Çakırmelikoğlu, Turizmde Marka Yaratacak Projeyi Açıkladı

Çakırmelikoğlu, Turizmde Marka Yaratacak Projeyi Açıkladı

Döviz Kazandırıcı Hizmet Ticaretinin Desteklenmesi ve Hizmet Sektörü Rekabet Gücünün Artırılması Projesi Desteği (HİSER) kapsamında Giresun Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Ekonomi Bakanlığı’na sunulan ve kabul edilen ‘Mavi ile Yeşil’i Keşfetmeye Giresun’dan Başla’ Projesinin tanıtım ve bilgilendirme toplantısı Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Bilgilendirme toplantısına proje ortakları (Giresun Ticaret ve Sanayi Odası ile Bulancak Ticaret ve Sanayi Odası’na kayıtlı seyahat acentesi, restoran-cafe-otel olarak faaliyet gösteren toplam 37 firma), Giresun’da turizm sektörüne hizmet sunan kurumlardan Giresun İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Gürgenci, Giresun Turizm Altyapı Hizmet Birliği Müdürü Tamer Uzuner, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı İl Koordinatörü Murat Aladağ, KOSGEB İl Müdürü Yasin Sefer, TKDK İl Koordinatörü Serdar Emin Kurşun ,İŞKUR İl Müdürü Mustafa Sarı, SGK İl Müdürü Erdal Özdemir, Bulancak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Fatoğlu, Giresun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu ve Meclis Başkanı Ahmet Şenel Anaforoğlu katılım sağladı.

Projenin sunumu Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı İl Koordinatörü Murat ALADAĞ tarafından gerçekleştirildi. Proje hakkında teknik ayrıntıları vurgulayan Murat ALADAĞ “Ticaret ve Sanayi Odası’na kayıtlı 16 otel, 16 restoran-kafe ve 5 seyahat acentesi toplam 37 adet proje ortağının yer aldığı ve 3 yıl sürecek projenin amacı; Giresun’da yerleşik turizm sektörü mal ve hizmet sağlayıcılarının uluslararası rekabet gücünün geliştirilmesi, hizmet gelirlerinin artırılması, dış pazarlara açılması, istihdamın arttırılması ve markalaşmasının desteklenmesidir. Proje kapsamında; firmaların ihtiyaç analizleri ortaya çıkarılarak bir yol haritası belirlenecek ve gerekli görülen eğitim-danışmanlık hizmetleri, yurtiçi-yurtdışı tanıtım destekleri ve istihdam ihtiyaçları ortaya çıkartılmış olacaktır” dedi.

Proje ile ilgili tanıtım toplantısında konuşan GTSO Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu; “Değerli katılımcılar; bugün buraya çok önemseyerek, Ekonomi Bakanlığına sunmuş olduğumuz HİSER projesinin, onaylanmasının mutluluğunu sizlerle paylaşmak ve bu projenin tanıtımını yapmak üzere toplanmış bulunuyoruz. Bu vesile ile hepinize hoş geldiniz diyor, saygı ile selamlıyorum.

HİSER Projesinin amacı; Döviz kazandırıcı Hizmet sektörünün desteklenmesi ve rekabet gücünün artırılmasına yöneliktir.

3 Yıl sürecek olan bu Proje ile Giresun’un Turizm hizmet kalitesini artırmak, ilimizin tanıtılmasını sağlamak, sektörün yerli ve yabancı pazarlara açılmasına vesile olmaktır.

‘Mavi İle Yeşili Keşfetmeye Giresun’dan Başla’ projemizin Bulancak TSO üyeler ininde içinde olduğu 37 paydaşı bulunmaktadır. Bunların 16’sı Otel, 16’sı Restoran ve Cafe, 5’i seyahat acentelerinden oluşmaktadır.

Öncelikli olarak, HİSER projesi paydaşlarımızın, ihtiyaç analizlerinin çıkartmak üzere, profesyonel bir firmadan danışmanlık alarak, yol haritamızı belirleyeceğiz.

Ayrı ayrı her paydaşın ihtiyaç analizlerine göre, eğitim ve danışmanlık, yurt içi ve yurt dışı faaliyet destekleri belirlendikten sonra, oluşacak olan maliyetlerin %75’i HİSER projesi, %25’i katılımcı paydaşlarımız tarafından karşılanacaktır.

Giresun, bugün; en büyük ekonomik girdisini, fındık mahsulünden sağlamaktadır. Ve her zaman fındığa bir alternatif ararız. Geçmişte söylediğim gibi bugünde söylüyorum turizm sektörü iyi yönetilir ise gelecekte fındığın en büyük alternatifi olacaktır.

HİSER Projesi altında bugün; Türkiye genelinde bizimle beraber 4 ilin faydalandığı, 3,500.000 $’a kadar kullanım bütçesi bulunan HİSER Projemizin kabul olmasındaki desteklerinden dolayı, Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat Zeybekçi’ye, Ekonomi Bakanlığı Serbest Bölgeler, Yurt Dışı Yatırım Hizmetleri Genel Müdürlüğü Daire Bakanı ve uzmanlarına, bizi bu projede yalnız bırakmayan bütün paydaşlarımıza, DOKA İl Temsilcimiz Murat Aladağ’a ve GTSO personellerimize katkılarından dolayı teşekkür ederim. Turizm meslek grubu olarak, başlangıçtan bugüne kadar birbirinden hiç kopmadan, birlik beraberlik içinde İlk kümelenme projemiz olan, HİSER Projesi’nin, İlimize ve turizm sektörüne şimdiden hayırlı uğurlu olsun diyor, Hepinize tekrar hoş geldiniz der saygılar sunuyorum.” ifadelerini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?