BÜROKRASİ & SORUMLULUK 

BÜROKRASİ & SORUMLULUK 

Her iki kelimede sorumluya büyük sorumluluk yükler, görevin kanuni yönlerini bilmek ve  bilinen sorumlulukla görevi hakkaniyetle yapmak. İnsanlar hastaneye neden gider bence hastalanınca derman bulmak için giderler. Tabi gönül ister hastaneye gelen hastalara eşit muamele yapılsın şahit oldum sağlık sektöründe bu eşitlik değil adam kayırma ve siyasi kimliği olanlar ön plana çıkıyor, diğer hastalar dikkate alınmıyor.

Giresun İlhan Özdemir devlet hastanesinden 20/09/2016 tarihinde 182 den sıra aldım, 22/09/2016 tarihinde muayene olmak için; sabah kalktım sıramı beklemek için gittim ve doktor beyin kapısında EKG çektirip muayeneye gelin yazılıydı. EKG kısmında sıramı bekliyordum ismim çıktı içeri girerken benimle birlikte hastanede görevli bir bayanla iki tane eski siyasi kimliği olan şahıs içeri girdi. EKG de görevli bayan’a personel bayan o beyleri tanıttı ve bilgi sayar masasına oturup ilgili kişilerin kaydını yaptı.

İçerde hem tek personel çalışıyor iki tane EKG yatağına bakıyor bu çalışma şekli işlerin aksamasına ve sorumlu idarecilerin EKG de çalışan bayanın cezalandırılması anlamına gelmektedir. EKG de çalışan personel siyasileri görünce o partiye oy verdiğini ama bu kısma personel verilmediğini yalnız çalıştığını söylenip durdu. Personel bayanın serzenişini uzunca süre dinledikten sonra sorumlu bayana siyasilere öncelik tanımayın sizin işinizi o zaman yaparlar ve personel verirler dedim. Ama benim sözüm pek geçerli olmadı sorumlu bayan o şahsı yatağa yatıp EKG sini çekmek istediğini söyledi ve ben itiraz ettim sıra benim ben sıra aldım ve görevinizi yapın dedim. O beyler kendi aralarında bir şeyler mırıldandılar ve bana siz çektirin dediler. Teşekkür ettim sorumlu beni kapının girişinde bulunan yatağa yatmamı söyledi diğer yatağa sorumlu torpilli şahsı yatırdı. Bu makinanın kâğıdı neden geniş çıkıyor diye siyasi olan kişi sordu sorumluya sorumlu hanım bu makinanın yeni teknoloji olduğunu benim yattığım yatağa bağlı makinanın eski olduğunu söyledi ve ben birkaç bozuk çekimden sonra elime tutuşturulan çıktıyı alıp odadan çıktım.

Doktorun kapısında beklerken önde personel arkada siyasi kişiler gene buluştuk personel doktorların kapısını çalıp içeri girmeye başladı ve kısmetimden benim sıram gene geldi ben kalktım ama personel bu beyleri içeri aldı. Ben gene beklemeye başladım. Yaklaşık 15 dakika sonra çıktılar ve ben içeri girdim birkaç sorudan sonra doktor bey tahlil vermem gerektiğini söyledi tahlil vermek için çıktım. İki kat yukarı tahlil vermek için çıktım tanıdık emekli arkadaşı gördüm ve birlikte en sonda bulunan odada sıraya girdik önce arkadaş sonra ben oturdum personel gene siyasilerle birlikte oraya geldi, ben bu defa yetişemediniz diye espri yaptım.

Siyasi kişilere önderlik etmesini mutlaka yetkili birileri emretmiştir benim memurum kendiliğinden işgüzarlık yapmaz.  Benim bilmediğim ve yetkililerden öğrenmek istediğim, T.C. kanunda böyle ayrıcalık varda benim bilgim yokmu, 21 yıl bürokratlık yaptım böyle kanun okumadım. Eğer yoksa duvarlara yazılıp asılan ve hasta hakları diye ilan edilen kuralları uygulasınlar.

Çalıştığım dönemde siyasiler bana hep şunu söylerdiler müdür bey sen bize hiç iş göndermiyorsun. Vatandaşı sen bize yönlendireceksin biz sana göndereceğiz derlerdi bende yapılmayan işleri ben yapmam onun için zaman kaybı olmaması için çabuklaştırıyorum derdim ama benden hiç memnun olmuyorlardı. Onun için olmalı beş (5) defa farklı illere tayin olup gittim ama şimdi kimse bana işimi görmedin diye serzenişte bulunmuyor. Bence kişiye göre iş değil işe göre bürokrat getirilse ülkemizde işte o zaman hak hukuk ve adalet sağlanmış olur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?