“Cambaza bak cambaza!..” taktiği mi, ya da ne!?

“Cambaza bak cambaza!..” taktiği mi, ya da ne!?

Döviz ve altın fiyatlarında düne göre bugün itibariyle standart dışı bir yükseliş, yükseliş değil adeta fırlama(!) görülüyor…
Faiz indiriminden sonra 5.420 seviyelerine kadar inen Dolar kuru bugün itibariyle 5.720 seviyelerine çıkmış bulunuyor…
Özellikle (düne göre) bir günde aniden fırlamasının sebebi nedir?
***
Belediye Başkanlarının görevden uzaklaştırılma operasyonunun döviz ve altın fiyatlarının artmasında acaba bir etkisi olmuş mudur?
Belediye Başkanlarına tepki olarak döviz piyasası mı tepki göstermiştir, yoksa döviz piyasasında kontrol kaybedildiği için mi belediye başkanlarına operasyon gündeme gelmiştir?
***
Dolar kurunun yükselme ve düşmesine etki eden faktörler; ekonomik midir, yoksa siyasî midir?
***
Nerede ekonomi allâmeleri?
Spekülatörler ve manipülatörler işbaşı mı yaptılar?
————————
Siyasî üslup ve nezaket!..
Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık yapmış şahısların fikirlerini ve eylemlerini tasvip etmeyebilir, kınayabilir, eleştirebilirsiniz… Lakin o şahıslara (bir vesileyle) hakaret edemezsiniz!
***
Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu’nun görevden uzaklaştırılan belediye başkanlarıyla alakalı paylaşımlarını ne kadar doğru bulmuyor ve ne kadar tasvip etmiyorsak;
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal’ın bu şahsiyetler hakkında sarf ettiği “…uzunca zamandır KARNINDAN KONUŞAN❗️ Abdullah GÜL ve Ahmet DAVUTOĞLU…” ifadelerini de bir o kadar doğru bulmuyor ve tasvip etmiyoruz!
***
Birilerinin yanlış yapmış olması, sizlere yanlış yapma hakkını vermez!
Edep illâ edep!..
Nezâket illâ nezâket!
———————
Başbakan ve AK Parti Genel Başkanlığı sorumluluğunu üstlenmiş (yeni parti kurma hazırlığı yapmakta olan) Ahmet Davutoğlu’nun görevden alınan belediye başkanları için sosyal medya hesabından “Kısa süre önce gerçekleşen seçimlerle göreve gelen Mardin, Diyarbakır ve Van Belediye Başkanları’nın idari tasarrufla görevden alınması demokratik sistemin ruhuna aykırıdır. Seçimle gelenlerin seçimle ayrılması milli irade ilkesinin gereğidir.” ifadeleriyle yaptığı paylaşım (gerekçeleri ne olursa olsun, İçişleri Bakanlığının açıkladığı görevden uzaklaştırma gerekçeleri karşısında) bugüne kadarki taşıdığı sıfatları ve söylemleriyle bağdaşmadığı gibi devletimizin terörle mücadelede muvaffakiyeti açısından da doğru olmamıştır!
***
“Kelimeler cama benzer; görmeye yardım etmedikleri zaman görüşe engel olurlar.” (Joseph Joubert)
Vesselam…
Ahmed Çıtlakoğlu
20 Ağustos Salı 2019 / 19 Zilhicce 1440

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?