Canikli ve Öğütgen tarihe geçebilir mi?

Canikli ve Öğütgen tarihe geçebilir mi?

TBMM, yeni iller kurulması için hazırlık yaparken,Şebinkarahisar için sadece CHPli Bektaşoğlu’nun hamle yapması ve bu tarihi süreçte diğer siyasetçilerin olayın ciddiyetini hala kavrayamaması üzüyor..Merkez ile bağlantısı yok denecek kadar az olan Şebinkarahisar ve yöresindeki Kelkit havzası bir il kurulmadan kalkınabilir mi?.Bu yöre artık devlet hizmetlerini adil ve hızlı alma hakkına sahiptir…

Yorum-Haber:Zeki Al

* Şebinkarahisarlı çok sayıda  Ak Partili Bakan, Milletvekilleri, Brokrat, Siyasetçi, STK yönetimleri, Vakıf yönetimleri, Akademisyenler, Belediye Başkanları, Ak Parti İlçe Başkanları dururken, CHP Giresun Milletvekili Bülent Yener Bektaşoğlu’nun konuyu yüce meclise taşıması da il halkı tarafından memnuniyetle karşılandı..

*40 yıldır Şebinkarahisar seçmeninden oy isteyenler, isteğine kavuştu..Yüce meclise uçtu..Seçmenin isteği olan ve verilen il olma sözü bir türlü seçmenin istediği gibi olamadı..Hep verilen sözde kaldı..

Adını Mustafa Kemal Atatürk’ün verdiği Şebinkarahisar, 1923 yılında il olup, 1933 yılında Giresun’a bağlandı. İlçe halkı;   83 yıldır Şebinkarahisar’ın il olmasının yolunu gözlüyor..

İçlerinde, zamanın liderlerinden Süleyman Demirel, Ecevit, Mesut   Yılmaz ve yöreden siyaset adına oy talep eden tüm vekil adayları,   Şebinkarahisar’a il olma sözü verdikleri halde, bu güzide ilçenin il olmasını başaramadılar..

Hatta işi daha da ileri götürerek, Şebinkarahisar il plakası takarak, törenler bile düzenlediler..

Hatta; damat rahmetli Ecevit’in Başbakan olduğu ve eşi Rahşan hanım en şaşalı döneminde Şebinkarahisar il olamadı..

Şebinkarahisar’ın en şanslı olduğu 2000 yılında Ecevit, Bahçeli, M.Yılmaz Koalisyonu Hükümeti’nde ilçe 50 bin nüfusa ulaştı..Bu dönemde ilçenin il olması için yapılan tüm girişimler sonuçsuz kaldı..

Umutlar tükenince, Ak Parti döneminde 29 bin nüfus ilçe dışına çıktı..

Bugün toplam 21 bin nüfusa sahip ilçede, merkez nüfusu 11 bini gösteriyor..Kışın bu sayı daha da azalıyor..

Şebinkarahisar seçmeninden oy isteyenler yine ilçenin il  olma sözünü her defasında verdiler..Siyasiler istedikleri oyu alıp meclise girdiler..Ancak Şebinkarahisar insanı ilçelerinin il olmasını göremediler..

Yıl 2016; gelinen noktada CHP’li Milletvekili Bektaşoğlu, ilçe halkının bitmeyen bu isteğine umut verme yerine, Giresunlu olarak ağabeyliğini gösterip, 53 Milletvekilinin imzasıyla konuyu Yüce Meclise taşıdı..Bektaşoğlu konuyu meclise taşımakla kalmadı, geçmiş süreci değerlendirdi.  Günümüzdeki Şebinkarahisarlı siyasileri de Şebinkarahisar il olması için desteğe çağırdı..

Yöre evladı ve her seçim döneminde Şebinkarahisar’a il olma sözü veren Devlet Bakanı Başbakan Yardımcısı Sn. Nurettin Canikli başta olmak üzere, yine Şebinkarahisarlı Sağlık Bakanı Yardımcısı Ahmet Baha Öğütgen, Şebinkarahisarlı Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ile Şebinkarahisarlı bürokrat, STK başkan ve yönetimleri, 2 dönem İstanbul’da Ak Parti Milletvekili olan Şebinkarahisarlı Ünal Kaçır, yine İstanbul ilçelerinde Ak Parti ilçe   Başkanlığı yapan Şebinkarahisarlı bürokratların da bu taşın altına elini sokması gerekiyor….

İlçenizin il olmasını istiyorsanız, hem Sn.Bektaşoğlu’nun çağrısına, hem   Şebinkarahisar insanının isteğine destek olma zamanıdır..Gösterin kendinizi, bu hayırlı işi sonlandırın..Kelkit vadi halkı bu desteği görmek istiyor..

Giresun Gündem Gazetesi olarak bize göre; Türkiye’de ilçelerden yeni iller yapılacaksa, il’liği elinden alına Şebinkarahisar’ın en başta hakkı olan ilçedir..

Ancak; 1-Şebinkarahisar il olsun mu? Olmasın mı?..2-Şebinkarahisarlı ve Kelkit Vadisi’nin diğer ilçe ile yöre siyasileri, Şebinkarahisar’ın il olmasını ne kadar istiyor? 3-Olursa Şebinkarahisar nasıl il olur?…Bu sorularında cevabını bulması lazım..

Ya da Şebinkarahisar’ın il olma umudu yoksa, siyasilerin seçmenlere hayal üretme ve  umut verme alışkanlığını da  sonlandırması gerekiyor..!

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?