Canikli Tarihi Gerçeği Açıkladı 

Canikli Tarihi Gerçeği Açıkladı 

İstanbul’da Giresun Vakfı  “Eğitim Seferberliği Gecesine” katılan Milli Savunma Bakanı Giresun Milletvekili Nurettin CANİKLİ, burada yaptığı kapsamlı bir konuşma ile günümüzün çeşitli konularına açıklık getirdi.

 Haber:Zeki Al

Bu milletin, geçmişte de kolay ayakta kalmadığını ifade eden Milli Savunma Bakanı Giresun Milletvekili Nurettin CANİKLİ; “Her zaman sıkıntılar yaşadı ama atalarımız adaletten hiç ayrılmadı. Bugünkü Kudüs’te gözyaşı, işgal, kan, zulüm, işkence varsa bu bugün atalarımızın adaletinin olmayışından kaynaklanıyor. Her şey var. Bir tek Osmanlı yok..Osmanlı’dan sonra Kudüs kendisine gelemedi,..Ortadoğu kendisine gelemedi.. Dünya kendine gelemedi.Atalarımız dünyayı adaleti ile yönetti..Hamasi bir söylem değil.Gerçekler bunlar..400-500 yıl bu topraklarda barış hüküm sürdü..KAN DÖKÜLMEDİ..Adaletsiz bir durum ortaya çıkmadı..Herkes memnundu..Dünya memnundu.Atalarımızdan sonra her şey bozuldu..Barış ortadan kalktı..Egemen ülkeler bu topraklara kalkınması değil, sömürülmesi ve ekonomik baskı yapılması gereken yerler olarak gördüler. Ortaya çıkan tabloyu da görüyorsunuz..

“ABD NE SÖYLEDİ NE YAPTI?”

(DEVAMI 6’DA..)

“1990’lı yılların başını hatırlayın. ABD’nin Irak’a müdahalesinin amacı neydi?..Barış getirmek, huzur getirmek. Demokrasiyi Irak’a getirmekti.25 yıl geçti..Arkaya baktığımızda, yakılan-yıkılan yerler..Binlerce ölüm..Binlerce yıllık tarih tarumar olmuş durumda kaldı.Hangi amaçlar geldiler.Neler söylediler. Sonra hangi noktaya geldiler..Bunların karşılaştırılması gerekli.Irak sadece bir örnek. Bütün Ortadoğu  ülkeler ve bizleri de etkileyen Suriye’nini Libya’nın durumu..Ama batı medeniyetinin amacı bugün bellil..Bugün dünyayı yönetenler huzur getiremiyorlar..Barış getiremiyorlar..Çünkü adaletli davranmıyorlar..Bu böyle kesinlikle gitmez.. Kudüs’te yaşananlar ortada..Kararı alanlar aynı medeniyet, aynı kanlı güçler..”dedi..

“MAŞA VE TEZGAH ÖRGÜT DEAŞ”

“Bir terör örgütü ortaya çıktı. Koalisyon güçleri ve ABD;  DEAŞ terör örgütü ile  mücadele adı altında bir çok şey söylendi..Amaçlarının DEAŞ ile mücadele etmek olduğunu söylediler. DEAŞ’la mücadele sona erdi.Ama DEAŞ ile mücadele etmek için gelenler bölgeyi adeta ateş çemberi içine aldı.Buraları terk etmeleri gerekti. Kalmaya devam ediyorlar..DEAŞ’ın da bir maşa örgüt olduğunu bugün de net bir şekilde gördük. Bütün gerçekler ortaya saçıldı. Örgüt, koalisyon güçleri ve ABD koruması altında bölgeden çoluk-çocuk çıkarıldı..Bunu dünya duyurdu..Hepsi bir tezgah. Belli bir tezgah için kurulan örgütler bunlar..”dedi..

“GERÇEK MÜCADELEYİ TC’İ VERİYOR”

“Gerçek mücadeleyi T.C.’i veriyor..Bakın nereye gidiyorlar? Erbab’a sızıyorlar..Peki burada kim var..Buraya huzuru, barışı getiren Türk Silahlı Kuvvetleri var..Hedef belli. Yine Türkiye..Ama sonuç alamadılar..Bundan sonra da alamayacaklar..Kim ne karar verirse versin..Hesapları üzerinde hesapları var.Kim ne yaparsa yapsınlar..Sonunda Allah’ın hesabı gerçekleşecektir…Saldırı her yönden geliyor..Ekonomide, savaş meydanında, ticarette saldır geliyor..Bugüne kadar bu saldırılara kaşı koymayı başardık..Bundan sonrada başaracağız..Kimsenin hiç kuşkusu olmasın..”dedi..

“BU MİLLETE KİMSE DİZ ÇÖKTÜREMEZ”

Bakın 15 Temmuz hain darbe girişiminde de ciddi ekonomik göstergelerde  sıkıntılar ile karşı karşıyaydık. Ekonomik dengeleri tutması, para piyasasına hakim olması hemen hemen imkansızdı. Meydanlardaki yangınları söndürmeye çalışıyorduk..Ama bu millet bir günde 2.5 milyar dolar, 10 içinde Türk Lirasını korumak için bu millet 12 milyar dolar bozdurdu..Dünyanın hiç bir yerinde böyle bir millet yoktur …Onun için diyoruz..Bu millete kimde diz çöktüremez..Artık biz eski Türkiye, hasta adam değiliz. Herkes hesabını buna göre yapsın, yapmayanlar da kaybetmeye mahkumdurlar. Türkiye, kendi ayakları üzerinde durabilen, mazlum devletlere de her türlü desteği veren bir devlettir, vermeye de devam edecektir. Veren el, alan elden üstündür.”dedi..

“3 KANLI ÖRGÜT T.C’NİN ÜZERİNE SALINDI”

“Üç kanlı terör örgütü Türkiye’nin üzerine salındı ..Dünyanın üç kanlı terör örgütünün aynı anda Türkiye’nin üzerine salındı.. PKK ile PYD terör örgütü ve FETÖ terör örgütünü Türkiye’nin üzerine saldılar. Hepsiyle aynı anda mücadele ediyoruz. Zannettiler ki Türkiye bu kadar saldırıyla baş edemez ve diz çökmek zorunda kalır. Ancak onların beklediği olmadı. Hem onlarla mücadeleyi yürüttük, hem de ekonomik büyümeyi sürdürdük ve 3,5 kat büyüdük. Bu gün itibariyle ihtiyacımız olan savunma ürünlerinin yüzde 65’inden fazlasını üretiyoruz. Gittiğimiz bir çok ülkede yetkililerin, geliştirdiğimiz silahlı İHA’nın satışı için o kadar ısrarlı talepler oldu ki. Bununla gurur duyuyoruz.” şeklinde konuştu.

“TRUMP HATA YAPTI”

“Kudüs ile ilgili Trump’un aldığı karar büyük bir hatadır. Kudüs ile ilgili Trump’un aldığı karar büyük bir hatadır. Bunu kendisi de çok kısa süre içerisinde görecek. Çok büyük bir hatadır. İsrail devleti, işgalci, zulmeden devlet özelliğini artırarak devam ettiriyor. Atalarımız ne güzel söylemiş, Zulüm ile abad olunmaz.’Zulüm üzerine medeniyet tesis edilemez. Er veya geç zalimler hak ettikleri sonla karşı karşıya kalırlar. Şimdi İsrail devleti bu işgal, zulüm, kan ve gözyaşı üzerine o topraklarda özgür ve bağımsız yaşayabileceğini mi düşünüyor? Böyle bir şey olabilir mi? Açın tarihe bakın, bunun sayısız örnekleri var. Barış, adalet, hakkaniyet olmadan medeniyet olmaz. Bugün belki bir takım güçlü araçlara sahipsin olanlarla zulüm ediyorsun işgal ediyor, yakıp yıkıyor, katliam yapıyorsun ama bunun üzerine hiç bir şekilde gelecekle ilgili hayaller kurulamaz. Bu İsrail için de geçerli. O nedenle İsrail hiç bir zaman bu katliam ve zulümler üzerine orada kalıcı bir şekilde medeniyet inşa edemez. Bu karar ile bölge ve dünya daha belirsiz bir sürece sokulmuştur. Bu karar hem bölgemizde hem de dünyada çatışmaları daha da körükleyecek, kan ve göz yaşını artıracaktır. Başka hiç bir işe yaramayacaktır. Onun için başta Trump olmak üzere herkesin bu gerçeği görüp biran önce bu yanlıştan dönmeleri gerekiyor. Adaletli, dengeli, makul, tarihi gerçeklerle örtüşen bir çözümün hayata geçirilmesi gerekiyor. Trump’un bu kararı aslında işgale onay vermek anlamına gelir. Bu güne kadar İsrail’in yaptığı katliamlara, işgallere, zulme onay vermek anlamına gelir. Siz eğer zalimi ve katili cesaretlendirirseniz orada barış ve huzur olmaz. Özellikle radikal güç ve örgütlerin ortaya çıkması için de son derece uygun zemin oluşturur. Temennimiz bu yanlıştan bir an evvel dönülmesidir.”diye konuştu..

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?