BÜYÜK ÜZÜNTÜ..

BÜYÜK ÜZÜNTÜ..

ATTAR’DAN “ÖZGECAN “ DUYARLILIĞI.

Giresun Üniversitesi,Özgecan için anlamlı bir anma programı organize etti

 

Rektör Aygün Attar,bu konuda büyük hassasiyet gösterirken,üniversite sitesinde etkinlikle ilgili şu tespitlerde bulunuldu.

“Mersin Çağ Üniversitesi Psikoloji birinci sınıf öğrencisi Özgecan Aslan’ın, hunharca katledilmesinin üzerinden tam bir yıl geçti. 11 Şubat 2015 tarihinde vahşice katledilen Üniversite Öğrencisi, evladımız, Özgecanımızı unutmadık. Unutulmasına da müsaade etmeyeceğiz.

Tüm öğrencilerimizin ve kız evlatlarımızın birer Özgecan olduğu hassasiyetiyle kadına yönelik şiddetin her türlüsünü kınıyor ve bir daha böyle acıların yaşanmaması için üstümüze düşen sorumlulukların farkındalığıyla Özgecanımızı ve şiddete maruz kalmış tüm kadınlarımızı rahmetle anıyoruz.

Özgecan Aslan’ın sadece ailesinin değil; bu ülkenin bir kaybı olduğuna düşünüyor, gittikçe artarak devam eden kadına şiddet olaylarının her geçen yıl korkutucu rakamlara ulaştığına maalesef şahit oluyoruz. Kadını sadece bir nesne olarak gören bu habis ruhların nasıl bu kadar vicdandan arınmış bir biçimde davranabildiklerini sosyolojik, psikolojik, siyasi, hukuki birçok düzlemde ele alınması gerekmektedir. Artık toplum ve devlet olarak nerelerde bu türden vahşetleri üretebilecek hataların yapıldığının, kadın ve erkek anlayışımızdaki sorunların ve tüm bunlara bağlı olarak da insan anlayışımızın çok net bir biçimde gözden geçirilme gereği önümüzde durmaktadır. Kadınlar tecavüz edilmek, öldürülmek ya da şiddet görmek için gelmedi bu dünyaya. Özgecan gibi, bu ülkenin ‘özge bir can’ı olan kadınlarımızın pırıl pırıl hayatlarının sönmemesini istiyoruz.

Giresun Üniversitesi olarak, Özgecan ve şiddete maruz kalarak hayatlarını kaybeden tüm kadınlarımız nezdinde farkındalık ortaya koyabilmek ve sorunlarına çözüm üretebilmek adına; Giresun Üniversitesi Kadın Sorunlarını Araştırma Merkezimizi (GÜKAM) kurarak, Uluslararası alanda Çalıştay ve Sempozyumlar düzenleyerek harekete geçtik. Özgecan örneğinde olduğu gibi, kadına yönelik her türlü şiddet ve hareketlerde hassasiyetle karşı duruş sergileyerek net tavrımızı ortaya koyduk.

Bu bağlamda yine, Üniversitemiz bünyesinde kurmuş olduğumuz “Akademiden Toplumsal Cinsiyet Eşitliğine Destek Topluluğu”muzla tavrımızı sürdürdük. Bu tavırlarımız ve karşı duruşlarımız gerek ulusal gerekse uluslararası arenalarda karşılık bularak destek gördü. Bu hassasiyetlerimiz, Birleşmiş Milletler Teşkilatına bağlı Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO tarafından taçlandırılarak, Üniversitemiz bünyesinde “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Kürsüsü” kurulmasına vesile oldu. Yine Toplumsal Cinsiyet Eşitliği dersini tüm birimlerimizde zorunlu ders olarak okutulmasını Türkiye’de ilk olarak biz hayata geçirdik.

Sorumluluklarımızın bilincinde olarak, kadına yönelik her türlü şiddete karşı durmaya devam edecek ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için üzerimize düşen görevleri ısrarla sürdürmeye devam edeceğiz.

SAYIN REKTÖRÜMÜZ PARİS’TEN GÖNDERDİĞİ MESAJLA ÖZGECAN’I YADETTİ

UNESCO temasları için Paris’te bulunan Sayın Rektörümüz, Özgecan’ın katledilişinin birinci yıldönümü ile ilgili düşüncelerini yayınladığı şu mesajla dile getirdi;

“Özgecan yavrum, tam bir sene önce insanlıktan nasibini almamış bir cellat seni katletti. Ben şimdi Paris havalanında yoğun bir çalışma ziyareti sonrasında vatana dönmek üzere bulunduğum bu yerden sana sesleniyorum. UNESCO ile GRÜ nün ortak açmış olduğu Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlenmesi Kürsüsünü kurduk. Kürsüyü sana adayarak, GRÜ Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezine senin ismini vererek, sen aramızdan ayrıldığın günden bu yana durmadan çalıştık. Başka Özgecan’ların canı yanmasın diyerek azami gayret göstermekte olsak da; kanlar akmaya, canlar gitmeye devam ediyor maalesef…

Kadına şiddet durmadığı gibi pkk terör örgütü de pırıl pırıl evlatlarımızı katletmeye devam ediyor. Allah tüm katilleri kahretsin. Lanet onlara, eli kanlı ruhlarına, onlara destek verenlere besleyenlere olsun. Ama buna inan kızım, katiller yok edilene kadar mücadelemiz kararlığımız devam edecek.

Sen cennetten bizi seyretmeye devam et kızım… Özgecan ım… Öz Canım…”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?