağa denildi.

Uzun lafın kısası Giresun’un kurtuluşunda büyük rol oynayan 47.Gönüllü alayın baş kumandanı Topal Osman Ağa’ya Giresun’da büyük vefasızlık söz konusu…Onun adı ne bir eğitim ve sağlık kurumunda,ne bir caddede,ne bir sokakta ne de bir parklarda var.Bu durum o günden bu güne Giresunluların tepkilerine neden oluyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?