CHP’DEN CANİKLİ’YE FİYAT TEPKİSİ

CHP’DEN CANİKLİ’YE FİYAT TEPKİSİ

CHP Giresun İl Başkanı Fikri Bilge, TMO’nun hala fındık için fiyat açıklamamasını eleştirdi.
CHP İl Başkanı Bilge, “2018 yılı ürünü fındığın hasadı büyük ölçüde tamamlanmasına rağmen TMO henüz bir fiyat açıklamadı. Hükümet sözcüleri sanki iktidarda başkaları varmış edasıyla fiyatları spekülatörlerin, birilerinin düşürmeye çalıştığından dem vurup sorumluluktan kurtulmaya çalışıyorlar.
Bırakın şu hayali takıntıları gerçeklerle yüzleşelim.
Ne diyor eskinin Milli Savunma Bakanı, şimdinin İstanbul Milletvekili Sayın Nurettin Canikli; “Fındık tek başına 2003’den sonra yıllık ortalama 1.8 milyar dolar civarında döviz kazandırıyor. Tamamen yerli dolayısıyla bu yönü ile son derce önemli. Şu an ürünler toplantı, kurutuldu ve piyasa oluşmaya başladı. Maalesef geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yılda yine fındık üzerinden birtakım spekülasyonlar yapılmaya çalışıldı ve halende bunlar yapılmaya çalışılıyor. Belirli çevreler özellikle ithalatçıları temsilen Türkiye’de bulunan ve onlar adına hareket edenler fındığın fiyatını olabildiğince aşağıya çekmek için sürekli olarak bu dönemlerde çalışma yapıyorlar. Bu konuda da bizim ciddi bir tecrübemiz oluştu ama 2003’den beri bu çabalarında hiç başarılı olamadılar bunu da söyleyeyim.”
Canikli, “Biliyorsunuz önce fiyatı 11.5 lira olarak ilan ettiler Giresun kaliteyi bazı firmalar tabi böyle bir fiyatın oluşması söz konuş değil çünkü çok çok düşük bir fiyat. Bu sene rekoltede düşük, bütün bunlar dikkate alındığından fındığın fiyatının, bir defa kendi düşüncemi söylüyorum 15 liranın üstüne çıkması gerekir. Ben bu rakamında üzerine çıkacağını tahmin ediyorum. Yani hiçbir müdahale olmasa bile özellikle rekoltenin düşük olması bu sene Giresun kalite fındığın fiyatının 15 liranın üzerinde gerçekleşeceğini göstermektedir” diye konuştu.
Değerli arkadaşlar Sayın Canikli’yi dinleyince iktidarda kim var diye sormadan geçemeyeceğim.
Şimdi fındık gerçeklerini beraber inceleyelim:
2017 yılında hükümet TMO’yu devreye sokup 140 bin ton fındık satın aldı. TMO ve piyasa fiyatları 9-11 TL bandında oluştu. TMO 10 TL ye aldığı fındığın yarısını yeni sezona yaklaşılırken 12.5 ortalama fiyattan sattı.
Sayın Canikli siz o tarihte kabine de bakandınız, neden müdahale edip, “Satış yaptığınız her kilo fındık yeni sezonun fiyatını aşağıya çeker, neden demediniz. Yoksa siz bugün şikayet ettiğiniz birilerine mi hizmet ediyorsunuz?
Geçen yıl ortalama 2.5 – 3 dolardan satılan kabuklu fındığın 2018 fiyatı, sizin açıklamanıza göre rekolte de düşük olduğuna göre, 18- 20 lira olması gerekmez mi? Neden 15 lira diyorsunuz?
Sayın Canikli, hükümetinizin Tarım Bakanlığı 2018 yılı tahmini fındık rekoltesini açıklamadı? Bunu neden Tarım Bakanına sormuyorsunuz? İhracatçılar 600 binin üzerinde bir rekolte olacağını belirledi. Siz 500 bin tonun altında diyorsunuz. Tarım Bakanlığı neden bu tarihe kadar bunu tespit edip açıklamadı. Yoksa Tarım Bakanlığı da sizin şikayet ettiğiniz çevrelere mi hizmet ediyor?
Sayın Canikli, fındığın politikası Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında oluşur. Fiyat Ağustos ayının başında belirlenir, Eylül ve Ekim aylarında üretimin yüzde ellisi pazara inmiş olur.
Siz diyorsunuz ki üretici pazara fazla ütün indirmesin. Kolay mı Eylül ve Ekim aylarında az miktarda fındığı olan, borcu bulunan, okul masrafını karşılayamayan, ekonomik gücü yetersiz olan üretici pazara fındığını getirir ve düşük fiyattan fındığını satmak zorunda kalır.
Çünkü hükümetinize bağlı kurum olan TMO fındık fiyatı açıklamamış ve alım kararı almamıştır. Hatta bu kurum yeni sezona sayılı günler kala satış yapması yeni fındığın fiyatını olumsuz etkilermiştir.
Yoksa bu kurumu da bahsettiğiniz spekülatif güçlere mi hizmet ediyor?
Sayın Canikli, fındığı iyi bilen TMO Genel Müdürü, hemşerimiz İsmail Kemaloğlu görevden alınırken, siz neden müdahale etmediniz? Yoksa bu görevden alma da söz ettiğiniz spekülatörlerin etkisi ile yapıldı?
Sayın Canikli, sizin ifadenizle, fındık ülkemize yılda ortalama 2 milyar dolar döviz kazandırıyor. Fındık üreticisine, sanayicisine destek verilse 3-4 milyar dolar kazanmak işten bile değil. Hükümetinizin fındık üreticisine teşekkür ve destek borcu vardır. Fındık üreticisine verilen destek, döviz olarak geri dönmektedir.
Sizlerin kullandığı makam otoları, uçaklar, saraylar gibi değil.
Bugün yaşanan ekonomik kriz, dövizin durdurulamaması hükümetinizin, üretimi değil tüketimi teşvik etmesinden, kaynakları verimli kullanamamasından, kamudaki önlenemeyen gereksiz harcamalardan kaynaklandığını bir gerçektir.
Fındıkta iktidarınız döneminde fiyatların düşmediğini ifade ediyorsunuz. Siz önce üreticinin kendi kuruluşu Fiskobirlik’i etkisiz hale getirdiniz. Tepkiler oluşunca TMO’yu devreye soktunuz.
2018 yılında fiyat açıklamadınız, rekolteyi açıklamadınız, gelip Giresun’da diyorsunuz ki “birileri fiyat açıklıyor. Sizin haddinize mi fiyat açıklamak. Rekolte düşük, fiyat 15 liranın üzerine çıkacak. Ters bir durum olursa TMO devreye girecek.”
Sayın Canikli, üreticinin yoksul, güçsüz, borçlu olanı fındığını satıyor. Rekolte zaten düşük, bunu sizde kabul ediyorsunuz, fiyatlar Giresun’da 13, Ordu, Trabzon’da 11.5, Batı Bölgesinde 10.5 dolayında oluştu. Daha ne bekliyorsunuz? Borçlu, ekonomik yönden güçsüz, az fındığı olanlar sattıktan sonra mı fiyatı 15 liranın üzerine çekeceksiniz?
Lütfen üretici ile alay etmeyi bırakın. Bu yıl üretici piyasa oyuncularının inisiyatifine bırakılmıştır. Sayın Canikli’nin efelendiği, kimsiniz dediği birilerine bizzat Canikli ve hükümeti hizmet etmektedir. Fiyatın düşük kalması bizzat AKP hükümetinin bir politikasıdır. Yoksa Canikli’nin dediği gibi olsa, TMO fiyat ilan eder ve piyasaya girerdi.
Demek ki sizde gerçekleri kendi hükümetinize anlatmakta zorlanıyorsunuz. Şikayet ettiğiniz birileri daha etkin görünüyor.
Sayın Canikli, bir Giresunlu olarak, fındık üreticisinin savunucu olarak, gerçekleri biliyorsanız açıklayın. İşinize gelmiyorsa lütfen olayları çarpıtıp, bizimle alay etmeyi bırakın” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?