Çamoluk Çiçek Balı’nın baş belası: ‘Ayılar’

Çamoluk Çiçek Balı’nın baş belası: ‘Ayılar’

Çamoluk’ta çiçek balının en büyük düşmanı ayılar…

Yörede yüzün üzerinde ayı yaşıyor..Geçtiğimiz hafta 3 köyde (Akyapı, Hacıahmetoğlu ve Karadikmen) kovanlara büyük zarar verdi…

 

Röportaj: Zeki AL

 

Konuyu Çamoluk Avcılar Derneği Başkanı Dursun Duyan ile görüştük..Duyan’a Çamoluk’taki av hayatını sorduk…

Mustafa başkanım Çamoluk’ta arı ve bal üreticileri yörede yaşayan ayılardan çok rahatsız..Yok mu kovanları ayılardan kurtaracak bir teknik?

Zeki hocam, evet ayı ile şikayetler çok var..Yine bugün Karadikmen Köyü’nde kovanlara zarar vermiş…Çamoluk’un her köyünde kovan var..Ayılar balı çok sevdikleri için, öyle derin ormanlarımız olmadığı halde, bu kırın yüzünde 100’ün üzerinde ayı dolaşıyor…İlçeye  çöp yemeye gelen ayılar var..Balı çok seven bu hayvanların en çok kovanlara zarar veriyor…Ayılardan korunmak için kovanların çevresi beton perde duvar ile çevrilmeli..Yoksa baş olmuyorlar..Tel yeterli değil..Vurup geçiyor..

Çamoluk yöresinde başka hangi yaban hayvanları var?

Kanatlılardan, Keklik, Çulluk, Ördek, Bıldırcın, Üveyik, Kaza, Tahtalı..Tırnakıllardan Tilki, Vaşak, Domuz, Ayı, Domuz, Kurt, Taban Keçisi (Teke)..

Çamoluk’ta kaçak avcılıkla mücadele yeterli mi?

Yeterli değil..Bizlerin dernek olarak kaçak avcıları yakalama yetkimiz yok..Ancak gelen ihbarları jandarmaya, Polise bildiriyoruz..”Alo” dediğimizde hemen müdahale edilemiyor..Kaçak avcıya ulaşana kadar, avcı amacına ulaşıp, kayboluyor..

Mustafa başkanım; Çamoluk’ta kaçak avcılık nasıl önlenir?

Eğitim şart..Muhtarları kaymakamlık bir araya toplayıp, kanunun maddeleri bilgilendirilebilir..Avcılık ile ilgili av mevsimleri hakkında bilgilendirilmeliler..

Yıl boyu hangi avlar yasak ya da yasak değil?

Ayı, Tilki, Vaşak kesinlikle yasak…Teke avı kota dışında yasak..Dişi keçi yasak..7 yaşı üzerindeki tekeler avlanır..Tavşan ve Keklik yılda 3 ay serbest..

Çamoluk’ta yanan hayvanları sayıldı mı?

3 yıl önce sadece Tekeler ile Ayılar sayıldı..

Yaban hayvanları Çamoluk’ta izlenebilir mi?

İzlenebilir…Vatandaş rahat bıraksa daha rahat izleriz.  İlçe merkezine bile yaban hayvanları gelir..Göl Parkımız’da 15 yaban ördeği vardı..Köylerden bile izlemeye gelenler vardı..Zamanla kayboldular..Yaban Keçilerini gören avlamaya kalkıyor..İlçemiz ve çevresinde yanan hayvanlarını yakından görmek, fotoğraflamak mümkün..”Sarıçiçek Yaban Hayatı Geliştirme Sahası” Çamoluk için çok önemli..Yaban hayvanlarına  artık zarar veremeyecekler….

Teşekkür ederiz başkanım..

 

????????????????????????????????????

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?