ÇAKIRBEYLİ’NİN SON EFENDİSİ…

ÇAKIRBEYLİ’NİN SON EFENDİSİ…

Son oğul Aydın Menderesi Ölümünün 4.cü yılında Rahmetle Anıyoruz.

Türk siyaset tarihinin “acılı soy”unun son ismi Aydın Menderes’i ölümünün dördüncü yılında rahmetle anıyoruz.

Cumhuriyet tarihimizin önemli bir dönemine damgasını vuran Menderes ailesinin son siyasi ferdi.

Siyaset, parametresi çok olan bir matristir. Dünyada her şeyin en sonunda bir alternatifi vardır. Sadece kendimizin alternatifi yoktur.

Biz varsak alternatifler var olur. Alternatifler bizi var etmez .Sözü çok şey ifade etmektedir.

Geçirdiği trafik kazası Aydın Menderes’in yaşam çizgisini etkileyemedi. Küçük Menderes okumaya ve okutmaya devam etti.

Düşün hayatına sıkı sıkı tutundu, kitaplar hazırladı, makaleler kaleme aldı, konferanslar verdi, Milletimize olan sevdası son nefesine kadar hiç bitmedi. Herkese yaşam sevgisi aşıladı, herkese örnek oldu.

İşte, Çakırbey`li Çiftliği’nin son efendisinin hayatından bir  kesit.

Aydın Menderes 1946 yılında Ankara’da doğdu. Merhum Başbakan Adnan Menderes’in en küçük oğludur. Annesi Berin Menderes’tir.

Türkiye’de on yıl Başbakanlık yapan Adnan Menderes’in üç oğlu vardı; Yüksel, Mutlu ve Aydın, Yüksel Menderes ve Mutlu Menderes sıra ile siyasete girip milletvekili oldular. Kaderlerine bakınız ki, ikisi de araya fazla mesafe koymadan bu dünyadan göçüp gittiler. Rahmetli Menderes Yassıada’da idama mahkum edildiğinde, Aydın Menderes on beş yaşında bir delikanlı idi. Olgun bir siyaset adamı olarak babasının adını devam ettirdi.

İlk ve orta öğretimini Ankara’da tamamladıktan sonra Ankara İktisadi ve Ticari Bilimler Akademisi’nden mezun oldu.  Siyasete 1970’de Aydın’da Demokratik Parti’nin İl Başkanı olarak girdi. 1977’de Adalet Partisi Konya Milletvekili ve 1978’de aynı partinin Genel İdare Kurulu Üyesi oldu. 12 Eylül sonrasında 10 yıl siyasetten yasaklılar kapsamında yer aldı.

1987’de bu yasaklar kaldırıldıktan sonra 4 yıl siyasete dönmedi. 1993’de kurucusu olduğu Büyük Değişim Partisi Genel Başkanlığına seçildi. 1994’de bu partinin birleşmesiyle Demokrat Parti Genel

Başkan’ı oldu.

1991’de Ümran Menderes’le evlendi. Aydın Menderes bu evlilikten 1995’de Refah Partisi’nden İstanbul Milletvekili olan Aydın Menderes 1996 yılında aynı partinin Genel Başkan Yardımcılığı’na getirildi.

1999’da Fazilet Partisi’nde İstanbul Milletvekili olan Aydın Menderes aynı yıl Fazilet Partisi’nden istifa etti. 3 Kasım 2002’de DYP’den Aydın Milletvekili adayı oldu.Aydın Menderes, Hüsamettin Cindoruk’un genel başkanlığa seçilmesinin ardından 20 Mayıs 2009 da DP’den istifa etti.

Tarihte Bir Yolculuk, Gelenekten Güncele ve Devletin Alınyazısı adlı kitapları vardır.

2006’dan 2010’a kadar Tercüman Gazetesinde köşe yazıları yazan Aydın Menderes, 2010 Eylülünden itibaren Yeni Asır Gazetesinde yazılarıyla köşe yazarlığını devam ettirdi. Bu yazılarında Aydın Menderes tarihten edebiyata, iç siyasetten uluslararası ilişkilere, Türkiye’nin ekonomisinden küresel ekonomiye çok çeşitli konulara değinmektedir..

“Çok çekti. Zor ve çileli bir hayat geçirdi. Türkiye’ye faydalı olmak için çaba gösteren, milleti için çalışan, entelektüel seviyesi çok yüksek bir insandı. Genç yaşta kaybettik. Daha millete çok hizmetleri olacaktı”

“Her şeyden önce milletinin gönlünde taht kurmuş asil bir babanın oğluydu. Babasına layık bir evlat olduğunu tüm yaşamı boyunca büyük bir vakarla gösterdi”

“Gerçekten ismi gibi aydın ve aydınlık fikirlerin sahibiydi.  Çok değerli bir siyaset adamıydı”

BÜYÜK ACILARI, IZDIRAP`LARI, BÜYÜK FİKİRLERE, DÜŞÜNCELERE DÖNÜŞTÜREN,

ÇEVİREN, MÜTEDEYYİN VE MÜTEFEKKİR SİYASET ADAMI MEKÂNIN CENNET OLSUN.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?