CHP’deki cami düşmanlığının sebebi ne ola ki?

CHP’deki cami düşmanlığının sebebi ne ola ki?

“Adaletsizliği engelleyecek gücünüzün olmadığı zamanlar olabilir. Fakat itiraz etmeyi beceremediğiniz bir zaman asla olmamalı.” (Elie Wiesel)

 

Camiler sadece namaz kılınan, ibadet edilen mekânlar değildir.

Camiler aynı zamanda İslâm’ın, Müslümanlığın, İslâm beldesinin alâmetifarikasıdır.

Mimar Sinan Edirne’de Selimiye’yi inşa ederken, o günün şartlarında sadece Müslümanlara namaz kılacakları bir mekân yapmayı mı düşünmüştür?

İstanbul’da Çamlıca Camii, Rize’de Kıble Dağı Camii; sadece namaz kılınacak bir ibadethane olarak mı inşa edilmiştir?

Giresun ve Giresunlular, bir ‘Çamlıca’, bir ‘Kıble Dağı’ gibi camiye layık değil midir?

Giresun kalesine, tarihi dokusuna uygun bir ‘Fındık veya Çotanak’, ya da ‘Osman Ağa’ Camisi yakışmaz mı?

***

Giresun Kalesine tarihi dokusuna uygun bir cami ve mescit yapılması uzun zamandır gündemde…

Duyduk ki, CHP’li Giresun Belediyesi, Kaleye cami yapılmasına karşı çıkmış, izin vermemiş!

Önce inanmadık…

Zira camilerin çevre düzenlemelerinden aydınlatılmalarına kadar bir hayli katkıları ve hizmetleri bilinen Belediye Başkanı Kerim Aksu’nun böyle bir kara imza atabileceğine ihtimal vermedik.

Hele hele cami ve cami cemaatiyle muhabbeti bilinen CHP’nin bu manada sıra dışı Milletvekili Bülent Bektaşoğlu’nun böyle bir cami karşıtlığına sessiz kalabileceğini hiç düşünmedik!

Ama biraz araştırınca gördük ki, maalesef doğruymuş:

Giresun Belediye Meclisi, Giresun Müftülüğünün mekânın doğal dokusuna uygun bir cami yapımıyla alakalı proje talebini 07.06.2017 günlü toplantısında oy çokluğuyla reddetmiş!

***

Acaba CHP’nin bu cami düşmanlığının sebebi ne olabilir ki?

Evet, İnönü döneminde bırakınız yeni cami yapmayı, nice camilerin depo, samanlık ve ahır olarak kullanıldığı biliniyordu.

Artık günümüz Türkiye’sinde bu düşüncenin tarihte kaldığını düşünüyorduk.

Ama maalesef bugün Türkiye’de nerede yeni bir cami projesinden bahsedilse nedense ilk tepki; CHP kanadından yükseliyor.

***

Başta Belediye Başkanı Kerim Aksu olmak üzere, cami ve cami cemaatiyle irtibatlı olan bütün CHP’liler bu yanlıştan bir an önce vazgeçmelidirler.

Sayın Başkan Kerim Aksu, Giresun’un bütün camilerinin halılarını ve avizelerini değiştirse, bütün camilere yağmurluk/güneşlik çadırları hediye etse; anlamsız ve sebepsiz gerekçelerle bir cami inşaatına engel olmasının sorumluluğunu ömür boyu üzerinden atamaz, vebalini taşıyamaz!

Bu sorumluluk sadece Kerim Aksu’nun değil, aynı zamanda Kerim Bey’in başkan seçilmesi için rey veren, destek olan bütün duyarlı CHP’lilerin, hatta ve hatta Kerim Bey’e rey veren AK Partilerindir! Çünkü CHP’liler ve AK Partililer de gayet iyi biliyor ki Kerim Bey, iki dönemdir bazı AK Partililerin reyleriyle başkanlık koltuğunda oturmaktadır.

Ve dahi, bu sorumlulukta, bu engelleme eylemini bildikleri halde seslerini çıkarmayan, müdahale etmeyen, tepki göstermeyen, protesto etmeyen; vatandaşların, cami cemaatinin, STK’ların, iktidarıyla muhalefetiyle bütün siyasetçilerin, basın mensuplarının, haber kanallarının, idari amirlerin de payı olacaktır! 

 “Allah’ın mescitlerini, ancak Allah’a ve ‘ahiret gününe inanan, namazı dosdoğru kılan, zekâtı veren ve Allah’tan başkasından korkmayan kimseler imar eder.” (Tevbe, 18)

 

Vesselam…

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?