ÇAKIR’DAN KARA, ACAR, CANİKLİ VE AKSU İÇİN ÖNEMLİ TESPİTLER

ÇAKIR’DAN KARA, ACAR, CANİKLİ VE AKSU İÇİN ÖNEMLİ TESPİTLER

KÖKSAL’IN KARNESİ

Değerli okurlarımız.. Her gün her kesimden Giresun için faydalı olacağını düşündüğümüz sohbetimizde bugün kü konuğum Giresun için bir değer olan Eğitimci kişiliğinin yanı sıra Avrupa projeleri konusunda Giresun’un önde gelen isimlerinden ( HEGEM) Hayat Boyu Eğitim ve Kişisel Gelişim Derneği Başkanı ve Giresun Üniversitesi Eğitim Fakültesi  Y.r.d. Doç. Dr. Rahman Çakır, hocamızla Giresun’nun karnesini değerlendireceğiz.

PEKDEMİR: “Hocam merhabalar sizi tanıyabilir miyiz?”

ÇAKIR:“Köksal bey, ilk önce sizi tebrik ediyorum.Bu proje Giresun için güzel bir proje olmuş.Öğrencilerime de söylüyorum; ‘Kötülükleri yaymada,ifşa etmede çok cömertiz güzelliklerde biraz cimriyiz”. İnsanların iyi şeyler duymaya ihtiyacı var bu şehirde.Ulusan ve uluslar arası hep kötü haberler duyuyoruz.İlimize katacağınız değerler için şimdiden teşekkür  ediyorum.

Rahman Çakır, 1966 Giresun/Eynesil ilçesi doğumluyum.

31 yıldır kamu hizmetinde çalıyorum.11 yıl Milli eğitim de çalıştım.20 yıldırda eğitim fakültesinde çalışıyorum.Alanım eğitim bilimleri.  Ben  bir köylü çocuğuyum.Resmi görevimin dışında ülkeye milletime borcumuz olduğunu düşünüyorum.Ülkemiz bizim okumamız ve çalışmamız sağlandı.  Yaptığımız işin ücretini alıyoruz ama bu yetmez.Bunun için 2003 yılında arkadaşlarla birlikte (HEGEM)Hayat Boyu Eğitim ve Kişisel Gelişim Derneği’ni kurduk. 2006 yılına kadar Şehrimizde üniversite yoktu.Konferanslar,seminerler,farkındalık çalışmaları yapıyorduk.2006 yılından sonra bu daha çok üniversitenin işi olduğunu düşündük. O günden bu güne kadar da daha çok proje ağarlıklı, proje tabanlı çalışmaya başladık. Bir yandan da ben Akademi’yi çok seviyorum.  Akademisyen olarak da burda çalışıyorum.Ülkeme ve memleketime değer katmaya çalışıyorum.Ülkemiz için değerli öğretmenler yetiştirmeye çalışıyoruz. Onlar geleceğin fenerleridir.”

 

PEKDEMİR:“Giresun’da dünden bu güne kadar en başarılı siyasetçi hangisidir?”

ÇAKIR: “Siz bu soruyu surunca aklıma ilk sayın Adnan Kahveci,sonrasında  sayın eski Dış işleri Bakanı Hayrettin Ekmen, sonrasın da sayın eski Devlet Bakanı Burhan Kara geldi…Şuna dikkat çekmek istiyorum. Memleketimize Bakanlık fırsatı 15 ile20 yılda bir  geliyor. Taleplerimiz şahsi değil de, daha çok projeler sunarak; bölge için ilimiz için daha faydalı olur.Milli Savunma Bakanı Sayın Nurettin Canikli, çok güzide ve özel bir konumda bakanlık yapıyor.Son zamanlarda en başarılı siyasetçi Milli Savunma Bakanı Sayın Canikli diyebilirim.”

PEKDEMİR:“Giresun’da dünden bugüne kadar en başarılı milletvekili hangisidir?”

ÇAKIR: “Sayın eski Millet vekili Ergun Özdemir diyebilirim.Giresun’a çok iyi hizmetleri olan bir vekilimizdi.”

PEKDEMİR:“Giresun’da dünden bu güne kadar en başarılı belediye başkanı hangisidir?”

ÇAKIR: “Siyaset üzeri konuşmak istiyorum.Giresun’da yaşayan bir vatandaş olarak sözlerime devam etmek istiyorum.Rahmetli Giresun eski Belediye Başkanı Sayın Mehmet Larçın, 80’ li yıllardan sonra Şehrin yollarını genişletti.O zamanlarda kaldırım yoktu.Kaldırımlar yaptı. Malpazarından şimdiki Stadyumun olduğu yerde yol yoktu.O yolu hizmete açtı. Giresun’a ilk Çöp Arıtma Fabrikası’nı o yaptırdı.Şuanki terminal onun eseridir.Dolmuşlara ilk Gazi Caddesi’ni sayın Mehmet LARÇIN kapattı.Tamamen trafiğe ise GİRESUN Belediye Başkanı Sayın Kerim Aksu kapattı. Sayın Kerim beyi de çok beğeniyorum.Vatandaşla diyalogu çok iyi.Küçük gibi görünüyor ama ALLAH razı olsun. Belediyenin en güzel hizmetlerinden biride bir yakınınızı kaybettiğinizde; rahmetliniz alınıyor, yıkanıyor, yaz aylarında özel soğutuculu tabut ile korunuyor ve çadırınız kuruluyor.

Taziye çadırınız kuruluyor. İmkanı olmayanlar hiç zorda kalmadan bir kuruş dahi ödemeden defin işlemi gerçekleşmiş oluyor.”

PEKDEMİR:“Giresun’da dünden bugüne kadar en başarılı sivil toplum örgütü hangisidir?”

ÇAKIR: “Bizim gibi dernekler değil de sendikalardan SEKA diyebilirim.Türk Eğitim – Sen Giresun Şubesi’ni de  ekleyebiliriz.”

PEKDEMİR:“Giresun’da dünden bu güne kadar en başarılı sivil toplum örgütü başkanı hangisidir?”

ÇAKIR:“Türk Eğitim – Sen Giresun Şubesi Başkanı Sayın Ali Karadeniz”

PEKDEMİR:“Giresun’da dünden bu güne kadar en başarılı muhtar hangisidir?”

ÇAKIR:“Giresun Merkez Kemaliye Köy Muhtarı Sayın TÜLİN ŞENEL diyebilirim.Türkiye’de Dernekler İl Müdürlükleri’nde 3 tane hanım var. Bunlardan bir tanesi de Giresun İl Dernekler Müdürü Sayın Nazan Aydoğan… Keşke Giresun’dan bir tane kadın milletvekilimiz de olsa.”

PEKDEMİR:“Giresun’da başarılı bulduğunuz en iyi inşaat firması hangisidir?”

ÇAKIR: “Yine Subjektif bakarak söylüyorum ulusalda da güzel işlere imza atmış olan Acar İnşaat. Sayın Ali ve Osman Acar diyebilirim.Yerelde Afta inşaat bence. Afta inşaat Giresun’da inşaat kalitesini yükseltti kaliteyi biraz daha yukarı çekti.”

PEKDEMİR:“Giresun’da başarılı bulduğunuz en iyi tekstil firması hangisidir?”

ÇAKIR: “Erhanlar Giyim sayın İbrahim Erhan kendilerini devamlı yeniliyorlar ve kaliteyi arttırdılar.Giresun’da olmayan ürünleri üretiyorlar.”

PEKDEMİR:“Giresun’da sizce üretilen  eş başarılı ürün  hangisidir?”

ÇAKIR: “Türkiye ve Dünya markası olma yolunda ilerleyen Freşa,su firmaları Fatsu,Kardağ su, Damat TWEEN giyim mağazası üretimi yapan Orsan tekstil.Yerli kardeşlerin kurduğu Creytek yazılım şirketi de başarılı bulduğum firmalardan.”

PEKDEMİR:“Giresun’da sizce en çok alış veriş yapılan market hangisidir?”

ÇAKIR: “Tahmin ediyorum Afta market olabilir kurumsalı iyi sağladılar pek çok yerde şubeleri var dünya markası zincir olan Marketleri Giresun’da geride bıraktığını söyleyebilirim.”

PEKDEMİR:“Giresun’da sizce en başarılı giyim mağazası hangisidir?”

ÇAKIR: “D’S Damat Giresun şubesi diyebilirim”.

PEKDEMİR: “Giresun’da sizce en başarılı sigortacı   hangisidir?”

ÇAKIR:“Halil Beyoğlu Sigorta sayın Mustafa Halilbeyoğlu yıllardır sigorta işlerimi kendisi yapar. Hizmetinden menmunum buda yine sübjektif bir cevap oldu”.

 

PEKDEMİR:“Giresun’da sizce en başarılı muhasebeci  hangisidir?”

ÇAKIR: “Muhasebeci olarak da subjektif bir isim olacak ama Serbest Mali Müşafir- muhasebeci  sayın Cemal Başuslu..”

PEKDEMİR:“Giresun’da sizce en başarılı otel hangisidir?”

ÇAKIR:“Konferanslar, etkinlikler yaptığımız   için sürekli misafirlerim geliyor çalıştığım  Serenti Pamuk Otel..”

PEKDEMİR:Giresun’da en başarılı düğün salonu hangisidir?

ÇAKIR: “Prestij Düğün salonları ve şehrin merkezinde de Palmiye düğün salonları da çok iyi hizmet veriyor.”

PEKDEMİR:“Gittiginiz  berber hangisidir?”

ÇAKIR: “Lider Kuaför sayın Ergün Gündüzay”

PEKDEMİR:“Vakit geçirmekten keyif aldığınız cafe restaurant hangisidir?”

ÇAKIR: “Alpaslan Caddesi’nde cafe olarak Köşem Çay Evi sayın İSA bey diyebilirim.”

PEKDEMİR: “Giresun’da sizce en başarılı çay ocağı hangisidir?”

ÇAKIR:  “Çay ocağı olarak da Sipahioğlu market yanında bulunan sayın İsmail bey ait olan Çay ocağı.”

PEKDEMİR:“Giresun’da sizce en başarılı dolmuş hatti hangisidir?”

ÇAKIR: “Dolmuş kullanıyorum ama genel olarak vatandaşlarımız duraklarda beklemiyorlar.Dolmuşlarda durakta durarak değil de gelişi güzel yolun ortasında yolcu alıyorlar. Trafikte bu yüzden aksama oluyor. Tüm dolmuşçu kardeşlerimden ricam durak konusun da hassasiyet göstermeleri.”

PEKDEMİR: “Vakit geçirmekten keyif aldığınız yayla hangisidir?”

ÇAKIR: “Giresun yaylalarınız hepsi gerçekten çok güzel ama yolunun da yapılmış olma sebebiyle Kulakkaya Yaylası diyebilirim.”

PEKDEMİR: “Doğal güzelliği açısından Giresun’un en iyi ilçesi hangisidir?”

ÇAKIR: “TİREBOLU tarihi kalesi tarihi dokusu şehir görüntüsü veriyor.Ben Tirebolu kalesinden fotoğraf paylaşmıştım.Bir arkadaşım burası yurt dışında bir yer mi diye sormuştu gerçekten tarihi dokuları olan güzel ilçemiz.”

PEKDEMİR: “Unutamadığınız öğretmeninizi öğrenebilir miyiz?”

ÇAKIR: “Bütün içtenliğimle söylüyorum benim bütün okuduğum öğretmenlerimi unutmuyorum.2012 yılında rahmetli olan sayın Ali Kavgacı hocam çok farklı biriydi.Birde üniversite’de Şahin Başkan diye bir hocamız vardı sonradan meslektaşda olduk.  O çok farklıydı

Uludağ üniversitesi Eğitim Fakültesi eski Dekanı sayın Profesör Doktor Murat Altun hocam da çok farklı sıra dışı biriydi.”

PEKDEMİR: “Hayatınızdaki mesleğe kim yönlendirdi en çok kim yardımcı oldu?”

ÇAKIR: “Bizim yıllarımızda üniversite sınavına girdiğimizde aldığınız puana göre nereyi tutuyorsa orayı okuyordunuz. Bir üst tercihim vardı 2 puanla oraya gidememiştim. Öğretmenlik  bölümünü okudum.Ama ben eğitimci olmaktan memnunum iyi ki bu bölümü bitirmişim diyorum.”

PEKDEMİR: “Sizce Giresun’da en başarılı doktor hangisidir?”

ÇAKIR: “Kent Hastanesi Göz Doktoru sayın Okay Sevim hocam var. Yakın zamanda yaşadığım bir olaydan örnek vermek istiyorum. Göz retina yırtığı teşhisi koymuştu. OKAY  Sevim bey, sonrasında Ankara Dünya Göz Hastanesi’ne gittim. Aynı tedavi birebir aynıydı şehrimizde böyle bir doktorumuzun olması beni çok mutlu etti. Mesela Devlet Hastanesi’nde Kardiyoloji Doktoru Erhan Teker hocamız var. O’da çok sıradışı muazzam işler yapıyor.”

PEKDEMİR: “Dinlediğiniz Giresun’da en başarılı sanatçı  hangisidir?”

ÇAKIR: “Sayın Ayşe Karaçam.Mesela  ben Eynesil ilçesindenim Katip Şadi hocamı da  yaşayan Kemençe üstadı olarak söyleyebilirim”.

PEKDEMİR: “En iyi yaptığınız yemek hangisidir?”

ÇAKIR: “Pek yapmam ama Eşim evde olmadığında kıymalı yumurta yaparım.”

PEKDEMİR: “En son kime hediye aldınız ( nerededen aldınız?”

ÇAKIR: “Beraber çalıştığımız sayın Kamil bey var onun yeni çocuğu oldu. O’na hediye aldım. Kuyumcu Faruk Civelek bey den aldım.”

PEKDEMİR: “Hangi takımı tutuyorsunuz?”

ÇAKIR: “MİLLİ Takım.Şehrimin takımı Giresunspor maçlarını da takip ediyorum.”

PEKDEMİR: “Giresunspor’u 3 kelimeyle anlatır mısınız?”

ÇAKIR: “Benim için Giresun ve Giresunspor bir sevdadır.Başka bir şehirde yaşamayı hiç düşünmedim düşünmüyorum”.

PEKDEMİR: “En iyi kulüp başkanı hangisidir?

ÇAKIR: “Şuan görevde olan Sayın Mustafa Temel Bozbağ  başaralı buluyorum.”

PEKDEMİR: “Giresun’da genel olarak en başarılı teknik direktör hangisidir?”

ÇAKIR: “Mustafa Reşit Akçay. Başarılı,beyefendi kişiliğiyle Türk futboluna örnek başarılı bir hoca.”

PEKDEMİR: “Giresun’da en başarılı sporcu hangisidir?”

ÇAKIR:“Avrupa taekwondo şampiyonu olan sayın Kadir Baş…”

PEKDEMİR: “Giresun’da en başarılı takım geçmişten bu güne hangisidir?”

ÇAKIR: “Geçmişte Batlamaspor bir zamanlar efsaneydi. Çok başarıldı. Rahmetli sayın Halil İbrahim Dizdar ve Hasan Dizdar vardı, Giresunspor’da futbol oynayan onları başarılı buluyorum”

PEKDEMİR: “Spor yapıyor musunuz ? Gittiğiniz spor salonu hangisidir?”

ÇAKIR: “Haftada bir kaç gün yürüyüş yapıyorum.”

PEKDEMİR: “Çocuğunuzun hangi spor dalıyla uğraşmasını isterdiniz?”

ÇAKIR:“Sağlıklı yaşam için spor yapsın.Spor kültürü olsun.Hangi dalda spor yapmak isterse destekçisiyim.”

PEKDEMİR: “Elinizde sihirli bir çubuk olsa ne yapmak isterdiniz.?”

ÇAKIR: “Giresun’nun doğasını bozmadan Giresun için şimdilerde çok talep alan gençlerin de başarılı olacağını düşündüğüm yazılım Şehri yapardım. Karadeniz Bölgesinin Artvin ve Samsun’un tam ortasında bulunduğu konum için Türkiye’nin yazılım üssü yapardım.Örnek verecek olursam yılların köklü firmalarından biri olan KOÇ şirketinin piyasa değerine bakın birde facebook sosyal medya değerini karşılaştırın kısa zamanda fiyatını katlayarak ilerliyor. Ben bu Şehrin  yazılım üssü olmasını çok istiyorum.Teknik alt yapı olduğu sürece yer ve mekan bağımlılığı olmadan yapılabilecek bir iş”.

ÇAKIR: “Son olarak çalışmaların da başarılar diler; tüm halkımıza da selamlarımı, saygılarımı sunuyorum.Konuşmaktan ziyade üretelim,üretenlere de destekçi olalım.Olumsuz bakmayalım. Giresun’un kıymetini bilelim

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar