CHP’li Bektaşoğlu’ndan, Müftülerin Resmi Nikah Kıymasına Tepki

CHP’li Bektaşoğlu’ndan, Müftülerin Resmi Nikah Kıymasına Tepki

Müftülüklerde resmi nikah kıyılmasını önünü açan maddenin TBMM Genel Kurulu’nda, görüşülerek AK Parti ve MHP’nin oylarıyla kabul edilmesinin ardından tasarının görüşmeleri sırasında CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu da bir konuşma yaptı.

Maddenin, devrim yasalarına ve laikliğe, Anayasa’ya aykırı olduğunu belirten Bektaşoğlu, konuşmasında “bu madde cumhuriyetimizin kadınlara tanıdığı medeni haklara açık bir saldırıdır” dedi.

Milletvekili Bektaşoğlu, resmi nikahlı-müftülük nikahlı diye iki tip aile kavramı oluşturulmaya çalışıldığını iddia ederek “Kadınlar ve aileler ayrıştırılıyor. Bu tasarıdaki madde yasalaşırsa, resmi olmayan nikah özendirilecektir. Çünkü böyle bir yetkinin din görevlileri tarafından kullanılmasıyla küçük yaşta evlilikler, kız çocuklarının zorla evlendirilmesi artacaktır. 18 yaş altındaki çocuklara müftülüklerde dinî nikâh kıydırılıp ‘yaşı tutunca resmî nikâhını kıyarız’ demenin yolu açılacak, böylece kayıt dışı evlilikler gerçekleştirilebilecektir. Şiddete, tecavüze, tacize uğrayanların mağduriyeti ve suçlunun cezalandırılması yasayla değil, bu tür evlendirmelerle giderilmesi gündeme gelecektir. Tepkiler üzerine geri çektiğiniz tacizciyi, tecavüzcüyü koruma yasası yerine şimdi onları mağdurlarıyla müftülükte evlendirmek mi istiyorsunuz? Bırakın kadınlarla onların elde ettiği haklarla uğraşmayı. Bırakın bu kadın düşmanlığını. Toplumu ikna edemediğiniz bu maddeyi geri çekin, Türkiye’yi daha fazla germeyin. Onların sorunlarını çözmek için politikalar geliştirelim” ifadesinde bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?