Canikli’den Üreticiye Destek Sözü

Canikli’den Üreticiye Destek Sözü

Görele ve Espiye’de okul ve hastane açılışı yapan Canikli,16 Nisan için destek istedi.

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli,Giresun’a hizmet için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.Görele’de  Okul ve Gençlik Merkezi , Espiye’de ise  Devlet hastanesi açılışı yapan Canikli, Giresun halkının kendisine gösterdiği ilgiye teşekkür etti.

Canikli, “Giresun bize her zaman destek verdi. Bu hizmetleri yerine getirmek için önemli. 16 Nisan’da sandık yeniden kuruluyor. Sizlere hizmet etme imkanı verildi. Milletin sesini dinliyoruz. Ona göre hareket ettik. Eksikliğimiz vardır. Hızımıza yetişilmiyor.”dedi

Canikli,15 yılda fındık fiyatlarında önemli artış olduğunu ifade ederek”2002 yılında fındık 90 centti. Vatandaş bahçeye girmek istemiyordu.

O tarihten bu yana fiyat hep arttı. Hep destekledik. Rekolte yüksek oldu yine mağdur etmedik. Şuan 3 dolar. Hedefimiz fiyatı her zaman yüksek tutmak. Üreticinin eline daha fazla yükseltmek. Biz her şeyin farkındayız. Fiyat üreticiyi rahatsız duruma gelirse her şeyi yapacağız. Buna müdahale alımı da dahil. Üreticiyi ezdirmedik.  Ezdirmeyeceğiz. Rahat olun. Bu mücadeleyi sürdüreceğiz. Kimse oyun peşinde olmasın.”dedi

Başbakan Yardımcısı ve AKP Giresun Milletvekili Nurettin Canikli, serbest piyasada düşen fındık fiyatlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, 2002 yılında fındık 90 centti. Vatandaş bahçeye girmek istemiyordu.

O tarihten bu yana fiyat hep arttı. Hep destekledik. Rekolte yüksek oldu yine mağdur etmedik. Şuan 3 dolar. Hedefimiz fiyatı her zaman yüksek tutmak. Üreticinin eline daha fazla yükseltmek. Biz her şeyin farkındayız. Fiyat üreticiyi rahatsız duruma gelirse her şeyi yapacağız. Buna müdahale alımı da dâhil. Üreticiyi ezdirmedik.  Ezdirmeyeceğiz. Rahat olun. Bu mücadeleyi sürdüreceğiz. Kimse oyun peşinde olmasın” dedi.

Canikli, şöyle konuştu: “Bu konuda ki tavrımız, yaklaşımlarımız ve politikamız çok net. Bu 15 yıldan beri böyle. Fındık fiyatı ile ilgili bir defa manipülasyonların ve dışarıdan müdahalelerle fındığın fiyatının aşağı çekilmesine hiçbir zaman müsaade etmedik, bundan sonrada kesinlikle müsaade etmeyeceğiz. Bir kez daha buradan söylüyorum. Bunu herkesin bilmesi gerekiyor. 2002 yılı öncesinde buna benzer maalesef yöntemler ve spekülasyonlar kullanılmış ve belli ölçülerde sonuç alınmış. Gerçekten fındık fiyatları 2002 öncesinde yerlerde sürünüyordu. Özellikle ithalatçıların desteklediği içerideki maalesef bazı oyuncuların bu faaliyetlerine alet olarak fındığın fiyatını aşağı çekme yönünde bir takım piyasa şartlarını bozucu ve aykırı bir şekilde faaliyetler içinde olduklarını biliyorduk. Biz buna 15 yıldan beri hiç müsaade etmedik. Yaptıkları anda da gerekli tedbirleri aldık.”

Canikli, bu noktada en uç alınacak tedbirin doğrudan alım yöntemi olduğunu dile getirerek, “Bunun daha ötesi yok. Arz fazlası özellikle böyle bir durum söz konusu olduğunda, arz fazlasının doğrudan alınarak orada fiyatın regüle edilmesi ve aşağı gelmesinin engellemesi. Bu son derece önemli. Bu güne kadar biz bu yöntemi defalarca kullandık. Hem de en büyük boyutlarda kullandık. 2007-2008 yıllarında hakikaten yılda bir buçuk milyar liralık fındık aldık piyası regüle etmek için. Dolayısıyla takip ediyoruz. İzliyoruz. Bu konuda kararlılığımızı da ifade ediyoruz. Özellikle spekülasyonlar yapmak isteyenler varsa onlara yönelik olarakta devletimizin ve hükümetimizin kararlılığını her fırsatta ifade ediyoruz.” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?