Canikli’den, Kardeşlik Vurgusu

Canikli’den, Kardeşlik Vurgusu

Giresun’daki miting büyük ilgi gördü.

Türkiye’nin 81 Vilayetinde olduğu gibi Giresun Atatürk Meydanı da Pazar günü düzenlenen “Demokrasi ve Şehitler Mitingi”nde binlerce kişiyi bir araya getirdi.

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, “Giresun’da hemşerilerimiz ile “Milli İrade” nöbetimizi taçlandırdık. Bir kez daha gördük, bu milletin 79 milyon kahramanı var değerli kardeşlerim. Türk milleti bu işte. Onun için bu millete diz çöktüremezsiniz. Bu milletin topraklarına giremezsiniz. Bu milletin özgürlüğünü, bağımsızlığını, hür yaşama iradesini elinden alamazsınız. Daha kaç defa göstereceğiz ey dünya? Bunu kaç defa göstereceğiz”

GİRESUN, TARİHE EV SAHİPLİĞİ YAPTI, “MİLLET;  TEK YÜREK VE TEK BİLEK OLDU”

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) mensubu hainlerce 15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilen darbe teşebbüsü sırasında Demokrasi Şehidi olan sivil, asker ve polislerimizi anmak ve demokrasiye sahip çıkan milletle birlikte olmak için 81 ilde eş zamanlı olarak 7 Ağustos 2016 Pazar günü saat 17.00’de “Demokrasi ve Şehitler Mitingi”  düzenlendi.

İlimizde de Atatürk Meydanında toplanan binlerce kişi ellerinde Türk Bayrakları ile 7 den 77 ye demokrasi ve milli iradeye sahip çıkarak şehitlerimiz için dua etti.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan “Demokrasi ve Şehitler Mitingi” Kur’an-ı Kerim tilaveti ve duaların okunmasıyla devam etti.

VALİ KARAHAN : “GİRESUN’UN BÜTÜNÜNE HÂKİM OLDUK”

Tören alanında bulunan il protokolü ve siyasi parti il başkanlarının yaptığı konuşmalarla devam eden şölen havasındaki mitingde bir konuşma yapan Vali Karahan “Darbe girişiminin 24 üncü gününde Giresun hala dimdik ayakta. İlk günkü gibi, heyecanı ile coşkusuyla, milli iradenin emrinde, milli iradenin safında. Daha ilk günden, ilk andan itibaren Giresun hiçbir tereddüt göstermeden Sayın Cumhurbaşkanımız, Başkomutanımızın emriyle sokakları doldurdu. Bizde Devletin temsilcisi, Cumhurbaşkanımızın temsilcisi olarak, hiçbir an tereddüt göstermeden, gerek Alay Komutanım, gerek Emniyet Müdürümle ilk anda vaziyet ettik duruma ve Giresunlu hemşehrilerimizin desteği ile Giresun’un bütününe hâkim olduk. Allah’ın izni ile hiçbir çatlak ses çıkmadı ilimizden. Bu bizim için, bir idareci için, bir yönetici için en gurur duyulacak bir şeydir. Hepinize teşekkür ediyorum. O andan bu ana kadar, Giresun nöbetini biran olsun aksatmadı. Milli iradenin tek sahibinin millet olduğunu, milletin kimi isterse onu başına getireceğini, kimi isterse yerlere sereceğini, milli iradenin ancak buna muktedir olduğunu bütün âleme gösterdi. Ve paralel yapılanmalarla, arkadan dolanmalarla, nifakla, hıyanetle, milletin iradesini çaldırmaya Giresun müsaade etmedi, 81 vilayetimiz müsaade etmedi. Türkiye buna müsaade etmedi. Allah’ın izniyle bundan sonrada müsaade etmeyecek, bunu yedi düvel böyle bilsin” dedi.

“TARİH AFFETSE BİZ AFFETMEYECEĞİZ”

Milletin, demokrasiye ve milli iradeye karşı yapılan saldırıya, canlarıyla, mallarıyla karşı koyduğuna dikkat çeken Vali Karahan, konuşmasını  “İşte biz 79 milyon millet evladı, dimdik ayaktayız. Milletimizin, kimsenin toprağında, kimsenin malında mülkünde gözü yok. Biz sadece atalarımızdan yadigâr kalmış bu topraklarda bağımsız, hür yaşamak istiyoruz o kadar. Ve bundan asla taviz vermeyiz. Ölürüz ama biz esarete gelmeyiz. Bunu zaten beş bin yıllık tarihimiz her zaman gösterdi. En sonda bunu 15 Temmuz da bütün dünyaya, bütün cihana gösterdik. Ancak bizim ağırımıza giden, ancak bizim zorumuza giden şudur ki; bizim en şerefli kurumumuz, ordumuzun üniformasını taşıyan şerefsiz hainler, onların arasına sızmış yılan tohumları, bu milletin evladına kurşun sıktı. Bu milletin bayrak taşıyan evladına nişan alarak ateş ettiler. Biz bunu affetmeyeceğiz. Tarih affetse biz affetmeyeceğiz. Bunu böyle bilsinler. Ne bu dünyada affedeceğiz bu hainliği nede ahirette. Bunu bütün dünyaya ilan ediyoruz. Biz böyle hainlik görmedik. Onun için bu hainleri kim destekliyorsa, onun için bu hainlere kim sahip çıkıyorsa, onun için kim bu hainlere kucak açıyorsa bizim düşmanımızdır. Dünyada da düşmanımızdır, ahirette de düşmanımızdır. Milletimizle gurur duyuyoruz. Milletimizin emrindeyiz. Milli iradenin emrindeyiz. Saflarımızı sıklaştırdık Allah’ın izniyle. Kimse bizi yıkamaz. Bu Türk Milletinin 21 inci yüzyılın başında dünyaya manifestosudur, ilanıdır. Allah yar ve yardımcımız olsun. Allah bizimledir” diyerek tamamladı.

BAŞBAKAN YARDIMCISI CANİKLİ : “BU MİLLETE DİZ ÇÖKTÜREMEZSİNİZ”

Ordu 15 Temmuz Şehitler Meydanındaki mitinge katıldıktan sonra Atatürk Meydanında düzenlenen mitinge katılan Başbakan Yardımcımız Sayın Nurettin Canikli’de yaptığı konuşmasında yaşanan olayları ve gelinen sürece değerlendirerek “Pensilvanya’da ki gibi baş hain olsun, isterse onu kullanan, maşa gibi kullanan üst akıl olsun. Kim olursa olsun, saldırı nereden gelirse gelsin, ben bu milleti, bu ülkeyi, bu toprakları, bağımsızlığımızı korurum dedi millet. Ve meydanlara indi. Ama öyle bir indi ki değerli hemşehrilerim, bütün dünya şokta. Nasıl olur da bu millet, böyle hain bir saldırıya, bu şekilde karşı koyabilir? Hala anlamaya çalışıyorlar. Hala kafa yoruyorlar. Akılları almıyor.

İşte bu milletin farkı bu. İşte bir kez daha görün. Yenikapı Meydanından görün, Giresun da bu meydanda görün. Bu milletin özelliği bu. Hep söyleriz, konuşuruz. Tarih kitapları da yazar ama zamanla unutuluyor. Çanakkale Destanını çabuk unuttular. Bu millet 15 Temmuz da bir kez daha hatırlattı. Sanıyorum bunu yüzyıllar boyunca unutamazlar bir daha.

Bu milletin her ferdi, dış görünüşüne bakılmadan, yaşayışına bakmadan, kim olursa olsun, nasıl yaşarsa yaşasın, ne düşünürse düşünsün, siyasi düşüncesi ne olursa olsun, bu milletin her ferdi, zamanı geldiğinde, görev başa düştüğünde, bu milletin birlik ve bütünlüğü tehlikeye girdiğinde, hepsi birden kahraman, hepsi birer kahraman. Bir kez daha gördük, bu milletin 79 milyon kahramanı var.

Türk Milleti bu işte! Onun için bu millete diz çöktüremezsiniz. Bu milletin topraklarına giremezsiniz. Bu milletin özgürlüğünü, bağımsızlığını, hür yaşama iradesini elinden alamazsınız. Daha kaç defa göstereceğiz bunu size ey dünya, tarihimiz bunlarla dolu açın okuyun, okumuyorsanız açın 15 Temmuz olaylarının görüntülerini izleyin” diyerek Türk Milletinin ve ülkemizin birlik ve beraberliğini kimsenin bozamayacağını söyledi.

 “İNLERİNDEYİZ ŞU ANDA”

Canikli konuşmasının devamında “Bu millete yönelik bir ahlaksız saldırısı var ise, birisinin böyle bir düşüncesi var ise, bunu unutmasın. Bu milletin her karış toprağı çok bedeller ödenerek bugüne getirildi. Bu toprakların bedeli ödendi. Bedeli şehit kanlarıyla ödendi. Bırakın bizimle uğraşmayı, düşün yakamızdan. Kimi kullanırsanız kullanın başarılı olamayacaksınız. Hainlerin hepsi de hesabını verecek. Vermeye başladılar ve verecek. Onları inlerinden çıkaracağız. Kazıyıp çıkaracağız. Çıkarmaya başladık. Cumhurbaşkanımız, Başkomutanımız ‘inlerine gireceğiz’ dediği zaman bazıları güldü buna. Ne oldu şimdi? İnlerine giriyoruz. İnlerindeyiz şu anda. Pensilvanya’da ki baş hain, oda gelecek buraya. Onun hesabını verecek. Bu topraklara, bu millete yaptıklarının hesabını verecek” dedikten sonra bundan sonraki süreçte bu hainlerle nasıl mücadele edileceğini, nelere dikkat edileceğini anlattı.” ifadelerini kullandı.

DEMOKRASİ NÖBETLERİ ÇARŞAMBA GÜNÜNE KADAR UZATILDI…

Atatürk Meydanında ki mitingde yapılan konuşmaların ardından, miting alanında toplanan binlerce kişi dev ekranlardan İstanbul Yenikapı da düzenlenen “Demokrasi ve Şehitler Mitingi”nde konuşun Sayın Cumhurbaşkanımız, TBMM Başkanımız, Başbakanımız Genel Kurmay Başkanımız ve Siyasi Parti Liderlerinin yaptığı konuşmaları alkışlar ve sloganlar eşliğinde dinledi.

Başbakan Yardımcımız Nurettin Canikli, Yenikapı Meydanında ki konuşmaların ardından tekrar mikrofonu alarak “Biz burada konuşurken biraz önce Cumhurbaşkanımız, bir açıklama yaptı ve bize bir hedef verdi. Nöbetlerin Çarşamba günü biteceğini söyledi. Dolayısıyla nöbet bitmedi. Zaten sizlerde bitirmek istemiyordunuz. Dolayısıyla Çarşamba gününe kadar, Çarşamba günü de dâhil, nöbetlere devam. Eğer Çarşamba günü Başkomutanımızdan, Cumhurbaşkanımızdan başka bir talimat gelmezse, Çarşamba günü tamamlıyoruz inşallah. Şuan itibariyle nöbetlere devam. Kardeşliğe ve dayanışmaya devam. Birlikteliğe devam” diyerek 15 Temmuz tarihinden itibaren kesintisiz olarak devam etmekte olan ve bugün düzenlenen mitingle sona ermesi beklenilen “Demokrasi Nöbeti”nin 10 Ağustos Çarşamba gecesi de dahil olmak üzere uzatıldığını söyledi.

Binlerce vatandaşın ellerinde Türk Bayrakları ile büyük bir coşku ile katıldığı, Atatürk Meydanında düzenlenen mitinge; Başbakan Yardımcısı Nuretin Canikli, Vali Hasan Karahan, Giresun Milletvekilleri Cemal Öztürk ve Av.Sabri Öztürk, önceki dönem Giresun Milletvekilleri Ali Temür, Adem Tatlı ve Mehmet Geldi, Belediye Başkanı Kerim Aksu, Cumhuriyet Başsavcısı Ozan Kaya, Adalet Komisyonu Başkanı Mehmet Demir, Giresun Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Cevdet Coşkun, Vali Yardımcıları Yüksel Çelik, Barış Demirtaş ve Cahit Karatepe, Vali Yardımcısı Vekili Murat Çağrı Erdinç, Kaymakamlar, İl Jandarma Komutanı Ali İhsan Ersoy, İl Emniyet Müdürü Uğur Öztürk, Belediye Başkanları, Ak Parti İl Başkanı Hasan Ali Tütüncü, CHP İl Başkanı Necati Tığlı, MHP İl Başkanı Müjdat Öz ve TBMM de grubu bulunmayan diğer siyasi partilerin il başkanları ile diğer protokol üyeleri katıldı.

GİRESUN TARİHE EV

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?