Canikli’den, Ekonomiyle İlgili Açıklamalar

Canikli’den, Ekonomiyle İlgili Açıklamalar

* 460 bin KOBİ’ye faizsiz, 3 yıl vadeli ve 1 yılı ödemesiz kredi vereceğiz. Toplam miktar 10.8 milyar TL. Bu Cumhuriyet tarihinde bir ilk.

* Mali disiplinde hiçbir sıkıntı yok. Mali disiplin, taviz veremeyeceğimiz, kırmızı çizgimiz.

* Reel sektörün her zaman yanındayız, onlara her türlü desteği sağlıyoruz. Hayat emaresi olan bütün firmalar kurtarılacak, her tedbiri aldık.

* Kredi derecelendirme kuruluşlarının kararları siyasi projelerin parçasıdır. Bu kararların rasyonel olmadıklarını çok net söyleyebiliriz.

* Şubat ayı ekonomi güven endeksinde çok ciddi bir artış oldu. Ekonomide canlanma başladı ve bu, ivmelenerek devam edecek.

* Foreks’te %88’e kadar “kasa” kazanıyordu. Küçük yatırımcının tamamı kaybediyordu. Buna kayıtsız kalamazdık, önledik. Foreks düzenlemesiyle, insanlarımızın yaklaşık 3.5 milyar dolar kaybetmesi engellenmiştir. Foreks düzenlemesinde geri adım atılmayacaktır.

Başbakan Yardımcısı ve Giresun Milletvekili Nurettin
Canikli, Bloomberg HT televizyonu canlı yayınında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu ve soruları yanıtladı.

Canikli, “Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği” ödemeleri kapsamında 460 bin KOBİ’ye kredi vereceklerini, bunun miktarının 20 bin lira ile 50 bin lira arasında değişeceğini söyledi. Burada müracaat edip de şartları taşıyanlarının tamamına kredi imkanı tanıdıklarını vurgulayan Canikli, söz konusu kredilerin toplam tutarının 10,8 milyar lira olacağını bildirdi.

 

Canikli, düzenlemenin önemine dikkati çekerek, “Cumhuriyet tarihinde KOBİ’lere yönelik bu kadar büyük hacimli, faizsiz bir kredi mekanizması hayata geçirilmedi.” dedi. Burada mikro ölçekli KOBİ’lere öncelik verdiklerini anlatan Canikli, “Yıllık cirosu 1-250 bin lira arasında olan şartları taşıyan 323 bin KOBİ’miz var. Bunların tamamına bu imkanı tanıyoruz.” diye konuştu.

 

Orta ve büyük ölçekli KOBİ’lere de gerekli kaynak imkanlarını oluşturduklarını hatırlatan Canikli, bu düzenlemelerin kaynaklarının da hazır olduğuna işaret etti. Canikli, düzenlemelerin ekonomideki talebi arttıracağını ve piyasaya moral vereceğini kaydetti.

 

Reel sektörün her zaman yanında olduklarını vurgulayan Canikli, “Nefes alan, hayat emaresi olan bütün firmalar kurtarılacak.” ifadesini kullandı.

 

Canikli, KOBİ’lerin ekonomideki önemine dikkati çekerek, “KOBİ’ler esneklikleri sayesinde her türlü ortamda yeşerebiliyorlar. Onların esneklik ve dinamizmi de ekonomimizin dinamizmi anlamına geliyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Canikli, kredi derecelendirme kuruluşlarının Türk bankacılık sistemine yönelik kararlarına ilişkin soru üzerine de bu kararların izah edilemez olduğunu söyledi. Türk bankacılık sisteminin 2008 krizinden bugüne kadar tahribata uğramadan geldiğini belirten Canikli, bu dönemde bankalara destek amacıyla kamu kaynağı aktarılmadığına işaret etti.

 

Canikli, Türk bankacılık sisteminin reel stres testlerinden başarıyla geçtiğini, bu kararların objektif olmadığını dile getirdi.

 

Bu kararın, AB Komisyonunun Türk bankacılık sektörünün düzenleyici ve denetleyici içeriğinin AB ile uyumlu olduğunu duyurduğu günde alındığını kaydeden Canikli, “Kredi derecelendirme kuruluşlarının son 4-5 aylık dönem içerisinde Türkiye’nin ülke notu yada diğer reel kuruluşlar, bankalarla ilgili verdikleri kararların hiçbirinin rasyonel olmadığını söyleyebiliyoruz. Siyasi bir projenin parçası, bunlar da bu alanda yürüdüler ama başaramadılar. Bu çok önemli. Geldiğimiz noktada derecelendirme kuruluşları artık Türkiye’ye yönelik bütün mermilerini tükettiler. Artık atışları kalmadı. En kötüsünü söylediler ama inandırıcılıkları kalmadı. Fitch’in ülke notunu indirmesinin ardından çok yüksek seviyede dolar fiyatı bekliyorlardı. O tarihten bugüne kadar da Türk lirası yaklaşık yüzde 8 değer kazandı. Bu piyasaların derecelendirme kuruluşlarının kredibilitesinin olmadığı yönündeki haykırışıdır.” ifadesini kullandı.

 

Canikli, 2 milyon 100 bin kişiye yeni istihdamı garanti eden bir paketi hayata geçirdiklerini anımsatarak, “Daha 10 gün oldu ama ortaya çıkan ilave istihdam 120 bini geçti. Yıl sonuna kadar 2 milyon 100 bini sağlayacağız.” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?