Çetinkaya’dan Sert Tepki

Çetinkaya’dan Sert Tepki

Çetinkaya;  “Aynı işi yapan iki öğretmenden “kariyer unvanı” almış olana farklı ücret ödenmesi 10 yıldır devam etmektedir” dedi.

Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Arif ÇETİNKAYA, eğitim çalışanlarının sorunlarının büyüdüğünü söyledi

Çetinkaya, ”Eğitim çalışanlarının sorunları kangren hale gelmiştir. Buna rağmen bu sorunların çözümü için gerekli adımlar halen atılmamıştır. Türk Eğitim-Sen olarak bu sorunların çözümüne yönelik mücadelemiz devam etmektedir. Bu sorunlardan birisi de Uzman öğretmenlik sorunudur.

Milli Eğitim Bakanlığınca çıkartılan 13.08.2005 tarih ve 25905 sayılı yönetmelik ile öğretmenler arasında “Kariyer Basamakları” uygulaması getirilmiştir.

Yönetmeliğe göre; Bakanlık eğitim-öğretim hizmetleri sınıfındaki toplam serbest öğretmen kadro sayısı içinde uzman öğretmen oranı % 20, başöğretmen oranı % 10’dur. Bu oranlar, Bakanlar Kurulunca artırılması durumunda, artırıldığı oranda uzman öğretmen ve başöğretmenlik sayılarına yansıtılacaktır.

Öğretmenlik kariyer basamaklarında yükselmeye ilişkin değerlendirme süreci, 27 Kasım 2005 ve 30 Nisan 2006 tarihlerinde yapılan sınavlarla başlamış, 24 Kasım’daki yayımla da, 15 Aralık 2006’dan geçerli olmak üzere, tamamlanmıştır. Kontenjan dâhilinde bazı öğretmenlerin unvanları “Başöğretmen” ve “Uzman Öğretmen” olarak değiştirilmiştir.

Daha sonra yeterli puanı almalarına rağmen kontenjan sınırlaması nedeniyle uzman ve başöğretmenlik unvanını alamayanlar tarafından yargıya taşınan yönetmeliğin bazı maddeleri iptal edilmiştir. Bakanlık bir yıl içinde yeni düzenleme yapması gerekirken gerekli düzenlemeyi yapmamıştır. Çözümsüzlükte 10. Yılına girmiştir. Aynı işi yapan iki öğretmenden “kariyer unvanı” almış olana farklı ücret ödenmesi 10 yıldır devam etmektedir.

Bu sorun bir an önce çözülmelidir. Öğretmenler için kariyer basamakları düzenlenmesi hemen yapılmalı, yüksek lisans ve doktora yapanlara da emeklerinin karşılığında bu unvanları almaları sağlanmalıdır. 10 yılını dolduran tüm öğretmenlere sınavsız olarak uzmanlık, 20 yılını dolduran öğretmenlerimize de sınavsız olarak başöğretmenlik unvanı verilmelidir.

Ayrıca uzman veya başöğretmen olamadığı için mesai arkadaşından eksik maaş alan öğretmenlerin almaları gereken maaş farkları da yapılacak bir düzenleme ile ödenmelidir.”dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?