CAHİL CESARETİ

CAHİL CESARETİ

Bir insanın cehalet seviyesi arttıkça kendine olan güveni de artar ve buna da cahil cesareti denir.

Kendine güvenmek her insanda bulunması gereken bir duygu olmakla beraber yukarıdaki cümlede geçen kendine güven kavramı oldukça farklı bir kavramdır. Buradaki güven kelimesi cahil cesareti denen kavramın karşılığı olarak kullanılmıştır.

Bir insanın kendine olan güveni derece derece değişir ve en üst sınırlarda da olabilir. Cehalet seviyesi düşük olan birey yapacağı işleri, atacağı adımları muhtemel sonuçlarıyla birlikte değerlendirir ve eylemini ona göre gerçekleştirir.

Cehalet seviyesi yüksek olan birey ise olası sonuçları değerlendirmeden düşüncesizce eylemlerde bulunur. Çünkü değerlendirme ve analiz etme yetilerinden uzaktır. Cehalet kişide bu yetilerin devreye girmesini engeller, engelleme hasebiyle ortaya hatalı davranışlar ve yanlış kararlar çıkar.

Konuyu örnekle açıklamak gerekirse; bir kavgada kişi karşısındakiyle başa çıkıp çıkamayacağını değerlendirir, şayet üstesinden gelemeyeceği bariz bir şekilde belliyse geri çekilir. Normal olarak yapılması gereken budur. Fakat eğer kişinin cehalet seviyesi yüksek ise sonucu düşünmez, göz göre göre aşikâr olan olumsuz sonuca doğru adımını atar. İşte kişinin bu noktadaki kendine güveni cahil cesareti kavramının karşılığıdır.

Cahil cesaretine sahip olan kişi her zaman “Bana bir şey olmaz” mantığıyla hareket eder. Alkol kullanır, bilinçsiz davranarak direksiyon başına geçer. Kendine o kadar güveni vardır ki bu bilinçsizliğinin sonucunun kazaya varabileceğini düşünmez. Çünkü “Bana bir şey olmaz” düşüncesinde ve gereksiz bir kendine güven duygusu ve cesaret içerisindedir. Örnekler daha da çoğaltılabilir.

SONSÖZ:

Verilen örneklerde de görüleceği üzere yazının ilk paragrafında ortaya atılan “Bir insanın cehalet seviyesi arttıkça kendine olan güveni de artar ve buna da cahil cesareti denir” cümlesindeki kendine güven, normalde her insanda olması gereken kendine güven duygusuyla aynı değildir. Birbirlerinden ince bir çizgiyle ayrılır. Bu yüzden cehalet seviyesiyle paralel olan kendine güven duygusu, cahil cesareti olarak adlandırılır.

 

hayritemur.webnode.com.tr

facebook.com/hayri.temur28

facebook.com/yalnizliginkelimesiask

instagram.com/hayritemur

twitter.com/hayritmr

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?