CENAZE NAMAZI

CENAZE NAMAZI

Güneşli bir ikindi vakti.Akşama  bir saatte yakın bir vakit kalmış.Bir arkadaşla Giresun Şeyh Keramettin Camisinin avlusunda bulunan musluklardan abdest alıyoruz.İkindiyi kılacağız.Ben abdesti bitirdim.Arkadaşı bekliyorum.O da ağız ve burnuna su veriyor.

-Bak arkadaş.Bu ağız ve burun vücudun iç organları.Buralara su verip yıkamak abdestin farzları içinde geçmiyor dedim.(Sünnet)

Bana döndü.

-Hocam bir sorum olacak.Biliyorsan cevapla.

-Abdestini bitir.Ondan sonra sorunu dinlerim.

Abdestini aldı.Camiye giderken ayak üstü.

-Hocam bir kaç ay önce İstanbul’daydım.Bir yakınımın cenaze namazına katıldım.Orada bulunan biri ile konuşurken   mevzu cenaze namazına geldi.Sakallı ve genç olan bu adam bana “Cenaze namazı abdestsiz olarak da kılınabilir” dedi.Ben dini bilgim yok dedim. Yalnız ona tahsilini sordum.Bana:”İlahiyat Fakültesi mezunuyum “dedi.

Hatta  Yaşar Nuri Öztürk hocanın da öğrencisi olduğunu söyledi.

-Dostum şu an namaza gidiyoruz.İkindi namazını kılalım.Birlikte bir Kuran-ı Kerim alıp “Maide”suresine bakalım.

Birlikte bir kitapçı dükkanına girdik.Raflarından bir Kuran-ı Kerim meali aldık.Maide Suresi 6. ayeti açtık.Birlikte okuduk. Maide suresi 6. Ayet: “Ey iman edenler.Namaza kalkacağınız vakit yüzlerinizi ve dirseklere kadar ellerinizi, ve başlarınıza mesh edip;her iki topuklara kadar ayaklarınızı yıkayınız….”(Devamı var.)

-Bak sayın dostum buradaki “Namaza kalkacağınız vakit” derken namaz isminden bahsedilmiş mi, yoksa hangi namaz olursa olsun mu demek istenmiş.Yani vakit namazları,cuma namazı,bayram namazı,kuşluk namazı,teveccüh namazı, evvabin namazı ,cenaze namazı…gibi tüm namazlar bu ifadeye tabii mi ? Sen kul olarak ona karar vereceksin.

-Bence tüm namazları kapsıyor.

-O vakit cenaze namazı kılacağınız zaman,veya hangi namaz olursa olsun; namaz kılacağın vakit muhakkak abdest alacaksın veya abdestli olacaksın.Şimdi şüphen kaldı mı?

-Hayır.

-Gelelim Yaşar Nuri Hocaya .Ben bu şekilde bir ifadesine rastlamadım.Ancak hocada çok satan bir adet Kuran-ı Kerim meali yazdı.O da,Maide Suresi 6.  ayetini bu şekilde yorumladı.Hoca bile bile talebelerini yanlış yönlendirmez.

Cenaze namazları “farz-ı kifayedir” .Yani  bir  kısım Müslüman kılmışsa diğerlerinin üzerinden sorumluluğu kalkar.Adamın abdesti yoksa kenara çekilip namazın sonunu beklesin. Namaz kılma işini abdestlilere bıraksın.

Bu konu başta Diyanetin ve müftülüklerin işi.Halkımızı dosdoğru aydınlatsın.İmamlar siyasetle uğraşmayı bırakıp;her cuma günü okunan hutbelerde bu gibi konulara da yer versinler.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?