CHP’DE, LİMANDAKİ YATIRIMCIYA ZARAR VERİLMESİ ENDİŞESİ BAŞLADI

CHP’DE, LİMANDAKİ YATIRIMCIYA ZARAR VERİLMESİ ENDİŞESİ BAŞLADI

Giresun İl Genel Meclisi Grup Başkanvekili Yılmaz “İktidar Temsilcileri, Yük limanlarının ihtiyacı olan depo ve siloların yerleri konusunda baştan niye müdahil olmadı?. Kent estetiği yönünden sonradan yapılan   itirazlar  nedeniyle  yapılacak  yıkımlar  da, doğal olarak  yatırımcıyı zarara uğratacaktır Yıllar sonra yeniden faaliyete geçen Giresun Limanı bizleri sevindirmişti.İktidar Giresun’u doğru yönetemiyor” dedi

Giresun İl Genel Meclisi CHP Grup Başkanvekili Mehmet Yılmaz, Giresun Limanı’na yatırım yapan firmanın yanlış politikalar yüzünden zarara uğratıldığını öne sürdü

“Yıllar sonra yeniden faaliyete geçen Giresun Limanı bizleri sevindirmişti “diyen Yılmaz” Bir yük limanı olarak yıllar  sonra  yeniden  faaliyete  geçirilen  Giresun  limanı bizi çok sevindirmişti. Yük limanlarının ihtiyacı olan depo ve siloların yerleri konusunda baştan müdahil olmayan iktidar temsilcileri, sonradan ortaya konan kent estetiği  ve  Giresun’un önemli  bir  penceresinin  kapatı lması açısından yapılan   itirazlar  nedeniyle  yapılacak  yıkımlar  da, doğal olarak  yatırımcıyı zarara uğratacaktır.  Ayrıca biz başından  beri  Limanımızın, sadece yük limanı değil, Ro-Ro seferleri  ve  turizm amaçlı Kruvaziyer  (Cruise ) Gemi  yanaşmalarına uygun hale getirilerek faaliyetleri çeşitlendirilmelidir ve Giresun Limanı olmazsa olmazımızdır diyoruz. “dedi

Giresun İl Genel Meclisi’nde konuşan Yılmaz şu noktalara dikkat çekti

“CHP Grubu  olarak  örneklerini  daha da çoğaltabileceğimiz, görev aldığım bugüne kadar , 7 yılda  yüze yakın,   Giresun’un yaşamsal konusunu  gündeme taşıdık.

Sonuç olarak,  geldiğimiz noktada ,bizim muhalefet olarak yıllardır peşine düştüğümüz  ve önerilerde bulunduğumuz projeleri  3 ayrı sınıfta değerlendirebiliyoruz.

1.Kayıp projeler. Artık İktidar  temsilcileri  tarafından hiç konuşulmayan projeler. Tirebolu-Torul  Karayolu İyileştirme Projesi ve yine  Erzincan-Gümüşhane-Torul-Tirebolu Demiryolu  Projesi  örnekleridir.

2.Grup Projeler  Gezen  Projeler   olarak tanımladığımız projelerimiz ise  yıllardır bir yere konuşlandırılamayan projelerimizdir. İkisu İçme Suyu Projesi ve Kültür Sanat Merkezi Projesi  bunun örnekleridir. Geçmişi ,ta 1960’lı yıllarda Annakkaya Projesi  olarak düşünülen, AKP iktidarı döneminde,”İkisu  Hes Tesisi ve İçme Suyu Projesi “ olarak  planlanan bu projenin,  aslında İçme Suyunun bir kamuflaj olarak kullanıldığı bir HES projesi olduğu ÇED Raporu incelemesi  ile tarafımızdan ortaya konmuştur. Sonra  mahkeme kararı ile bu HES’in Lisansı iptal edilmiştir.

Daha sonra DSİ tarafından  bu projenin, Batlama’ya .Orası olmayınca Bulancak  Ezeltere’ye. Orası da olmayınca yeniden  sil baştan  Dereli –Kotana  yani  eski  İkisu projesinin alt kesimi olarak düşünüldüğü  DSİ tarafından ifade edilmektedir.

Gezen projelerin ikinci çarpıcı örneği  de ,daha  önce  Giresun Merkez’de eski Rus Pazarının olduğu yerde  Kültür  Han olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından planlanan projedir. Şimdi de Kültür ve Sanat Merkezi  olarak Atatürk Lisesinin ön tarafında,  otopark  sorunu aşikar olacak, dar bir bölgede, 400 kişilik yetersiz bir salon olarak planlanan bu proje yol yakınken  yeniden  ele alınmalıdır.

Biliyorsunuz, geçtiğimiz aylarda biz de CHP Grubu olarak akademik çevreden gelen  bu projenin  Millet Bahçesi içinde yerleştirilmesi önerisini bu meclise taşımıştık.   Mimarlar Odası da, eski  SSK Hastanesi  yerine yapılmasını önermektedir. Kesin  olan bu projenin yapılacağı yerin doğru  olmadığıdır.

3.Grup  Yap-Boz tarzı işler: Giresun’da  maalesef  öngörüsüzlük nedeniyle  bazı proje ve yatırımlarla YAP-BOZ  oyunu gibi oynanmakta , sonucunda  çok büyük  zararlar ortaya çıkmaktadır. Yıllarca çalıştırılması için mücadele ettiğimiz Giresun Limanının ve 22 Ağustos ta Selden  sapasağlam  çıkan , zarar görmediği  halde yıkılan ve    yerine  yeni  bina yapılacak olan  Dereli  Belediye  binasının başına gelenler gibi.

Bir yük limanı olarak yıllar  sonra  yeniden  faaliyete  geçirilen  Giresun  limanı bizi çok sevindirmişti. Yük limanlarının ihtiyacı olan depo ve siloların yerleri konusunda baştan müdahil olmayan iktidar temsilcileri, sonradan ortaya konan kent estetiği  ve  Giresun’un önemli  bir  penceresinin  kapatı lması açısından yapılan   itirazlar  nedeniyle  yapılacak  yıkımlar  da, doğal olarak  yatırımcıyı zarara uğratacaktır.  Ayrıca biz başından  beri  Limanımızın, sadece yük limanı değil, Ro-Ro seferleri  ve  turizm amaçlı Kruvaziyer  (Cruise ) Gemi  yanaşmalarına uygun hale getirilerek faaliyetleri çeşitlendirilmelidir ve Giresun Limanı olmazsa olmazımızdır diyoruz.      “

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar