BUNLARA İNANMAK ÇOK ZOR

BUNLARA İNANMAK ÇOK ZOR

Türkiye Futbol Federasyonu  Başkanı Mehmet Büyükekşi,  TFF’nin her zaman şeffaf ve iyi niyetli şekilde hareket edeceğini ifade etti.

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, var odasını ziyarete açacaklarını söyledi, Türk futbolunun çok daha iyi noktalara gelmesi için getirdikleri  tüm yeniliklerin verimli olmasını önemsediklerini kaydetti.

Başkan Mehmet Büyükekşi, “ Bu yola çıktığımızda birçok yeniliğe imza atacağımızı söylemiştik. Bugün bir yönetim kurulu toplantısı daha yaptık. Tahkim Kurulu, PFDK, AFDK, UÇK, Etik Kurulu, MHK ve Temsilciler Kurulu’nun başkan ve üyeleriyle bir araya geldik. Bu toplantıda hedefler paylaşıldı. Genel kurulda başkan seçilir seçilmez, tüm kurullara istifa davetinde bulunmuştum. Çağrımıza tüm kurullar uydu ve istifalarını sundular. Önceki kurullardaki üyelerimize verdikleri emek ve destek için teşekkür ediyorum. Yönetim kurulu olarak hakemlik, gözlemcilik ve temsilcilikteki yeniden yapılandırma içinde, hukuk kurullarımızda yeni kriterler belirledik. Tüm istifaların tamamlanmasıyla yeni kurulları oluşturduk. Kriterlerimizden ilki, kadınlarımızın da yönetim ve kurullarda olmasıydı. Her bir kurulda toplam 5 kadın üyemiz bulunuyor. Kadının olduğu yerde barış ve kardeşlik olur. Saygı öne çıkar. Futbola kadın eli değsin ve hep huzur olsun istiyoruz. Sadece üyelerimizden birinin kadın olması değil, Spor hukuku alanında yüksek lisans mezunu olması da yeni kriterlerimizden birisi. En az birisinin ceza hukukunda tecrübe sahibi olmasını da önemsedik. Her kurulda hakim ya da savcı tecrübesi olan bir üyemiz olsun istedik. En az bir üyemizin hukuk fakültelerinde öğretim görevlisi olmasını istedik. Üyelerin göreve başlamadan önce mal beyanında bulunmasını da gündeme getirdik. Hakemlik, gözlemcilik ve temsilcilikte de çok önemli değişiklikler yaptık” ifadelerini kullandı.

“Her zaman Fair-Play’den yana olacağım”

Yeni sezonda yazılım destekli atamaların olacağına dikkat çeken Büyükekşi, “5 Ağustos’ta başlayacağımız yeni sezonda yazılım destekli atamalar olacak. Türk futbolunun çok daha iyi noktalara gelmesi için getirdiğimiz tüm yeniliklerin verimli olmasını önemsiyoruz. Bugün bir arada olduğumuz tüm kurullarımıza olan inancımız tam. TFF olarak en büyük hedefimiz Türk futbolunun en kısa zamanda karşılıklı güven duygusunun hakim olduğu bir iklime kavuşması. Saygı ve güven duygusu vereceğiz. Futbol ailesinden de aynı saygı ve güveni bekliyoruz. Yeni sezonla birlikte istediğimiz çok önemli bir şey de Fair-Play. Sadece saha içinde değil saha dışında da çok önemli. Federasyondan başlamak üzere, tüm başkanların, teknik direktörlerin, seyircilerin, medyanın bu konuda çok hassas olması gerektiğini dile getirmek istiyoruz. Bundan sonraki bütün konuşmalarımda da bu konuyu hep gündeme getireceğim. Benden bu konuyu bundan sonra da çok sık şekilde duyacaksınız. Tüm kurul başkanlarımıza ve üyelerimize ayrı ayrı başarılar diliyorum. Türk futbolu için hayırlı uğurlu olsun” açıklamasını yaptı

“VAR kayıtlarını açıklamamız yasak, VAR odasını ziyarete açacağız”

VAR kayıtlarının açıklanamadığını ifade ederek sözlerini sürdüren Büyükekşi, “Hakemlerimize, gözlemcilerin vereceği notlar her hafta açıklansın demiştim. Ama sonradan gördüm ki, maalesef FIFA ve UEFA buna izin vermiyor. VAR Odası’nı gerek kulüp başkanlarımızın, gerek teknik direktörlerimizin, gerekse de basın mensuplarının ziyaretine açacağız. Nasıl ki uçak kullanırken kokpite giremiyorsunuz ama simülatöre girebiliyorsunuz, burada da aynısını yapacağız. Maç olmayan günlerde basın mensuplarını davet edeceğiz. Burada örneklerle sizlere de detaylı şekilde bilgi verilecek. Ama Hakem notu gibi VAR kayıtları da kamuoyuna açıklanmıyor. Yine de bunları depolayacağız ve ileride bir şey olursa, kayıtları tutacağız. Gündemde geçen sezonda birçok sıkıntılar vardı. Sıkıntıların başında da hakemlerimizle ilgili belli bir yönetim tasarrufu oldu. Bu tasarruf neticesinde bazı hakemlerimiz Tahkim Kurulu’na gidip göreve döndüler. Bu da bazı kesimlerde olumlu, bazı kesimlerde olumsuz algı oluşturdu. Futbolda marka değeri maalesef çok aşağılara düştü. Ana amacımız bunu yükseltmek. Güven, adalet, eşitlik, şeffaflık bizim için çok önemli. Özellikle insan inisiyatifini en aza indirmek istiyoruz ve atamaları bilgisayarla yapmak istiyoruz. Sahadaki hakemle VAR hakemlerini bu yüzden ayırıyoruz. İnsan hata yapabilir ve bu hatayı minimuma indirmeye çalışıyoruz. Hedefimiz bunu başarabilmek. Bundan 4-5 yıl önce 500 milyon Dolara yapılan ihale 120-130 milyon dolara düştü. Bunun birçok sebebi var” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?